Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Nasze archiwum
Znaleziono 919 informacji. Wszystkie poniżej.

Nauczka na przyszłość »
Tekst opublikowany 2009-12-31, opracowanie ab
Ponad dwa miesiące temu informowaliśmy o zniszczeniu kilkudziesięciu krzewów i drzewek głogu na dawnym poligonie w Nysie. Poznaliśmy już wyniki dochodzenia i wymiar nałożonej kary za nielegalną wycinkę.
Zdjęć: 2  

Budżet inwestycji »
Tekst opublikowany 2009-12-31, opracowanie ab
Budowa skateparku, lokalnej sieć szerokopasmowego dostępu do Internetu, modernizacja targowiska miejskiego w Nysie, badania geotermalne - to tylko cześć inwestycji, które czekają Nysę w przyszłym roku.
Zdjęć: 1  

Bez zera »
Tekst opublikowany 2009-12-31, opracowanie t
Dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na numer miejscowy, międzystrefowy, do sieci komórkowej czy teleinformatycznej, nie musimy już wybierać na początku cyfry „0".

Przybywa policjantów »
Tekst opublikowany 2009-12-31, opracowanie opr. jg
Ostatniego dnia roku szeregi dolnośląskiej policji zasiliło blisko 90 funkcjonariuszy. Po przeszkoleniu trafią do poszczególnych jednostek rozmieszczonych na obszarze całego województwa.
Zdjęć: 1  

Pieski sylwester »
Tekst opublikowany 2009-12-31, opracowanie Daniel Biernat
Dla nas Sylwester to czas radości i szalonej zabawy do białego rana. Dla większości naszych czworonożnych przyjaciół ta noc wiąże się z silnym lękiem i poczuciem zagrożenia.
Zdjęć: 3  

Życzenia noworoczne »
Tekst opublikowany 2009-12-31, opracowanie Redakcja
Wszystkim Internautom, odwiedzającym portal www.naszanysa24.net oraz Czytelnikom "Expressu Nyskiego" składamy najlepsze życzenia z okazji nadchodzącego wielkimi krokami Nowego 2010 Roku.
Zdjęć: 1  

Szybko, tanio i dobrze! »
Tekst opublikowany 2009-12-31, opracowanie ab
Potrzebujesz szybko skrócić spodnie, wymienić zamek lub zaszyć rozerwaną kieszeń? M.in. tego typu usługi krawieckie świadczy „na poczekaniu” zakład „Ekspresowe usługi krawieckie” Ireny Zyry.
Zdjęć: 1  

Ostatni wypadek w 2009? »
Tekst opublikowany 2009-12-31, opracowanie ab
Dziś po godzinie 12 doszło do wypadku drogowego na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej z Wolności. Policja ma nadzieję, że to ostatni wypadek w roku 2009.
Zdjęć: 1  

Zaginął pies »
Tekst opublikowany 2009-12-30, opracowanie ab
29 grudnia około godziny 17-18 zaginął pies rasy Nowofunland. Właściciele proszą o pomoc w jego odnalezieniu. Psa ostatni raz widziano w okolicach dzielnicy Zamłynie.
Zdjęć: 2  

Praca bliżej studentów »
Tekst opublikowany 2009-12-30, opracowanie ab
Od początku października w głównym budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, działa infokiosk, w którym prezentowane są oferty pracy. Korzystają z niego studenci, pragnący zarobić na studia własnym wysiłkiem fizycznym i intelektualnym.
Zdjęć: 3  

Twoje sylwestrowe prawa »
Tekst opublikowany 2009-12-30, opracowanie www.uokik.gov.pl
Czy wiesz, że nieudaną imprezę sylwestrową możesz reklamować? A organizator ponosi odpowiedzialność za pozostawione w szatni płaszcze? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina o przysługujących nam prawach.

Niebezpieczne przejście »
Tekst opublikowany 2009-12-30, opracowanie ab
Mieszkańcy Nysy skarżą się na niebezpieczne przejście dla pieszych, znajdujące się obok zakładu energetycznego, na wyjeździe z Bramy Grodkowskiej na Aleję Wojska Polskiego. Kierowcy często nie zważają tam na sygnalizację świetlną i na pieszych.
Zdjęć: 2  

W co się ubrać? »
Tekst opublikowany 2009-12-30, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Jutro Sylwestra. Prywatki, bale i domówki, a ty nie masz jeszcze kreacji? Niezdecydowanym doradzamy trendy na ten sezon.

Czas Jasełek »
Tekst opublikowany 2009-12-30, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Przed świętami rozpoczął się czas jasełek i potrwa do 6 stycznia. W Gimnazjum nr 2 i Szkole Podstawowej nr 5 w Nysie występy wprowadziły uczestników w świąteczny nastrój.
Zdjęć: 2  

Uchwalą budżet na 2010? »
Tekst opublikowany 2009-12-29, opracowanie ab
We wtorek o godzinie 10.00 odbędzie się ostatnie w tym roku posiedzenie radnych. Podczas niego dojdzie do głosowania nad projektem uchwały budżetowej, zgłoszonej przez Burmistrz Barską. Opozycja uważa, że budżet na przyszły rok jest utopijny.

Konserwatysta pośród demokratów »
Tekst opublikowany 2009-12-29, opracowanie ab, Tomasz Drewniak
Dr Arkadiusz Barut z Nysy wydał pierwszą w języku polskim monografię dotyczącą Maurycego Barrèsa, znanego francuskiego myśliciela, pisarza i polityka. 322-stronnicowa praca nyskiego teoretyka prawa i polityki przyniosła mu uznanie czytelników i współczesnych myślicieli.
Zdjęć: 1  

W Karkonoszach zamykają szlaki »
Tekst opublikowany 2009-12-29, opracowanie opr. aw
Do zamkniętych już szlaków w Karkonoszach dołączyła Droga Jubileuszowa na Śnieżkę, czyli odcinek szlaku niebieskiego trawersujący północny stok góry.
Zdjęć: 1  

Budżet bez poprawek! »
Tekst opublikowany 2009-12-29, opracowanie ab
Nyscy Radni przyjęli dziś projekt uchwały budżetowej na przyszły rok. Rekordowa kwota wpływów w wysokości ponad 152 mln złotych, pozwoli m.in. na: zakup nowych autobusów miejskich, rewitalizację ul. Krzywoustego, remont „Wieży Ciśnień” i budowę kompleksu boisk na ulicy Franciszkańskiej.
Zdjęć: 1  

Wypadek pod Grabinem »
Tekst opublikowany 2009-12-29, opracowanie ab
Dziś przed godziną 15 miał miejsce wypadek na drodze krajowej nr 46. Między Niemodlinem a Grabinem zderzyły się dwa pojazdy osobowe. Policja wprowadziła ruch wahadłowy.
Zdjęć: 4  

Znak czasu »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie ab
W Nysie może wkrótce powstać lokalna sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu. Stawia się również coraz więcej tzw. infokiosków. Czy stare słupy i tablice ogłoszeniowe odejdą do lamusa?
Zdjęć: 2  

Wystarczy podpisów? »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie ab
Komitet referendalny w Nysie poinformował, że do dnia 19 grudnia zebrał 5368 podpisów mieszkańców Nysy, popierających wniosek o referendum w sprawie Rynku. Wniosek oraz listy zostaną złożone w Urzędzie Miejskim na początku stycznia.

Stare Dzwony w Nysie! »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie ab
W poniedziałek pod dachem Nyskiego Domu Kultury wystąpi najlepszy w Polsce zespół szantowy – „Stare Dzwony”. Wieczór z piosenką żeglarską rozpocznie się o 19.00. Bilety do nabycia w kawiarni „Tryton”.
Zdjęć: 1  

Bawarskie stypendia »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie t
Na absolwentów polskich uczelni czekają roczne stypendia w Bawarii.

Picie bez kaca? »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie opr. red.
Dobra wiadomość dla wszystkich amatorów napojów wyskokowych. Być może już po następnym Sylwestrze, w Nowy Rok obudzimy się... bez kaca. Brytyjscy naukowcy opracowali substytut alkoholu, który pozbawiony jest jego dotychczasowych wad - donosi "The Daily Telegraph".
Zdjęć: 1  

Ślisko na drogach »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie opr. ab
Dziś nad ranem doszło do kolizji drogowej w Ścinawie Małej w powiecie Nyskim. W wyniku wypadku dwie osoby trafiły do szpitala. To kolejne ofiary oblodzonych dróg. Policja prosi o dostosowanie prędkości do panujących warunków.
Zdjęć: 1  

Wirus znów zabija  »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie RW
W dzierżoniowskim szpitalu zmarł mężczyzna, u którego rozpoznano zabójczą odmianę grypy A/H1N1. To już trzecia ofiara śmiertelna zmutowanego wirusa na Dolnym Śląsku. W Świdnicy i w Legnicy o życie walczą kolejni chorzy.
Zdjęć: 1  

Spełnienia postanowień! »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie Agnieszka Trzepacz
Któż z nas nie składał przynajmniej raz w życiu noworocznych postanowień. Nasze zmagania życzeniowe nie zawsze kończą się powodzeniem, ale pomimo to, co roku je powtarzamy. Jak się okazuje, z upływem czasu nasze pragnienia także ewoluują.

Bezpieczniejsze święta »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie opr. ab
Podczas świątecznego weekendu na drogach powiatu nyskiego odnotowano dziewięć kolizji drogowych, zatrzymano jednego nietrzeźwego rowerzystę. W sumie na drogach Opolszczyzny odnotowano 5 wypadków, w których zostały ranne 4 osoby, a 2 zginęły.

Obejrzyj narzędzia tortur  »
Tekst opublikowany 2009-12-28, opracowanie Andrzej Babiński
W nyskim muzeum wciąż dużą popularnością cieszy się ekspozycja n/t czarownic. Aranżacje mrocznego lochu oraz sala rozpraw prezentują się znakomicie. Ludzi przyciągają m.in. łapacz czarownic, maski hańby, miecze katowskie, tron z kolcami i przeróżne narzędzia tortur.
Zdjęć: 3  

Strażacy z Nysy najlepsi!  »
Tekst opublikowany 2009-12-27, opracowanie opr. ab
W rozegranym 23 grudnia Turnieju Finałowym o Puchar Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, bezkonkurencyjna okazała się załoga Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 przy KP PSP w Nysie.
Zdjęć: 5  

Koniec weekendu - policja na drogach »
Tekst opublikowany 2009-12-27, opracowanie tom
Kończy się długi świąteczny weekend. Na drogach możemy spodziewać się dziś wzmożonego ruchu.

O budżecie i NDK »
Tekst opublikowany 2009-12-27, opracowanie red.
Uchwalenie budżetu na 2010 rok i udzielenia dotacji Nyskiemu Domowi Kultury to tylko część tematów, które zostaną omówione 29 grudnia na sesji Rady Miejskiej w Nysie.

Uwaga na petardy! »
Tekst opublikowany 2009-12-27, opracowanie bum, Danuta Studencka - Derkacz
Okres świąteczno – noworoczny niesie ze sobą wiele zagrożeń, przed którymi przestrzega Biuro Informacji Niejawnych i Zarządzania Kryzysowego. Petardy, śnieżyce i pożary mogą nam skutecznie popsuć nastrój.
Zdjęć: 1  

Ratunek dla przejedzonego »
Tekst opublikowany 2009-12-27, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
Święta, święta i po świętach. Zbliża się Sylwester, a ty cierpisz na niestrawność? Przeczytaj kilka rad, które pomogą ci stanąć na nogi po świątecznym obżarstwie.
Zdjęć: 1  

Łatwiej o pracę »
Tekst opublikowany 2009-12-27, opracowanie bum
Na początku 2010 roku, w ramach Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie, zostanie wyodrębniona struktura pod nazwą Centrum Aktywizacji Zawodowej.
Zdjęć: 1  

30 złotych zostanie w kieszeni  »
Tekst opublikowany 2009-12-26, opracowanie ab
Osoby wyrabiające dowód osobisty po raz pierwszy oraz te, które z jakichś przyczyn będą musiały wyrobić nowy dokument, zaoszczędzą 30 zł. Od 1 stycznia wszystkie koszty pokrywa budżet państwa.

Ale szopka! »
Tekst opublikowany 2009-12-26, opracowanie kt
Widowiskowe iluminacje i wiosenna pogoda zachęciły tłumy mieszkańców Nysy i odwiedzających miasto gości do świątecznych spacerów.
Zdjęć: 3  

Święta bez samotności »
Tekst opublikowany 2009-12-26, opracowanie bum
Ponad 100 osób uczestniczyło w Wigilii Bożonarodzeniowej, zorganizowanej przez Wspólnotę Apostolską Świętej Elżbiety w Nysie. Co roku, siostry Elżbietanki i świeccy wolontariusze przygotowują wigilię dla ubogich i samotnych. Korzystają z gościnności pobliskiego liceum, Carolinum.
Zdjęć: 3  

Bezpieczniej na ulicach »
Tekst opublikowany 2009-12-25, opracowanie ab
Od dnia 24 grudnia obowiązują nowe przepisy, regulujące działalność straży miejskich. Strażnikom przybędzie zarówno uprawnień, jak i obowiązków. Będą oni mieli prawo do kontroli osobistej, możliwość jazdy na sygnale oraz posiadania paralizatora bez specjalnego zezwolenia.
Zdjęć: 1  

Tragiczne potrącenie »
Tekst opublikowany 2009-12-24, opracowanie opr. ab
Tuż przed świętami doszło do tragedii w Paczkowie. 76-letni rowerzysta został potrącony. Mężczyzna zginął na miejscu, na skutek odniesionych obrażeń.

Wasza wysokość kurdupel »
Tekst opublikowany 2009-12-24, opracowanie kt
Ledwo sięgali do mównicy, a pociągnęli za sobą tłumy. Paradoks niskich przywódców od lat zastanawia antropologów, psychologów i socjologów. Także dzisiaj, z europejskich liderów trudno byłoby stworzyć drużynę koszykówki.
Zdjęć: 1  

Dla miłośników Lwowa »
Tekst opublikowany 2009-12-24, opracowanie ab
W siedzibie Expressu Nyskiego przy ul. Ks. Kądziołki 2/1, wciąż są do kupienia książki Anny Fastnacht-Stupnickiej pt. "Zostali we Lwowie". Zapraszamy.

Światło u burmistrz »
Tekst opublikowany 2009-12-24, opracowanie bum
23 grudnia, harcerze z Hufca ZHP w Nysie przekazali burmistrz Nysy Jolancie Barskiej Betlejemskie Światło Pokoju.
Zdjęć: 3  

UKS 3 »
Tekst opublikowany 2009-12-23, opracowanie bum
Klub powstał 29 czerwca 1995 r., dzięki zaangażowaniu nauczycieli wychowania fizycznego SP nr 3 w Nysie, dyrekcji szkoły, rodziców i uczniów.
Zdjęć: 2  

Do Czech na grzyby »
Tekst opublikowany 2009-12-23, opracowanie ab
Od 1 stycznia nasi południowi sąsiedzi zalegalizują narkotyki. Posiadanie niewielkich ilości „używek” nie będzie zatem tam karane. Czy policja w Polsce powinna się obawiać tzw. „narkoturystyki” na dużą skalę?
Zdjęć: 1  

Opolskie Madonny »
Tekst opublikowany 2009-12-23, opracowanie Krystyna Dubiel
Dzięki ogromnemu talentowi nieznanego malarza, oczy opolskiej Madonny zdają się patrzeć na każdego z osobna Niemniej interesująca jest historia drogi obrazu z Piekar do Opola.
Zdjęć: 1  

Trochę inna sztuka »
Tekst opublikowany 2009-12-23, opracowanie ab
Od ponad roku w Nysie prężnie działa Galeria Sztuki Prac Sprawnych Inaczej „Nowy Świat”. Projekt powstał przy udziale środowisk skupiających niepełnosprawnych twórców i ma na celu pokazanie, że osoby sprawnie inaczej mogą bardzo dobrze funkcjonować w społeczeństwie i zadziwiać swoimi pracami.
Zdjęć: 4  

Wigilia dla samotnych »
Tekst opublikowany 2009-12-23, opracowanie red.
Wspólnota Apostolska Świętej Elżbiety serdecznie zaprasza osoby samotne i będące w trudnej sytuacji materialnej na Wigilię Bożonarodzeniową.

PKS na 2010 »
Tekst opublikowany 2009-12-23, opracowanie opr. ab
Od 2 stycznia nastąpią korekty w rozkładzie jazdy PKS. Zmianie ulegnie lokalizacja przystanku w Niemodlinie. Wszystkie autobusy należące do PKS Nysa, z wyjątkiem kursów Nysa – Warszawa oraz Nysa - Krynica Zdój, będą się zatrzymywać przy ul. Reja, zamiast na dworcu autobusowym.

Dla kogo Tryton '09? »
Tekst opublikowany 2009-12-22, opracowanie ab
Do 20 stycznia przyszłego roku można zgłaszać kandydatury do nagrody „Trytona Nyskiego”. Inicjatywa ta nobilituje osoby i instytucje, które wyróżniły się aktywnością społeczną, zawodową lub promocją na rzecz Nysy. O tym, kto dołączy do grona znakomitości Nysy, przekonamy się podczas uroczystej gali 13 lutego 2010 r.
Zdjęć: 2  

Sylwester studencki »
Tekst opublikowany 2009-12-22, opracowanie ab
Samorząd Studencki zaprasza wszystkich studentów na zabawę sylwestrową do klubu Kocioł. Start godzina 20.00. Imprezę poprowadzi DJ Rusky.

Życzenia dla biznesu »
Tekst opublikowany 2009-12-22, opracowanie bum
16 grudnia odbyły się w Nysie dwa spotkania opłatkowe, podczas których burmistrz Jolanta Barska spotkała się z przedstawicielami biznesu.
Zdjęć: 2  

Będą pieniądze na dokumentację obwodnicy »
Tekst opublikowany 2009-12-22, opracowanie bum
Dyrektor opolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Bolesław Pustelnik, będzie mógł w ramach środków przekazanych z budżetu państwa uruchomić pieniądze na dokumentację obwodnicy Nysy.

Śladami błogosławionej  »
Tekst opublikowany 2009-12-22, opracowanie bum
Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Nysie wraz ze Zgromadzeniem Sióstr św. Elżbiety przygotowało ulotkę o szlaku Błogosławionej Marii Luizy Merkert.

Biega i gra »
Tekst opublikowany 2009-12-22, opracowanie Albin Przybyłowski
Jacek Ryszewski ma 39 lat, z zawodu jest filologiem i nauczycielem wychowania fizycznego. w nyskiej SP nr 1, a z zamiłowania muzykiem i biegaczem na długie dystanse. W rozmowie z nami opowiada, jak można pogodzić te dwa, pozornie kontrastujące z sobą zainteresowania.
Zdjęć: 1  

Konkurs dla czytelników »
Tekst opublikowany 2009-12-22, opracowanie red.
Dla wszystkich naszych czytelników przygotowaliśmy we współpracy z Cussons Polska niespodziankę…
Zdjęć: 3  

Trudności na drogach »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie ab
Od kilku dni służby drogowe zmagają się z padającym śniegiem. Większość głównych dróg w mieście jest przejezdnych, na bocznych zalega błoto pośniegowe. Dziś nareszcie mróz nieco odpuścił.
Zdjęć: 1  

A4 zablokowana »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie RW
Problemy z przejazdem na autostradzie A4. Przy zjeździe w stronę Chojnowa w kierunku Wrocławia drogę zatarasowała ciężarówka.
Zdjęć: 2  

Zwyrodnialec usłyszał wyrok »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie RW
Zapadł wyrok w sprawie skatowanego na śmierć 3,5-letniego Bartka. Mariusz V. - zabójca chłopca, a konkubent jego matki - resztę życia spędzi w więzieniu. Natomiast Iwona K, matka 3,5-latka została skazana na 15 lat pozbawienia wolności. Ukarania kobiety domagała się nawet jej matka.
Zdjęć: 1  

Zima ludzi bez domu »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie opr. kt
Od początku grudnia, w całej Polsce zamarzło już prawie 50 osób. Żeby zapobiec dramatom, pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Nysie, wraz z policją i strażnikami miejskimi informowali bezdomnych, gdzie mogą uzyskać pomoc w czasie zimy
Zdjęć: 3  

Prace na wysokościach »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie UM Nysa
Właśnie zakończył się pierwszy etap remontu Wieży Wrocławskiej w Nysie. Zadanie pochłonęło ponad 665 tys. zł.
Zdjęć: 6  

Krucyfiks nad stajenką »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie Robert Włodarek
Dla chrześcijan sprawa z Bożym Narodzeniem jest prosta – obchodzone jest w dzień kiedy urodził się Jezus Chrystus. Dokładna data jest oczywiście sporna – jednak dla wierzących chrześcijan to kwestia drugorzędna. A jak święto Bożego Narodzenia traktuje religioznawca? Kiedy się pojawiło, jakie miało znaczenie i jak wyglądało przed wiekami? - z dr Izoldą Top – Wójtowicz, religioznawcą z Uniwersytetu Wrocławskiego rozmawia Robert Włodarek.
Zdjęć: 6  

Szczęśliwy fotograf  »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie Robert Włodarek
- Kiedyś sporo piłem, ale to już przeszłość – znalazłem inny sposób na życie, fotografowanie się ze znanymi ludźmi uczyniło mnie szczęśliwym człowiekiem – mówi Stanisław Domański. Znają go politycy, gwiazdy filmowe, operowe śpiewaczki oraz chyba wszyscy ochroniarze. Na co dzień pracuje we wrocławskiej restauracji The News.
Zdjęć: 18  

Korzystne zmiany »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie zzz
Związek Banków Polskich wystąpił do Sejmu z inicjatywą nowelizacji przepisów o upadłości konsumenckiej.

Zatrzymano włamywaczy »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie opr. ab
W sumie 18 zarzutów postawiono dwóm młodym mężczyznom, podejrzanym o serię kradzieży z włamaniem w powiecie nyskim. Grozi im do 10 lat więzienia.
Zdjęć: 1  

Opłatek w urzędzie »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie bum
Burmistrz Nysy, Jolanta Barska, spotkała się 16 grudnia z emerytowanymi pracownikami Urzędu Miejskiego w Nysie.
Zdjęć: 2  

Popularyzator Nauki 2009 »
Tekst opublikowany 2009-12-21, opracowanie PWSZ Nysa
15 grudnia, w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, rozstrzygnięto konkurs "Popularyzator Nauki 2009". Nominację w kategorii "Naukowiec lub instytucja naukowa" uzyskał dr inż. Tomasz Malczyk, prorektor ds. ogólnych PWSZ w Nysie.
Zdjęć: 1  

Awans akademików »
Tekst opublikowany 2009-12-20, opracowanie ab
Siatkarze AZS PWSZ Nysa po 13 kolejce awansowali na 10 miejsce w tabeli. Po przerwie świątecznej, na Głuchołaską zawita zespół Orła Międzyrzecz, któremu nasi zawodnicy mają dużo do udowodnienia.

Opłatek za żywność  »
Tekst opublikowany 2009-12-20, opracowanie ab
Od piątku w dwóch nyskich oddziałach sklepu Biedronka, wolontariusze z emblematem Parafialnego Zespołu Caritasu Parafii Św. Elżbiety Węgierskiej w Nysie zbierają żywność dla osób potrzebujących.
Zdjęć: 5  

Mróz rozsadza rury »
Tekst opublikowany 2009-12-20, opracowanie ab
Na skutek silnych mrozów pękła rura wodna na ulicy Królowej Jadwigi w Nysie. - Aura w najbliższe dni nie będzie nas rozpieszczać – ostrzegają synoptycy. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej silne mrozy zaczną puszczać dopiero we wtorek lub środę.
Zdjęć: 1  

Jak przetrwać zimę? »
Tekst opublikowany 2009-12-20, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Zima daje się mieszkańcom Nysy i okolic we znaki. W nocy było 17 stopni poniżej zera. Takie temperatury są niebezpieczne.

Najlepsze z Niemodlina! »
Tekst opublikowany 2009-12-20, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Kar to tradycyjna potrawa wigilijna. Nysanie najbardziej chwalą ryby z Niemodlina.

Z Fartem 20 stycznia »
Tekst opublikowany 2009-12-19, opracowanie ab
Sobotnie spotkanie I ligi siatkarzy pomiędzy AZS PWSZ Nysa a drużyną Fart Kielce zostało przełożone - na 20 stycznia 2010 roku. Nysa nie poprawni już w tym roku miejsca w lidze, a kielczanie nie zdołają odzyskać fotela lidera rozgrywek.

Rozświetlą Kądziołki »
Tekst opublikowany 2009-12-19, opracowanie ab
Trwają prace budowlano-montażowe nad oświetleniem ulicy i podwórka na Kądziołki. Inwestycja ma być oddana do użytku do końca roku. Jak na razie mróz uniemożliwia ukończenie niektórych prac.
Zdjęć: 6  

Postawili zadaszenie »
Tekst opublikowany 2009-12-19, opracowanie ab
Przy jednej z kamienic na ulicy Szopena stanęło drewniane zadaszenie. Ma ono zabezpieczać przechodniów, przed ewentualnym spadaniem dachówek z dachu starego budynku.
Zdjęć: 1  

Karambol na A4 »
Tekst opublikowany 2009-12-19, opracowanie RW
Karambol na autostradzie A4. Droga jest nieprzejezdna.

Autobusem na Wigilię »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie opr. ab
Miejski Zakład Komunikacji w Nysie w okresie świąteczno-noworocznym wprowadzi zmiany w rozkładach jazdy. Kierowcy autobusów – poza dniem 25 grudnia - będą pracować, lecz szybciej skończą swoje kursy.
Zdjęć: 1  

Więcej nowych mieszkań »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie efi
W okresie styczeń - listopad 2009 r. oddano do użytkowania 143,3 tys. mieszkań, tj. o 5,9 proc. więcej niż przed rokiem i o 23 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2007 r. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Jak wyprowadzić auto z poślizgu? »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie Violetta Bubnowska – dyrektor ośrodka doskon
Gdy na drogach zima, korków i stłuczek coraz więcej, należy pamiętać o podstawowych zasadach zachowania na „białej” drodze. Najważniejszym elementem decydującym o właściwym zachowaniu w samochodzie jadącym po śniegu jest spokój i opanowanie.
Zdjęć: 1  

Herb i flaga »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie rr
17 grudnia Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął projekt uchwały w sprawie ustanowienia herbu i flagi heraldycznej Województwa Dolnośląskiego.
Zdjęć: 2  

Przychylni dla wiatru »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie dp
O 12 miesięcy skróci się procedura budowy elektrowni wiatrowych i innych inwestycji energetycznych w gminach – przewiduje projekt przygotowany w komisji „Przyjazne Państwo”. Cześć samorządów ma jednak wątpliwości.
Zdjęć: 1  

Policjant z pasją »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie opr. Danuta Studencka-Derkacz
Policjanci z powiatu nyskiego mają różne pasje. Jednym z nich jest podkomisarz Jerzy Kopczyński, który kolekcjonuje widokówki.
Zdjęć: 1  

Najlepsi dzielnicowi »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie opr. Danuta Studencka-Derkacz
15 grudnia zostały wręczone nagrody najlepszym dzielnicowym powiatu nyskiego. Najwięcej głowsów na szczeblu powiatowym zdobył Kazimierz Szkwarkowski. Dzielnicowy z Korfantowa zdobył aż 3244 głosy.
Zdjęć: 1  

Akadmickie Mistrzostwa Polski w tenisie otwarte »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie opr. Danuta Studencka-Derkacz
Dziś o godzinie 9 rozpoczęły się Akademckie Mistrzostwa Polski w Tenisie stołowym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie. Mecze można podziwiać do godziny 20 a sali gimnastycznej PWSZ przy ulicy Otmuchowskiej.
Zdjęć: 4  

Bezpieczniej na kładce »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie ab
Od trzech dni czytelnicy „Expressu” zgłaszali nam, że niebezpiecznie jest na przejściu przez most kolejowy. Mróz powodował, że popularna drewniana kładka była bardzo śliska. Jak co roku - dopiero po pierwszych większych opadach śniegu – przejście posypano piaskiem.
Zdjęć: 4  

Nie zmieścił się pod mostem »
Tekst opublikowany 2009-12-18, opracowanie ab
W czwartkowy poranek policja w Nysie dostała wezwanie, do zdarzenia drogowego, które miało miejsce na ulicy Jagiellońskiej. Nieuwaga kierowcy skończyła się kolizją… z wiaduktem.
Zdjęć: 1  

Karambol na A4 »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie AS
Do zderzenia trzech samochodów doszło około godziny 7.00 na autostradzie A4, na 85 kilometrze między niedaleko Bolesławca koło zajazdu "Pod Kogutem" na drodze w kierunku Wrocławia.
Zdjęć: 12  

Podział punktów w Szczecinie »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie ab
Nietypowo, bo w środku tygodnia została rozegrana 12 kolejka I ligi siatkarzy. Niestety, AZS ze Szczecina przywiózł tylko 1 punkt. Po emocjonującym spotkaniu, akademicy ulegli ekipie Morza w tie-breaku.

Mistrzostwa w tenisie w PWSZ »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
PWSZ jest organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym. To ważne sportowe wydarzenie o randze ogólnokrajowej.

Awaria nadajników ERY »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie ab
Użytkownicy sieci ERA muszą uzbroić się w cierpliwość. W nocy doszło do awarii nadajników. Prawdopodobnie do końca dnia nie będzie można korzystać z żadnych usług operatora.

Zawsze można odpłynąć »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie Robert Włodarek
- Tu będzie salon, tu korytarz, tu pokój dla dzieci – opowiada Kamil Zaremba. W pierwszej chwili czuję się niezbyt pewnie - stoimy na ogromnym betonowym postumencie, który... pływa na powierzchni wody. - Nie zatonie? - pytam. -Absolutnie! To będzie dom mojej rodziny... dom na wodzie.
Zdjęć: 28  

Sojusz popiera Szmajdzińskiego  »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie tom
Legnickie struktury Sojuszu Lewicy Demokratycznej popierają Jerzego Szmajdzińskiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Zdjęć: 2  

Atak zimy »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie Andrzej Babiński
Od wczoraj w Nysie pada śnieg, jak na razie większość głównych dróg w mieście jest przejezdnych. Drogowcy cały czas odśnieżają. Na mniej uczęszczanych ulicach zalega błoto pośniegowe. Policja apeluje o rozważną jazdę.
Zdjęć: 1  

Komu przeszkadza wystawa? »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie ab
W Bastionie św. Jadwigi można oglądać wystawę, dokumentującą zbrodnie ukraińskie dokonane na Polakach. Pomimo, że cieszy się sporym zainteresowaniem, niektórym osobom najwyraźniej przeszkadza. Ktoś zrywa plakaty informujące o wystawie IPN-u.
Zdjęć: 1  

Boże Narodzenie w Domu Dziecka »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Wielkimi krokami zbliżają się święta. Często jest to czas refleksji i altruizmu. Nawet najtwardsze serca otwierają się na kłopoty innych.
Zdjęć: 1  

Uwaga na buty... »
Tekst opublikowany 2009-12-17, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Zima zawitała w Nysie na dobre. Pokrywa śnieżna jednych cieszy, ale drugich martwi. Dla celów bezpieczeństwa drogi i chodniki sypane są solą, a to nie służy naszym butom.

Wychowywać przez sztukę »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie Andrzej Babiński
3 grudnia powołano Rada Kultury, która ma wspierać działalność kulturalną w Gminie Nysa. O pomyśle na funkcjonalnie tego organu rozmawiamy z jedną z członkiń RK, mgr Jadwigą Wawryczuk.

Dość kłamstw! »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie bum
Burmistrz Nysy, Jolanta Barska, dementuje nieprawdziwe, w jej przekonaniu, a upowszechniane w lokalnych mediach i na ulotkach, twierdzenia.
Zdjęć: 1  

14 wspomożycieli »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie Krystyna Dubiel
W nyskim kościele św. Jakuba znajduje się cenny renesansowy obraz, przedstawiający czternastu świętych wspomożycieli. Kim są i dlaczego zostali uznani za szczególnie pomocnych pośredników?
Zdjęć: 1  

Wieś bez podziałów »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie bum
O zrealizowanych inwestycjach i planach na przyszłość opowiada sołtys wsi Hanuszów, Albin Paralusz.
Zdjęć: 1  

2009 w inwestycjach »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie bum
Wszystkich pewnie nigdy nie uda się zadowolić, ale trzeba przyznać, że mijający rok był dla nyskich władz pracowity. Poniżej przedstawiamy 22 ważne inwestycje, które zostały zrealizowane w naszej gminie.
Zdjęć: 1  

Czego Jaś się nauczy… »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
W nyskich przedszkolach będą prowadzone zajęcia, dzięki którym najmłodsi dowiedzą się jak dbać o środowisko. Materiały do zajęć zostały przygotowane przez Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie.

Tenisowe mistrzostwa  »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
PWSZ jest organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie stołowym. To ważne sportowe wydarzenie o randze ogólnokrajowej.

Emocje na tafli »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie ape
Pierwszą masową imprezą sportową na nyskim lodowisku były „Mikołajkowe gry i zabawy”, w których uczestniczyło ponad 130 dzieci. Organizatorem tej lodowej rywalizacji był Nyski Ośrodek Rekreacji, wspomagany przez urząd Miejski, fundatora nagród rzeczowych, słodyczy, medali i dyplomów.
Zdjęć: 3  

Święta na lodzie »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie nor
Po wielkim świątecznym obżarstwie nie ma nic lepszego, niż odrobina ruchu na świeżym powietrzu.

Piłkarski opłatek »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie Albin Przybyłowski
12 grudnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienniku odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe zorganizowane przez nyski podokręg Związku Piłki Nożnej. W uroczystości uczestniczyło ponad 150 osób.
Zdjęć: 3  

Poradź się najlepszych »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie Andrzej Babiński
- To my mamy dyktować warunki sprzętowi, a nie on nam – opowiada Michał Baraniewicz, instruktor fotografii, prowadzący kółko fotograficzne w Bastionie św. Jadwigi. Dzięki sprzętowi studyjnemu i cennym poradom, można podnieść swoje umiejętności.
Zdjęć: 4  

Podbiją Bałtyk? »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie ab
Po długiej podróży do Szczecina, akademicy są gotowi do walki o ligowe punkty. Czy AZS zrewanżuje się za porażkę z początku sezonu w Pucharze Polski i podtrzyma serię wygranych?

Dlaczego zostali? »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie Kornelia Trytko
Pan Baranowski nigdy nie znał swojego ojca. Jego matka była w ciąży, kiedy ojca aresztowano. Jedyne co po nim zostało, to więzienny gryps napisany na chusteczce do nosa. Rozpaczliwe wołanie o pomoc.
Zdjęć: 3  

Będą nowe dowody osobiste »
Tekst opublikowany 2009-12-16, opracowanie JG
Rząd przygotowuje się do zmiany przepisów dotyczących dowodów osobistych. Nowe z podpisem elektronicznym i specjalnym chipem zawierającym dane personalne mają być wydawane od stycznia 2011 roku.

Ugodzony nożem »
Tekst opublikowany 2009-12-15, opracowanie opr. ab
W sobotni wieczór 26-letnia mieszkanka Nysy ugodziła nożem w brzuch 34-letniego mężczyznę. Sprawczyni napaści postawiono zarzut usiłowania zabójstwa. Trwa śledztwo w tej sprawie.

Konkursy i inwestycje »
Tekst opublikowany 2009-12-15, opracowanie Robert Borkacki
Ze Stanisławem Gawłowskim, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska rozmawia Robert Borkacki.
Zdjęć: 1  

Sensacyjny Mistrz z Nysy! »
Tekst opublikowany 2009-12-15, opracowanie ab
Uzdolniony 17-latek z Nysy okazał się bezkonkurencyjny na Mistrzostwach Polski w scrabble. W 15-rundowej walce pokonał „na słowa” najgroźniejszych przeciwników. Gratulujemy!
Zdjęć: 1  

Zostali we Lwowie »
Tekst opublikowany 2009-12-15, opracowanie Kornelia Trytko
Pan Baranowski nigdy nie znał swojego ojca. Jego matka była w ciąży, kiedy ojca aresztowano. Jedyne co po nim zostało, to więzienny gryps napisany na chusteczce do nosa. Rozpaczliwe wołanie o pomoc.
Zdjęć: 1  

Remont dawngo kolegium św. Anny »
Tekst opublikowany 2009-12-15, opracowanie ab
W wiekowym budynku Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nysie trwa wymiana rur spustowych, łączących rynny z instalacją kanalizacji deszczowej.
Zdjęć: 2  

Bez szału na prawko »
Tekst opublikowany 2009-12-14, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
Wszystko wskazuje na to, że ceny kursów na prawo jazdy wzrosną w przyszłym roku o podatek VAT. Z uwagi na te prognozy, wiele osób decyduje się zdobyć uprawnienia kierowcy jeszcze przed podwyżką. A jak jest w Nysie?
Zdjęć: 2  

Wielkie dzieło za wielkie pieniądze  »
Tekst opublikowany 2009-12-14, opracowanie Krystyna Dubiel
Kościół pw. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego w swej obecnej postaci powstał głównie z fundacji biskupa wrocławskiego Ludwika von Neuburg. Został zbudowany w rekordowym czasie, bo w ciągu zaledwie trzech lat. Poświęcono go w 1693 roku.
Zdjęć: 1  

Rosjanki nie do pobicia! »
Tekst opublikowany 2009-12-14, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Futsalowe mistrzostwa Europy w Paczkowie zakończone. I miejsce zdobyły Rosjanki.

O, pidżama! Znowu »
Tekst opublikowany 2009-12-14, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Święta zbliżają się wielkimi krokami. Część mieszkańców Nysy już zakupiła prezenty, inni zostawili to na ostatnią chwilę. Doradzamy, jak nie zaliczyć świątecznej wpadki.
Zdjęć: 1  

Pamiętajmy ten dzień »
Tekst opublikowany 2009-12-14, opracowanie ab
28 lat temu w Polsce zaczęły się aresztowania i internowania. 13 grudnia w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie, uczniowie i pedagodzy zagrali koncert - w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.
Zdjęć: 6  

Muszkieterowie pomagają »
Tekst opublikowany 2009-12-14, opracowanie Andrzej Babiński
11 grudnia przedstawiciele firm z Głuchołaz, zrzeszonych w Fundacji Muszkieterów, oficjalnie przekazali dotacje dla organizacji pomagającym dzieciom. Pieniądze zostaną wydane na cele statutowe i wyrównywanie szans...
Zdjęć: 1  

Euro ma logo »
Tekst opublikowany 2009-12-14, opracowanie opr. RW
Wiemy już jak wygląda logo Euro 2012 – to trzy budzące się do życia kwiaty. Największy, środkowy ma kształt piłki, na dwóch mniejszych znajdują się flagi państw gospodarzy - Polski i Ukrainy. Na uroczystości w Kijowie poznaliśmy też hasło imprezy: Razem tworzymy przyszłość.
Zdjęć: 1  

Rokita do odsiadki »
Tekst opublikowany 2009-12-14, opracowanie opr. RW
Jan Rokita powinien unikać podróżowania na teren Niemiec. Poszukuje go tamtejsza prokuratura, która wydała nakaz aresztowania byłego polityka. To wynik awantury do jakiej doszło w lutym na pokładzie niemieckiego samolotu w Monachium.
Zdjęć: 3  

Efektowana wygrana  »
Tekst opublikowany 2009-12-13, opracowanie Andrzej Babiński
AZS PWSZ Nysa po kolejnej wygranej awansował z 13 na 11 miejsce! Brakuje już tylko trzech punktów - do bezpiecznego ósmego miejsca w tabeli. Nysa w najbliższą środę zagra z ostatnim w tabeli Morzem Szczecin. Trzeba to wykorzystać!

Świąteczny klimat »
Tekst opublikowany 2009-12-13, opracowanie ab
20 grudnia Bastion św. Jadwigi zaprasza na kiermasz świąteczny. Na dziedzińcu stanie wiele stoisk, oferujących przedmioty nawiązujące do tradycji świątecznych.
Zdjęć: 1  

Osiedlowa awantura  »
Tekst opublikowany 2009-12-13, opracowanie dade
W nocy z 12 na 13 grudnia kilka samochodów mieszkańców osiedla Zawodzie zostało uszkodzonych. Niewykluczone, że był to przejaw sąsiedzkiej złośliwości. Sprawę bada policja.
Zdjęć: 2  

Niezwykło trio »
Tekst opublikowany 2009-12-12, opracowanie Andrzej Babiński
Ala Kalinowska, Kuba Mitoraj i Dawid Herlender wystąpili przed nyską publiką w Winiarni. Nostalgiczne piosenki wprawiły gości w znakomity nastrój. Szefostwo lokalu zapowiedziało niespodziankę na kolejnym spotkaniu ze stałymi klientami.
Zdjęć: 2  

Powalczą o 3 wygraną »
Tekst opublikowany 2009-12-12, opracowanie ab
W sobotę o 18 AZS PWSZ Nysa podejmie beniaminka I ligi – Ślepsk Suwałki. To kolejny mecz „ze 6 punktów”. Czy 11 kolejka przyniesie emocje i wygraną? W innym spotkaniach najciekawiej zapowiada się konfrontacja BBTS-u z liderem rozgrywek z Kielc.

Kolizja na Mariackiej »
Tekst opublikowany 2009-12-12, opracowanie ab
W czwartek około godziny 21, doszło do zderzenia na skrzyżowaniu ulic Mariackiej z Prudnicką. Dwa samochody zostały poważnie uszkodzone. Ucierpiała też infrastruktura drogowa.
Zdjęć: 5  

Pierwsze śniegi »
Tekst opublikowany 2009-12-12, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Dzisiaj pojawił się w Nysie pierwszy śnieg. Intensywne opady rano przestraszyły kierowców, ale sytuacja się poprawiła. Temperatura nie pozwala na jazdę na nartach lub sankach.
Zdjęć: 1  

Magia Świąt w muzeum »
Tekst opublikowany 2009-12-12, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
11 grudnia odbył się wieczór muzealny zatytułowany Tajemnice Bożego Narodzenia. Publiczność dopisała. Atmosfera i zapachy wprowadziły uczestników w świąteczny nastrój.
Zdjęć: 3  

Apel do ministra »
Tekst opublikowany 2009-12-11, opracowanie ab
Nyscy samorządowcy wraz z przedstawicielem przedsiębiorców, ponownie zwrócili się z apelem do najwyższych władz w sprawie obwodnicy. Tym razem o pomoc poproszono ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka. W najbliższym czasie na szczeblu ministerialnym rozstrzygnie się, czy budowa obwodnicy zostanie opóźniona.

Futsalowy zawrót głowy »
Tekst opublikowany 2009-12-11, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Dzisiaj ważne mecze w Paczkowie. Kibice już zacierają ręce.

Plebiscyt na najbardziej interesujący obiekt »
Tekst opublikowany 2009-12-11, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Muzeum w Nysie ogłosiło plebiscyt na najciekawszy obiekt grudnia. Głosować można przez stronę internetową muzeum. Do wygrania są ciekawe nagrody.

Wyciek oleju »
Tekst opublikowany 2009-12-11, opracowanie ab
Około godziny 10.30 na trasie Nysa - Głuchołazy doszło do wycieku oleju. Policja zarządziła objazd przez Stary Las.

Mistrzostwa w tenisie w PWSZ »
Tekst opublikowany 2009-12-11, opracowanie opr. Danuta Studencka-Derkacz
PWSZ jest organizatorem Akademickich Mistrzostw Polski w Tenisie Stołowym.

Korek na drodze krajowej 46 »
Tekst opublikowany 2009-12-11, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
W okolicy Jeziora Nyskiego obowiązuje ruch jednostronny. Ruchem kierują pracownicy budowy. Przed godziną 16 posypywano też drogę solą.

Mniej barier w powiecie »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie opr. ab
Nyskie starostwo pozyskało fundusze na likwidację barier architektonicznych w naszym powiecie. Kwota 414.100,00 zł zostanie przekazana na najpilniejsze potrzeby. Sfinalizuje ona m.in. budowę wind i mikrobusów.

Zamykają wysypisko »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie ab
Z końcem grudnia w Konradowie przestanie działać wysypisko. Składowisko odpadów nie spełnia rygorystycznych przepisów ochrony środowiska i trzeba je gruntownie przebudować.
Zdjęć: 1  

Franki i funty bez zmian »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie opr. aw
Szwajcarski bank centralny nie zmienił stóp procentowych. Oznacza to, że oprocentowanie kredytów nadal wynosi od zera do 0,75 proc.

Niemka uczy się w Nysie »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie bum
Od początku roku szkolnego wraz z klasą IIa2 w nyskim „Carolinum” na zajęcia lekcyjne uczęszcza Jana Reckmann, 17-letnia mieszkanka Lüdinghausen.
Zdjęć: 2  

Skorochów na medal »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie ab
Impreza pn. „Dożynki Turystyczne w Skorochowie” została nagrodzona w plebiscycie Kwitnąca Wieś Opolska - Turystyczne "Niezapominajki". Gratulujemy.
Zdjęć: 1  

Złapany po roku »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie opr. ab
Do 5 lat więzienia grozi nastolatkowi z Nysy, który w czasie zeszłorocznych wakacji uszkodził karoserię dziesięciu samochodów, zaparkowanych w obrębie centrum Nysy.

Nowe miejsce na śmieci »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
10 grudnia na wysypisku w Domaszkowicach otwarto nową kwaterę na odpady.
Zdjęć: 3  

Niebezpieczna choinka »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie opr. Danuta Studencka-Derkacz
Zbliża się czas świąt i Nowego Roku. Biuro Informacji Niejawnych i Zarządzania Kryzysowego ostrzega o niebezpieczeństwie. Petardy, śnieżyce i pożary to może nam zepsuć święta.

Świadome przedszkolaki »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie opr. Danuta Studencka-Derkacz
W nyskich przedszkolach będą prowadzone zajęcia dzięki ktorym najmłodsi dowiedzą się jak dbać o środowisko. Materiały do zajęć zostały przygotowane przez Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie.

Potrącił pieszego na pasach »
Tekst opublikowany 2009-12-10, opracowanie Andrzej Babiński
Tuż po godzinie 19.00 na ul. Grodkowskiej, doszło do potrącenia mężczyzny na przejściu dla pieszych. W kilka minut stworzył się gigantyczny korek.
Zdjęć: 4  

Koncert Trio Guarano »
Tekst opublikowany 2009-12-09, opracowanie Andrzej Babiński
W czwartek w Winiarni wystąpi Trio Gurano. Muzycy zagrają dla stałych klientów lokalu. W zeszłym roku grupa podbiła serca nyskich fanów.
Zdjęć: 2  

Niezwykły widok »
Tekst opublikowany 2009-12-09, opracowanie Andrzej Babiński
Mieszkańcy mogą wreszcie zachwycić się niezwykłą panoramą Nysy, roztaczającą się z najwyższego obiektu w mieście – wieży Ratusza. To także kolejna atrakcja dla licznie odwiedzających Śląski Rzym turystów.
Zdjęć: 14  

Uwaga na dziki! »
Tekst opublikowany 2009-12-09, opracowanie opr. ab
W środę nad ranem na drodze krajowej 46, doszło do nietypowego zderzenia. Daewoo Matiz potrącił przebiegającego przez drogę dzika. Kierowca został przewieziony do szpitala.

Fatalny poranek na drogach »
Tekst opublikowany 2009-12-09, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Na terenie powiatu nyskiego doszło dzisiaj do niebezpiecznych wypadków drogowych. Jeden z udziałem dzika.

Oświadczenie radnego »
Tekst opublikowany 2009-12-09, opracowanie Kazimierz Wawryczuk, radny Rady Miejskiej w Nysie
Przewodniczący Komisji Urbanistyki, Radny Kazimierz Wawryczuk skierował do Sądu Okręgowego w Opolu pozew przeciwko Januszowi Sanockiemu, Danucie Wąsowicz-Hołocie oraz Piotrowi Smoterowi o zniesławienie.

Mikołaj odwiedził Nysę »
Tekst opublikowany 2009-12-09, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Mikołaj odwiedził nyskie dzieci Od 1 grudnia w Nysie trwały Mikołajki zorganizowane przez Urząd Miejski w Nysie.
Zdjęć: 2  

Polki przegrały »
Tekst opublikowany 2009-12-09, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Mistrzostwa Europy w futsalu w Paczkowie trwają! Polki przegrały mecz z reprezentacją Czech.

Tworzą ją studenci »
Tekst opublikowany 2009-12-08, opracowanie ab
„Fabryka” to nocne filmy, koncerty, wieczory poetyckie i tematyczne spotkania. Stwarzamy braci studenckiej bezpośredni wpływ na życie ich klubu – opowiada o lokalu jeden ze współwłaścicieli.
Zdjęć: 4  

Generał zaprosił sowietów? »
Tekst opublikowany 2009-12-08, opracowanie red
Jak pisze „Rzeczpospolita” w 1981 roku gen. Wojciech Jaruzelski prosił Rosjan o interwencję.

Remont kościoła »
Tekst opublikowany 2009-12-08, opracowanie ab
Trwa remont pokrycia dachowego i konserwacja więźby dachowej gotyckiego kościoła Zwiastowania NMP na ulicy Celnej. Budowla pochodzi z XIV wieku.
Zdjęć: 3  

Co dalej z obwodnicą Nysy?  »
Tekst opublikowany 2009-12-08, opracowanie RP
Nadal nie wiadomo, czy będą pieniądze na budowę obwodnicy Nysy. Wojewoda Opolski Ryszard Wilczyński spotkał się w poniedziałek z nyskimi przedsiębiorcami oraz władzami powiatu i gminy.
Zdjęć: 3  

Waglewski na ekranie »
Tekst opublikowany 2009-12-08, opracowanie opr. AB
W środę o 20, Schodki zapraszają na oryginalny pokaz multimedilany, w ramach cotygodniowych kocertów dvd.

Piłkarki nie dojechały na czas »
Tekst opublikowany 2009-12-08, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Puchar Europy w futsalu przesunięty.

Awaria bankomatu »
Tekst opublikowany 2009-12-08, opracowanie ab
Z powodu awarii, bankomat w głównym oddziale PKO BP w Nysie jest od dzisiaj nieczynny. Sytuacja ta potrwa aż do odwołania.

Cenny prezent Mikołajkowy »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
9 grudnia z okazji Mikołajek koło naukowe COR z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej organizuje zbiórkę krwi.

Zbierają dla dzieci »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie Andrzej Babiński
12 grudnia o godzinie 17.00, na scenie Nyskiego Domu Kultury, odbędzie się koncert charytatywny. Całkowity dochód trafi na pomoc dzieciom. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji, swoją obecnością można pomóc wielu osobom.
Zdjęć: 1  

Wystrzelała rekord »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie ab
W dniach 3-6 grudnia w Zielonej Górze, odbyły się Zawody Klasyfikacyjne w strzelectwie sportowym. Wystartowała w nich zawodniczka z Nysy - Dominika Szydłowska, która odnotowała życiowy sukces.
Zdjęć: 1  

Wojtusiaki nadal w potrzebie »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie pp
Liczący niespełna rok Wojtuś Zarzycki jest już po zabiegu nacinania dwupłatowej zastawki sercowej. Malca czekają jeszcze przynajmniej trzy operacje, rodzice chłopca w dalszym ciągu liczą więc na pomoc.
Zdjęć: 1  

Zupy na wynos  »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie ab
Od kilku miesięcy w Nysie działa punkt sprzedaży zup na wynos. To nietypowe przedsięwzięcie cieszy się coraz większą popularnością. Właściciel lokalu zdradził nam przepis na sukces.
Zdjęć: 1  

Konto dla seniora »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie Mateusz Ostrowski, Michał Sadrak – Open Fina
Banki oferują specjalne rachunki dla emerytów. Sprawdziliśmy, które z nich mają najciekawszą ofertę.

Tanieją Orliki »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie mp/serwis samorządowy
Prawie 2 mln zł wynosi różnica między najtańszym i najdroższym Orlikiem realizowanym w tym roku – wynika z danych przekazanych przez urzędy marszałkowskie. W porównaniu do roku ubiegłego koszt budowy tego typu boisk spadł, w zależności od regionu, średnio o 20 - 30 proc.

Przegrały mecz na szczycie »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie ape
Po dziesięciu wygranych spotkaniach tenisistki stołowe AZS PWSZ Nysa znalazły pogromczynie. W meczu na szczycie dotychczasowe liderki, po zaciętej walce uległy we własnej hali 4-6 Cukrownikowi Chybie.

Święty w dobrej formie  »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
6 grudnia po raz pierwszy na głuchołazkim Orliku odbył się Mikołajkowy Turniej Piłkarski.

Wpadł złodziej motoroweru »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie ab
Od 3 miesięcy do 5 lat więzienia grozi 18-latkowi z Nysy, który ukradł motorower na jednym z nyskich osiedli. Nastolatek został zatrzymany 5 grudnia.

Puchar Europy w Paczkowie »
Tekst opublikowany 2009-12-07, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Już jutro rozpoczyna się Puchar Europy w futsalu kobiet.

Remont Kramarskiej »
Tekst opublikowany 2009-12-06, opracowanie ab
Odnowiono elewacje starych kamienic na Rynku Solnym od ulicy Kramarskiej. Trwają jeszcze prace remontowe od strony dziedzińca kompleksu pięknych budowli.
Zdjęć: 5  

Wygrana do „zera”! »
Tekst opublikowany 2009-12-06, opracowanie Andrzej Babiński
Drugi wyjazdowy mecz akademików pod wodzą nowych trenerów i drugie zwycięstwo! Teraz czas na punkty zdobyte na własnym parkiecie. Będzie do tego okazja już w przyszłą sobotę, w starciu ze słabą ekipą z Suwałk.

Leżał nieprzytomny w kałuży krwi »
Tekst opublikowany 2009-12-06, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Daniel Sz. został oskarżony o pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Sąd w Opolu skazał go na 3 lata więzienia.

Uważaj na świąteczną promocję  »
Tekst opublikowany 2009-12-06, opracowanie tom
W hipermarketach powoli widać już przedświąteczną gorączkę zakupów.
Zdjęć: 1  

Kolejne starcie »
Tekst opublikowany 2009-12-05, opracowanie Andrzej Babiński
W sobotę o godz 17, w Jaworznie, AZS Nysa spróbuje odebrać punkty gospodarzom. Będzie to ważny mecz dla układu dolnej części tabeli. Cztery ostatnie drużyny będą bowiem walczyć o utrzymanie się w stawce I-ligowców.

Kabaret odwołany! »
Tekst opublikowany 2009-12-05, opracowanie ab
5 grudnia pod dachem NDK miał wystąpić Kabaret Młodych Panów. Niestety, nie dojdzie do tego wydarzenia. Być może występ odbędzie się w innym terminie, w styczniu albo w lutym.
Zdjęć: 1  

Dzień niestrudzonych »
Tekst opublikowany 2009-12-05, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Data 5 grudnia jest już od 1986 roku Dniem Wolontariusza.

Zbrodnie na wystawie »
Tekst opublikowany 2009-12-05, opracowanie Andrzej Babiński
Do 20 grudnia w Bastionie potrwa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej, dokumentująca zbrodnie ludobójstwa, dokonane na Polakach w latach 1939-1947 przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię. Wiele szkół wyraziło zainteresowanie tą ekspozycją dokumentalną.
Zdjęć: 7  

Mamy Radę Kultury! »
Tekst opublikowany 2009-12-04, opracowanie ab
W Nysie powstała pierwsza na Opolszczyźnie Rada Kultury. Jej zadaniem będzie pobudzenie i koordynacja działań środowiska artystycznego, akademickiego, wiejskiego i lokalnych przedsiębiorców.
Zdjęć: 1  

Darmowe pomoce trafią do szkół »
Tekst opublikowany 2009-12-04, opracowanie red.
W tym roku Święty Mikołaj będzie wyjątkowo hojny dla szkół. Zestawy pomocy naukowych o wartości przekraczającej 100 000 złotych każdy trafią do 25 liceów ogólnokształcących z województwa dolnośląskiego.
Zdjęć: 1  

Złapano podpalacza? »
Tekst opublikowany 2009-12-04, opracowanie opr. ab
3 grudnia funkcjonariusze policji postawili kilka zarzutów, podejrzanemu o serię podpaleń 51-latkowi z gm. Otmuchów. Grozi mu do 5 lat więzienia.

Casting dla małolatów »
Tekst opublikowany 2009-12-04, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Dziś ważne wydarzenie dla młodych adeptów sztuki.

Świąteczne klimaty »
Tekst opublikowany 2009-12-04, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Od 6 grudnia będzie można podziwiać świąteczne ozdoby i iluminacje świetlne.
Zdjęć: 1  

Uwaga na głowy! »
Tekst opublikowany 2009-12-04, opracowanie ab
Trwa remont starej kamiennicy na ulicy Prudnickiej. Wymieniane jest poszycie dachu. Apelujemy o uwagę, podczas przechodzenia obok rusztowań.
Zdjęć: 4  

Nyski AZS »
Tekst opublikowany 2009-12-04, opracowanie bum
Klub AZS PWSZ Nysa powstał 10.08.2007 r. Działa w środowisku akademickim Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie oraz wśród młodzieży szkolnej i akademickiej z terenu Nysy i ościennych gmin.
Zdjęć: 3  

Precz z cukrzycą! »
Tekst opublikowany 2009-12-04, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Dzisiaj w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie odbyła się konferencja pod tytułem "Studium oceny ogólnego stanu zdrowia chorych na cukrzycę i zagrożonych zachorowaniem".
Zdjęć: 4  

Redos znów żyje! »
Tekst opublikowany 2009-12-03, opracowanie Andrzej Babiński
W czwartek w Redosie, odbędzie się pierwszy koncert od czasu remontu najniżej położonej kondygnacji obiektu. Na scenie zaprezentują się rockowe formacje Lewar oraz Electric. Start godzina 20.00.
Zdjęć: 1  

Ostatni DKF w tym roku »
Tekst opublikowany 2009-12-03, opracowanie ab
Samorząd Studencki PWSZ w Nysie oraz Biuro Karier PWSZ w Nysie zapraszają na ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Piątek 4 grudnia, 18:00, klub studencki Kocioł.
Zdjęć: 1  

W Bastionie wystawa IPN-u »
Tekst opublikowany 2009-12-03, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
W Bastionie św Jadwigi można obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa potrwa do 20 grudnia.

Hej kolęda, kolęda! »
Tekst opublikowany 2009-12-03, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
11 grudnia o 18 Muzeum w Nysie organizuje wieczór muzealny pod tytułem "Tajemnica Bożego Narodzenia".

Bastion pięknieje »
Tekst opublikowany 2009-12-03, opracowanie ab
W Bastionie św. Jadwigi stanęła piękna choinka. W ten sposób symbolicznie rozpoczyna się okres świąteczny w mieście, a Nysa nabiera świątecznego wyglądu.
Zdjęć: 4  

Trochę inny clown… »
Tekst opublikowany 2009-12-03, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
Fundacja Doktor Clown działa na terenie Polski od 1999 roku. Teraz prowadzi nabór wolontariuszy w Nysie. Każdy, kto chce pomóc chorym dzieciakom jest mile widziany.
Zdjęć: 1  

Odnowili Mickiewicza… »
Tekst opublikowany 2009-12-03, opracowanie ab
W czwartek oficjalnie oddano do użytku odremontowaną ulicę Mickiewicza. Nyscy samorządowcy osobiście sprawdzili stan infrastruktury drogowej. Wykonawca robót będzie musiał poprawić kilka niedociągnięć.
Zdjęć: 8  

Noc filmowa »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie ab
We wtorek w Fabryce noc filmowa. Przynieś śpiwór i przyłącz się do wspólnego oglądania. Wyświetlane będą najlepsze filmy polskiej klasyki.

Jazda ekstremalna »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie Andrzej Babiński
O sytuacji na rynku motoryzacyjnym, polskich drogach i stanie technicznym samochodów nysan rozmawiamy z kierowcą rajdowym Pawłem Dytko, właścicielem serwisu samochodowego i szkoły bezpiecznej jazdy.
Zdjęć: 2  

Nowe ceny na czeskich drogach »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie opr. DSD
Urząd miejski w Głuchołazach ostrzega. Od nowego roku zmienią się cennik winiet na autostrady i drogi ekspresowe.

Nowości w PWSZ »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz, AB
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie zachęca studentów nowymi kierunkami i współpracą z lokalnymi przedsiębiorcami. Nie bez znaczenia są również atrakcyjne stypendia mieszkaniowe, fundowane przez władze gminy.
Zdjęć: 1  

Czar dawnej Nysy »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie Krystyna Dubiel
W przedwojennej Nysie istniało kilka niezwykłych obiektów kulturalnych. Zaniedbane zniszczały, a podobny los może spotkać także inne stare budowle. By tego uniknąć, poznajmy co i dlaczego zniknęło z naszych ulic.
Zdjęć: 1  

Opłaty w ręce inkasentów »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie rp
Inkasenci zamiast strażników miejskich. Od najbliższego poniedziałku (07.12.) opłatę targową na terenie miasta pobierać będą inkasenci z firmy Unitrez Spółka z o.o z siedzibą w Opolu, a nie jak dotychczas Straż Miejska w Nysie.
Zdjęć: 2  

Gratka dla turystów »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie bum
O zrealizowanych inwestycjach, problemach i planach na przyszłość rozmawiamy z sołtysem wsi Głębinów, Pelagią Kurowską.
Zdjęć: 3  

Jest lodowisko! »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie ab
Wczoraj odbyło się otwarcie sztucznego lodowiska w Nysie. Dziś po raz pierwszy będzie można wypróbować jakość tafli. Inwestycja kosztowała 830 tys. złotych - czyli o 120 tys. mniej, niż zakładano.
Zdjęć: 10  

Akrobacje na medal »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie bum
W dniach 27 – 28 listopada, odbył się w Zespole Szkół Sportowych w Nysie Drużynowy Puchar Polski w gimnastyce sportowej kobiet, w którym łącznie startowało 14 drużyn i 78 zawodniczek z całej Polski.
Zdjęć: 6  

Ludowy Klub Sportowy Rusocin »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie bum
Klub powstał w 1973r. W latach 1973 – 1976 prowadził rozgrywki w klasie „C”, a w latach 1976 – 1979 w klasie „B”. W latach 1973 – 2003 nosił nazwę Ludowy Zespół Sportowy Rusocin.
Zdjęć: 2  

Koniec darmowych studiów? »
Tekst opublikowany 2009-12-02, opracowanie opr. aw
Rektorzy wyższych uczelni proponują, by od 2015 roku studenci bez wyjątków płacili czesne.

Polska bieda i wielka płyta »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie mtm
Sytuacja rynkowa spowodowała, że spadają ceny mieszkań z wielkiej płyty. Jednocześnie to właśnie te mieszkania - właśnie ze względu na cenę - najłatwiej dzisiaj sprzedać.

Mistrzowie recyklingu »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie m
Ogólnopolski Konkurs o Puchar Recyklingu rozstrzygnięty. Prestiżowe nagrody trafiły do instytucji, które prowadzą selektywną zbiórkę odpadów i efektywną edukację ekologiczną. Wśród nagrodzonych są dolnoślązacy.
Zdjęć: 1  

Wsparcie od zaraz »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie RED
Niepełnosprawni są często postrzegani jako pracownicy mniej efektywni. Takie myślenie podcina skrzydła tym, którzy poszukują zatrudnienia. Aby zyskali oni poczucie, że są cennymi osobami na rynku pracy i nie wątpiły w swoje możliwości Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych stworzyła Centra Pracy oraz Punkty Poradnictwa.
Zdjęć: 1  

Mają dość korków »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie ab
Władze samorządowe wraz z przedsiębiorcami starają się o przyspieszenie budowy obwodnicy Nysy. Ma to rozwiązać strategiczny dla gminy i regionu problem z zakorkowanym miastem.
Zdjęć: 6  

Mikołajki czas zacząć »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Mikołajki w Nysie rozpoczynają się już dzisiaj. Potrwają do 8 grudnia.

Groźna grypa »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie ab
Ze względów epidemiologicznych od 1 grudnia zostaną ograniczone odwiedziny we wszystkich oddziałach szpitala miejskiego w Nysie.

Spółki komunalne nie na sprzedaż »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie AB, bum
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, przedstawiono uchwałę w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez burmistrza Nysy. Temat ten wywołał dyskusję wśród radnych, szczególnie po artykule w sprawie rzekomej sprzedaży spółek komunalnych przez gminę, który ukazał się w jednej z lokalnych gazet.
Zdjęć: 1  

Pieniądze do wzięcia! »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie mt
Autorzy prac dyplomowych poświęconych tematyce robotyki, automatyki i pomiarów mogą zgłaszać swoje prace do konkursu "Młodzi innowacyjni 2010". Na zwycięzcę czeka 10 tysięcy złotych.

Byle nie dziewczyńskie! »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Dzieciaki z przedszkola przy Niepublicznej Szkole w Nysie dobrze wiedzą jak wygląda Mikołaj i co ma przynieść.
Zdjęć: 3  

Uwaga na niewypały! »
Tekst opublikowany 2009-12-01, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
1 grudnia przed południem, nyska policja dostała zgłoszenie o niewybuchu w parku miejskim.

Andrzejkowe PGR party »
Tekst opublikowany 2009-11-30, opracowanie ab
Klub Studencki Fabryka zaprasza w poniedziałkowy wieczór na andrzejkową imprezę w przebraniach. Początek o godzinie 19.00. Wstęp wolny.
Zdjęć: 1  

Przełamując bariery… »
Tekst opublikowany 2009-11-30, opracowanie Andrzej Babiński
Z początkiem grudnia rusza kurs nauki języka migowego, organizowany przez Biuro Karier PWSZ w Nysie, przy współpracy z Polskim Związkiem Głuchych Koło Terenowe w Nysie.

Zatrzymani za narkotyki »
Tekst opublikowany 2009-11-30, opracowanie opr. ab
Pracowity weekend mieli policjanci powiatu nyskiego. Zatrzymali oni 3 osoby podejrzane o posiadanie środków odurzających. Zabezpieczono 21 porcji marihuany i 61 porcji amfetaminy.

Dramat na szczycie Ślęży »
Tekst opublikowany 2009-11-30, opracowanie RW
Dramatyczna akcja ratunkowa na wysokości 700 metrów npm. Ciężko rannego mężczyznę zabrał helikopter ratunkowy ze szczytu Ślęży. 50-letni turysta wpadł w głęboką rozpadlinę. Mimo urazu czaszki i klatki piersiowej zdołał zadzwonić na policję.
Zdjęć: 4  

Hodowla konopii indyjskich pod Nysą »
Tekst opublikowany 2009-11-30, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Centralne biuro śledcze znalazlo pod Nysą uprawę konopii indyjskich.
Zdjęć: 1  

Syty w Paczkowie »
Tekst opublikowany 2009-11-30, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
W paczkowskim Domu Plastyka można oglądać wystawę malarstwa Edwarda Sytego. Wystawę rozpoczął wernisaż 27 listopada, a potrwa do 20 grudnia.
Zdjęć: 1  

Mniej pociagów »
Tekst opublikowany 2009-11-30, opracowanie opr. RW
Do 11 grudnia wszyscy wybierający się pociagiem z Wroclawia w kierunku Strzelina i Kłodzka będą mieli spore trudności. Z powodu prac remontowych z rozkładu wypadają niektóre połączenia.
Zdjęć: 1  

Siatkarze zawiedli »
Tekst opublikowany 2009-11-29, opracowanie Andrzej Babiński
Akademicy nie wykorzystali atutu własnej hali i nie zdołali wygrać drugiego meczu z rzędu. Ekipa z Gorzowa okazała się za mocna dla Nysy. AZS wciąż zamyka tabelę.

Z duchem „Fair Play” »
Tekst opublikowany 2009-11-29, opracowanie opr. ab
Na strzelnicy I LO „Carolinum”, dwie drużyny z Nysy wystrzelały sobie przepustkę do finału II Ogólnopolskiej Gimnazjady Strzeleckiej z broni pneumatycznej, która odbędzie się w grudniu w Białymstoku.
Zdjęć: 6  

Kiedy otwarcie? »
Tekst opublikowany 2009-11-29, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Prace budowlane nad nowym supermarketem trwają.
Zdjęć: 2  

Mecz z podtekstami »
Tekst opublikowany 2009-11-28, opracowanie Andrzej Babiński
Siatkarskie sławy dawnej Stali Nysa zasiądą dzisiaj naprzeciwko siebie na trenerskich ławkach. Czy Sławomir Gerymski i jego Gorzów sprostają przebudzonym z niemocy akademikom Ratajczaka i Kaczmarka?

152 lata temu… »
Tekst opublikowany 2009-11-28, opracowanie Andrzej Babiński
W sobotę wspominamy Josepha von Eichendorffa. W Bastionie św. Jadwigi odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć z popularnego szlaku obejmującego m.in. grób romantycznego poety, prowadzącego do jego ulubionej strażnicy.
Zdjęć: 2  

Płonął samochód »
Tekst opublikowany 2009-11-28, opracowanie opr. ab
W czwartek nyscy strażacy zostali wezwani do palącego się auta na ulicy Szlak Chrobrego. Spłonął silnik pojazdu. Nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną zdarzenia.
Zdjęć: 4  

Kolizja gigantów! »
Tekst opublikowany 2009-11-28, opracowanie opr. ab
26 listopada w godzinach porannych, na trasie Niwnica - Wierzbięcice zderzyły się dwa tiry. Zawiniły hamulce w jednym z pojazdów. Następstwem kolizji był też wyciek szkodliwych substancji.
Zdjęć: 5  

Dzień bez zakupów »
Tekst opublikowany 2009-11-28, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
29 listopada obchodzimy Dzień bez Kupowania. Sklepy kuszą już świąteczną oprawą, Mikołajki zbliżają się wielkimi krokami i jak tu się powstrzymać?

Kryminalne opowieści »
Tekst opublikowany 2009-11-28, opracowanie ab
O kryminale retro, sposobie pracy, własnych słabościach i planach na przyszłość opowiadał podczas spotkania z fanami kryminałów w nyskiej bibliotece wrocławski pisarz, Marek Krajewski.
Zdjęć: 5  

Gdzie na Andrzejki? »
Tekst opublikowany 2009-11-28, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
Czas imprez andrzejkowych trwa. My sprawdziliśmy gdzie można wyskoczyć na imprezę.

Kolejny pościg »
Tekst opublikowany 2009-11-27, opracowanie opr. ab
Na trasie Biechów-Nowaki kierowca nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Policjanci po krótkim pościgu zatrzymali 28-latka, który – jak się okazało – prowadził w stanie nietrzeźwym.

Będzie nerwowo? »
Tekst opublikowany 2009-11-27, opracowanie ab
Nietypowo – bo w piątek – odbędzie się XXXIX sesja Rady Miejskiej w Nysie. Mieszkańcy zastanawiają się, czy obrady zdominuje kwestia referendum w sprawie sprzedaży części Rynku i odwołania władz miasta.

Camerata tryumfuje »
Tekst opublikowany 2009-11-27, opracowanie red. kt
Chór Nauczycielski Camerata Nysa po raz kolejny został laureatem Wojewódzkiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej „Tobie Polsko” w Olszance. W XIV edycji festiwalu wzięło udział 56 wykonawców – solistów, zespołów i chórów.
Zdjęć: 2  

Gdzie robić doktorat? »
Tekst opublikowany 2009-11-27, opracowanie Red.
Doktorant w Szwecji ma pełne prawa pracownika uczelni, jego pensja (którą dla podwyższenia prestiżu nie określa się tam mianem stypendium) jest na wysokości 2.700 EUR miesięcznie…
Zdjęć: 6  

Ostatni dzwonek »
Tekst opublikowany 2009-11-27, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
To już ostatni moment żeby oddać swój głos na Dzielnicowego Roku. Głosować można już tylko do 10 grudnia.

Wokół tamy »
Tekst opublikowany 2009-11-27, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
27 listopada odbyły się rozmowy w sprawie remontu zapory na Jeziorze Nyskim.
Zdjęć: 4  

Precz z cukrzycą! »
Tekst opublikowany 2009-11-27, opracowanie Danuta Studencka-Derkacz
4 grudnia o 10.30 w budynku PWSZ w Nysie odbędzie się konferencja popularnonaukowa pod tytułem Studium oceny ogólnego stanu zdrowia chorych na cukrzycę i zagrożonych zachorowaniem.

Nie będzie referendum? »
Tekst opublikowany 2009-11-27, opracowanie ab
Tuż na początku Rady Miejskiej, z porządku obrad wykreślono dwa punkty. Nie oznacza to wcale, że sesja była krótsza. Debaty nad dwoma ważnymi tematami zdominowały posiedzenie nyskich radnych.
Zdjęć: 1  

Ostre granie »
Tekst opublikowany 2009-11-26, opracowanie ab
W czwartek o 19.00 fanów ciężkich brzmień czeka muzyczna uczta w Klubie Studenckim Fabryka. W sali koncertowej zaprezentują się dwa zespoły, Face of Reality oraz Drug Abuse.

Zmiany w ZUS »
Tekst opublikowany 2009-11-26, opracowanie Opr. AB
Od 1 stycznia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprzestanie wydawania i potwierdzania papierowych legitymacji ubezpieczeniowych. Prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej potwierdzać będą inne dokumenty, określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zdjęć: 2  

Obustronne korzyści »
Tekst opublikowany 2009-11-26, opracowanie ab
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podpisała umowę o współpracy z Przedsiębiorstwem Produkcyjno-Handlowym SIMPLA S.C. Andrzej Murawski Robert Polak.

Górnicze wspominki  »
Tekst opublikowany 2009-11-26, opracowanie (v-k)
Spotkali się, nawet nie w dniu świętej Barbary. Choć okazja miała być właśnie taka - Barbórka. I znów były odświętne górnicze mundury, kufle z dawnych karczm piwnych, frywolne przyśpiewki...
Zdjęć: 2  

Jak wejść na rynek? »
Tekst opublikowany 2009-11-26, opracowanie ab
„Wiedza drogą do sukcesu – przedsiębiorczość i innowacyjność” – to hasło bezpłatnych szkoleń, zorganizowanych przez Biuro Karier PWSZ w Nysie, w których wzięli udział studenci i absolwenci nyskiej Uczelni.

Sylwester tuż tuż »
Tekst opublikowany 2009-11-26, opracowanie Danuta Studencka - Derkacz
Coraz bliżej do Sylwestra. Ci, którzy planują bawić się w restauracjach i barach powinni się decydować. Niebawem może nie być już miejsc.
Zdjęć: 1  

Nowa inicjatywa NDK »
Tekst opublikowany 2009-11-25, opracowanie ab
W Nyskim Domu Kultury powstaje sekcja artystyczno-plastyczna. Pierwsze zajęcia odbędą się 2 grudnia o godzinie 17.00 w Kawiarence Kulturalnej. Przewidziane są one zarówno dla młodzieży, jak i osób dorosłych.
Zdjęć: 2  

Nagroda za wandali »
Tekst opublikowany 2009-11-25, opracowanie Danuta Studencka - Derkacz
Podpalacze z Otmuchowa znowu dali się we znaki. Tym razem, celem ich ataku stały się pojemniki do segregacji śmieci. Burmistrz stracił cierpliwość.
Zdjęć: 1  

Inżynierowie pożądani »
Tekst opublikowany 2009-11-25, opracowanie Andrzej Babiński
Kontynuujemy nasz cykl wywiadów z wykładowcami PWSZ w Nysie. Tym razem przepytaliśmy dr Mariusza Kołosowskiego z Instytutu Zarządzania, który opowiedział nam m.in. o szansach ZiIP na rozwinięcie oferty dydaktycznej.
Zdjęć: 1  

To nie rzecz »
Tekst opublikowany 2009-11-25, opracowanie ab
W ubiegłym tygodniu w auli szkolnej Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Nysie odbyła się konferencja pod hasłem „Zwierzę a prawo”. Uczestników zaskoczyło profesjonalne przygotowanie spotkania.
Zdjęć: 2  

Wymyślili efekt cieplarniany? »
Tekst opublikowany 2009-11-25, opracowanie kt
Dwa tygodnie przed konferencją klimatyczną w Kopenhadze, hakerzy ujawnili materiały kompromitujące zwolenników teorii globalnego ocieplenia.
Zdjęć: 1  

Nowe miejsca pracy »
Tekst opublikowany 2009-11-25, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
Firma „Barzak” stanie się niebawem właścicielem terenu po zlikwidowanej cukrowni w Otmuchowie. Powstanie tam przedsiębiorstwo budowlane, które zatrudni 150 – 160 nowych pracowników.
Zdjęć: 2  

Oddzielaj zielone! »
Tekst opublikowany 2009-11-25, opracowanie opr. kt
Od początku listopada, przy bramie wjazdowej Zakładu Higieny Komunalnej przy ul. Piłsudskiego 61 w Nysie odbywa się bezpłatna zbiórka odpadów biodegradowalnych, które szczególnie w okresie jesiennym, przeważają w ogólnej ilości zbieranych odpadów.
Zdjęć: 2  

Meteoryty i złoto głupców »
Tekst opublikowany 2009-11-25, opracowanie Andrzej Babiński
Niejedno muzeum nie posiada takich zbiorów jak my – z dumą opowiadają „Expressowi Nyskiemu” Państwo Pawlikowie, właściciele niezwykłej kolekcji minerałów. Kilka tysięcy wartościowych eksponatów to dorobek ponad 20 lat poszukiwań.
Zdjęć: 17  

Złapano pijanego kierowcę »
Tekst opublikowany 2009-11-24, opracowanie opr. ab
1,67 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał mężczyzna, zatrzymany w Nysie za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwym i spowodowanie wypadku.

Nysa stanie na podium? »
Tekst opublikowany 2009-11-24, opracowanie ab
Na strzelnicy I LO "Carolinum" w Nysie odbędzie się Finał Wojewódzki II Opolskiej Gimnazjady Strzeleckiej. Kto zwycięży w tym roku? Przekonamy się o tym już 26 listopada.
Zdjęć: 1  

Kryminalne opowieści »
Tekst opublikowany 2009-11-24, opracowanie ab
26 listopada o godzinie 19.00, w czytelni czasopism MiGBP w Nysie, gościć będzie Marek Krajewski, najgłośniejszy dziś polski autor popularnych kryminałów.
Zdjęć: 1  

Kolejne wyróżnienie »
Tekst opublikowany 2009-11-24, opracowanie opr. ab
Gmina Nysa otrzymała zaszczytny tytuł „Innowacyjna Gmina” w edycji regionalnej konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji 2009”, ogłoszonego przez Fundację Innowacji i Rozwoju w Warszawie.

Uwaga na traktory! »
Tekst opublikowany 2009-11-24, opracowanie opr. ab
23 listopada doszło do nietypowego zdarzenia na drodze. 35-letni mieszkaniec Opola nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu ciągnikowi rolniczemu, w wyniku czego doszło do wypadku..
Zdjęć: 1  

Przełamali niemoc  »
Tekst opublikowany 2009-11-23, opracowanie ab
Zła passa w końcu przerwana! Akademicy pod wodzą nowego duetu trenerskiego zdobyli pierwsze 2 punkty w tym sezonie. Czy ważne z psychologicznego punktu widzenia zwycięstwo rozpocznie marsz w górę tabeli?

Azja oczami podróżniczki »
Tekst opublikowany 2009-11-23, opracowanie ab
19 listopada w czytelni czasopism MiGBP w Nysie gościła Marzena Filipczak, dziennikarka i autorka promowała książkę pt. „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet”.
Zdjęć: 2  

Nie podrzucaj sąsiadom »
Tekst opublikowany 2009-11-23, opracowanie ab
Rozpoczął się pierwszy, z dwóch zaplanowanych etapów wywozu odpadów wielkogabarytowych, organizowanych przez Wydział Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nysie. Obejmie on rejony zabudowy jednorodzinnej.
Zdjęć: 1  

Dla dwóch par butów…  »
Tekst opublikowany 2009-11-23, opracowanie ab
Co raz częściej dochodzi do drobnych kradzieży w Nysie. W ubiegły piątek policja zatrzymała dwie 18-latki, podejrzane o kradzież w jednym z markowych sklepów.

Koniec z bezpłatną autostradą »
Tekst opublikowany 2009-11-23, opracowanie opr. aw
Jeszcze półtora roku pojeździmy bez opłat na autostradzie Wrocław – Katowice. Podobny los spotka trasę Zgorzelec – Krzyżowa.

Zdrowi i radośni »
Tekst opublikowany 2009-11-23, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
W gimnazjum numer 2 już po raz siódmy odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Profilaktyczny pod hasłem „Chcemy być zdrowi i radośni, uzależnieniom mówimy nie.”
Zdjęć: 8  

Medical Party  »
Tekst opublikowany 2009-11-22, opracowanie ab
W ubiegłym tygodniu studenci Instytutu Pielęgniarstwa w PWSZ w Nysie odebrali dyplomy. Z tej okazji nie mogło zabraknąć specjalnie dla nich przygotowanej imprezy w Klubie Studenckim Fabryka.

Czas na zmiany »
Tekst opublikowany 2009-11-22, opracowanie red.
O problemach Górnej Wsi, szansach na jej rozwój i planach inwestycyjnych rozmawiamy z radnym Janem Satorą.
Zdjęć: 1  

Co kryją mury? »
Tekst opublikowany 2009-11-21, opracowanie Krystyna Dubiel
Nyskie liceum Carolinum należy do najstarszego na Śląsku zespołu jezuickiego. Ten znany większości mieszkańców Nysy budynek ukrywa kilka niezwykłych historii. O niektórych wiemy, a część zapewne niedługo zostanie odkryta.
Zdjęć: 1  

Kościół pod nowym dachem »
Tekst opublikowany 2009-11-21, opracowanie red.
Zadanie wydawało się niewykonalna… A jednak! Wkrótce ruszy remont dachu kościoła w Otmuchowie. Udało się zebrać fundusze na konieczne prace.
Zdjęć: 1  

Roboty na gazie »
Tekst opublikowany 2009-11-21, opracowanie red.
Do 22 listopada potrwają prace związane z przebudową sieci gazowej na ul. Emilii Plater w Paczkowie.

Nowa nadzieja »
Tekst opublikowany 2009-11-21, opracowanie ab
W sobotę o godzinie 18.00 akademicy będę mieli okazję do rehabilitacji za dotychczasowe porażki. Kibice wierzą, że Nysa zdoła urwać punkty Pronarowi, zmęczonemu po rozegraniu w tygodniu meczu ligowego.

Wspomnień czar »
Tekst opublikowany 2009-11-20, opracowanie ab
Nyski Dom Kultury szykuje się na galę w stylu retro. Wyjątkowy spektakl odbędzie się 21 listopada o godzinie 18.00. Po raz pierwszy będzie można kupić bilety przez Internet.

Maroko w obiektywie »
Tekst opublikowany 2009-11-20, opracowanie ab
20 listopada o godzinie 18.00 w nyskim Muzeum odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Przemysława Pawlika i Agnieszki Wolnickiej-Pawlik pn. „Marko codziennie, Maroko odświętne”.

Zebranie wolontariuszy »
Tekst opublikowany 2009-11-20, opracowanie ab
Pierwsze zebranie osób chętnych do pomocy w organizacji XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 20 listopada w auli II Liceum Ogólnokształcącego w Nysie o godzinie 14.20.

Prezent od Unii »
Tekst opublikowany 2009-11-20, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
Renowacja basenu zostanie sfinansowana z dotacji unijnej.
Zdjęć: 1  

Szpital rośnie »
Tekst opublikowany 2009-11-20, opracowanie ab
Idąc ulicą Emilii Gierczak, trudno nie zauważyć dużych postępów w pracach, przy budowie nowoczesnego skrzydła szpitala miejskiego. Do końca roku ma powstać 5 kondygnacji.
Zdjęć: 4  

Zwierzę a prawo »
Tekst opublikowany 2009-11-19, opracowanie ab
19 listopada o godzinie 10.00 w auli szkolnej Zespołu Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Nysie odbędzie się konferencja pt. „Zwierzę a prawo”.

Apel ratownika medycznego »
Tekst opublikowany 2009-11-19, opracowanie Ireneusz Barziej
W poprzednim numerze Expressu Nyskiego pisaliśmy o numerze ICE , ułatwiającym kontakt między służbami medycznymi, a bliskimi poszkodowanego w wypadku. O potrzebie takiej współpracy przekonuje Ireneusz Barziej, ratownik medyczny.

Beaujolais Nouveau »
Tekst opublikowany 2009-11-19, opracowanie Andrzej Babiński
19 listopada w Winiarni Ces’t la vie odbędzie się święto młodego wina. Zapowiada się ciekawe spotkanie w nastrojowym klimacie. Wieczór umili koncert akustyczny młodych artystów.

Zmiana trenera »
Tekst opublikowany 2009-11-19, opracowanie ab
Długo nie trzeba było czekać na zmianę trenera w ASZ PWSZ Nysa. 6 porażka z rzędu przelała czarę goryczy. Nowym szkoleniowcem akademików został Dariusz Ratajczak, jego asystentem Andrzej Kaczmarek.
Zdjęć: 1  

Marzena Filipczak w czytelni »
Tekst opublikowany 2009-11-19, opracowanie ab
19 listopada o godzinie 18.00 w czytelni czasopism MiGBP w Nysie odbędzie się spotkanie z Marzeną Filipczak. Autorka i dziennikarka promuje książkę pt. „Jadę sobie. Azja. Przewodnik dla podróżujących kobiet”.

Nyscy radni apelują »
Tekst opublikowany 2009-11-19, opracowanie red.
“Dystansujemy się od ludzi, którzy odnajdują się wyłącznie w pomówieniach niszczących Nysę, ośmieszając nasze miasto w całej Polsce. Mamy już piątą próbę referendum w Nysie. Czy to przypadek, czy też celowe działanie, mające na celu sparaliżowanie Nysy i ośmieszenie jej (…)?”

Coaching na topie »
Tekst opublikowany 2009-11-19, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
We wtorek, 17-go listopada odbył się wykład na temat coachingu w nyskiej PWSZ.

Lifting katedry »
Tekst opublikowany 2009-11-19, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
Remont bazyliki w Nysie trwa. Tym razem renowację przechodzi boczna kaplica.
Zdjęć: 1  

Udaremniona kradzież »
Tekst opublikowany 2009-11-18, opracowanie opr. ab
Nocny patrol z Głuchołaz złapał na gorącym uczynku złodzieja, który chciał okraść sklep. Za kradzież z włamaniem sprawcy czynu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Lata niezapomniane »
Tekst opublikowany 2009-11-18, opracowanie Danuta Studencka - Derkacz
Jakie są trzy największe kłamstwa studenta? Od jutra nie piję; od jutra się uczę; dziękuję, nie jestem głodny... 17-go listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Studenta.
Zdjęć: 1  

Nowe karetki w Nysie »
Tekst opublikowany 2009-11-18, opracowanie Andrzej Babiński
Nyskie pogotowie otrzyma karetki z nowoczesną aparaturą. Pojazdy posiadają pełną zabudowę medyczną i zastąpią wysłużony sprzęt używany do tej pory przez ratowników.
Zdjęć: 9  

Uwaga na głowy! »
Tekst opublikowany 2009-11-18, opracowanie ab
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego tymczasowo wyłączył z użytkowania jeden z przystanków w Nysie. Powodem było stwierdzenie złego stanu technicznego budynków znajdujących się w jego najbliższym sąsiedztwie.
Zdjęć: 3  

Rozdanie dyplomów »
Tekst opublikowany 2009-11-18, opracowanie ab
18 listopada w PWSZ w Nysie dojdzie do uroczystego wręczenia dyplomów ukończenia studiów licencjackich absolwentom kierunku Pielęgniarstwo. Uroczystość odbędzie się o godz. 12.00 w auli Collegium Artium.

Odzyskano skradzione mienie »
Tekst opublikowany 2009-11-18, opracowanie opr. ab
Policjanci KPP w Nysie przedstawili zarzuty dwóm nastolatkom z Nysy: 18-latkowi kradzieży z włamaniem, 17-latkowi zarzut paserstwa. Podejrzanym grozi od 5-10 lat więzienia.

Koniec legitymacji ubezpieczeniowych »
Tekst opublikowany 2009-11-18, opracowanie ech
Nie będzie więcej podbijania legitymacji ubezpieczeniowych – z końcem grudnia bieżącego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestanie wydawać te dokumenty. Od 1 stycznia 2010 roku prawo do świadczeń z opieki zdrowotnej będziemy potwierdzali dokumentami określonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Zdjęć: 1  

Widmo likwidacji WKU »
Tekst opublikowany 2009-11-18, opracowanie Danuta Studencka - Derkacz
Możliwe, że z mapy nyskich instytucji zniknie Wojskowa Komenda Uzupełnień. Informacja tej oficjalnie nie potwierdza Ministerstwo Obrony Narodowej.

Rynek jak niepodległość? »
Tekst opublikowany 2009-11-18, opracowanie Kornelia Trytko
- Szacunkowy koszt dwóch planowanych referendów wyniósłby 280 tys. zł. Za te pieniądze moglibyśmy ułożyć ponad tysiąc metrów kwadratowych nowego chodnika – mówi w rozmowie z „Expressem Nyskim” burmistrz, Jolanta Barska.
Zdjęć: 1  

Pościg po ulicach Nysy »
Tekst opublikowany 2009-11-17, opracowanie ab
W nocy z 15 na 16 listopada nyscy policjanci - po pościgu za uciekinierem - zatrzymali na ulicy Damrota pijanego kierowcę. Mężczyźnie grozi długa odsiadka.

Bractwo Kurkowe »
Tekst opublikowany 2009-11-17, opracowanie ab
Powstałe w tym roku w Nysie Kurkowe Bractwo Strzeleckie święto 11 listopada postanowiło uczcić, poprzez organizację Pierwszego Strzelania o tytuł Króla Kurkowego. Pierwszy taki tytuł otrzymał Jerzy Florko.
Zdjęć: 3  

Dzień Walki z Tytoniem »
Tekst opublikowany 2009-11-17, opracowanie ab
Każdy dzień jest dobrym dniem na rzucenie nałogów. 18 listopada przypada Światowy Dzień Walki z Tytoniem. Potrafisz powstrzymać się od palenia?

Grypa A/H1N1 atakuje! »
Tekst opublikowany 2009-11-17, opracowanie ab
Wirus nowej odmiany grypy jest coraz bliżej Nysy. W Opolu, trzy osoby przebywają na oddziale zakaźnym z podejrzeniami zarażenia. U naszych południowych sąsiadów w partnerskim mieście Nysy - Szumperku, wykryto wirus u jednej z nauczycielek.

Wystawa prac satyrycznych »
Tekst opublikowany 2009-11-17, opracowanie ab
MiGBP w Nysie zaprasza do udziału w wernisażu wystawy konkursu rysunku satyrycznego "Mój dom - moja twierdza", który odbędzie się we wtorek o godz. 17.00 w czytelni czasopism.

Ćwiczenia w komforcie »
Tekst opublikowany 2009-11-16, opracowanie ab
Na ulicy Poniatowskiego, w przebudowany obiekcie byłej stacji naprawy pojazdów, powstaje siłownia z zapleczem usługowo-rekreacyjnym.
Zdjęć: 3  

Za wysokie progi? »
Tekst opublikowany 2009-11-16, opracowanie ab
Nysa wciąż bez zwycięstwa. Podrażniony niespodziewanymi porażkami AZS w sobotę miał wywalczyć pierwsze punkty w tym sezonie. Tymczasem punktów wciąż brak, a cała stawka ucieka nam w ligowej tabeli.

Blokada Grodkowskiej! »
Tekst opublikowany 2009-11-16, opracowanie ab
Grupa mieszkańców Nysy zapowiedziała na dzisiaj blokadę newralgicznej dla miasta ulicy Grodkowskiej. W ten sposób chcą wyrazić swoje niezadowolenie i przyspieszyć realizację budowy obwodnicy.
Zdjęć: 2  

Zapomniane mogiły »
Tekst opublikowany 2009-11-16, opracowanie Krystyna Dubiel
Listopad to okres, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli na zawsze. Zdecydowana większość ludzi stara się odwiedzić groby najbliższych lub też w myślach zapala im światełko pamięci. Są jednak takie mogiły, które los skazał na zapomnienie. Nie sposób o wszystkich wiedzieć.
Zdjęć: 1  

Wyłowiono zwłoki »
Tekst opublikowany 2009-11-16, opracowanie opr. ab
15 listopada przypadkowe osoby znalazły zwłoki mężczyzny w daleko posuniętym rozkładzie. Funkcjonariusze z Nysy ustalają jego tożsamość, przeszukując policyjne bazy danych osób zaginionych.

Nowa odsłona portalu! »
Tekst opublikowany 2009-11-16, opracowanie red.
Powiązany z „Expressem Nyskim” serwis internetowy Naszanysa24.net już we wtorek zyska nowy wygląd. Będzie bardziej funkcjonalny, ale przede wszystkim zaczniemy przekazywać za jego pośrednictwem więcej informacji niż dotychczas.
Zdjęć: 1  

Walczą o obwodnicę »
Tekst opublikowany 2009-11-16, opracowanie ab
Droga krajowa nr 46 w kierunku Wrocławia i Opola została w poniedziałek rano zablokowana na kilka minut. Mieszkańcy chcieli w ten sposób pokazać, jak bardzo zależy im na budowie obwodnicy.
Zdjęć: 1  

Koncertowo w Muzeum »
Tekst opublikowany 2009-11-15, opracowanie ab
Nie masz jeszcze planów na niedzielne popołudnie? O godzinie 17.00 w Muzeum w Nysie odbędzie się koncert pt. „Usta milczą, dusza śpiewa…”.

Wystawa rękodzielnictwa »
Tekst opublikowany 2009-11-14, opracowanie ab
Jakiej wystawy jeszcze nie było w Bastionie św. Jadwigi? Podziwialiśmy już batik, wycinanki chińskie, linoryty, rzeźby oraz niezliczoną ilość zdjęć i obrazów. Teraz przyszedł czas na rękodzieło ludowe.
Zdjęć: 5  

Pierwsze punkty? »
Tekst opublikowany 2009-11-14, opracowanie ab
Podrażniony niespodziewanymi porażkami AZS PWSZ Nysa sobotniego popołudnia zamierza wywalczyć pierwsze punkty w tym sezonie. Zapraszamy do wspólnego kibicowania.
Zdjęć: 1  

Dzień Marii Merkert »
Tekst opublikowany 2009-11-13, opracowanie opr. ab
Wielkimi krokami zbliża się rocznica śmierci naszej nyskiej błogosławionej. Na 14 listopada przypada dzień wspomnień o Marii Merkert, Śląskiej Samarytance, która złotymi literami wpisała się na kartach historii Kościoła.
Zdjęć: 1  

Kradną coraz młodsi »
Tekst opublikowany 2009-11-13, opracowanie opr. ab
16-latek z Głuchołaz został zatrzymany w związku z kradzieżą motoroweru. Poszkodowany zeznał, że pojazd skradziono sprzed jednego z budynków w Głuchołazach.

Mamy „schetynówkę” »
Tekst opublikowany 2009-11-13, opracowanie Pum
Gmina Paczków wywalczyła spore dofinansowanie na przebudowę drogi lokalnej we wsi Kamienica. Dotacja pochodzić będzie z pieniędzy przyznawanych w ramach "Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011".
Zdjęć: 1  

Rytmy niepodległe »
Tekst opublikowany 2009-11-13, opracowanie Andrzej Babiński
Mury Reduty Króliczej ożyły na nowo. W ramach VI edycji Niezależnego Przeglądu Muzycznego Mieszkańców Nysy i Powiatu Nyskiego zaprezentowało się kilka interesujących zespołów. Czy wkrótce podbiją one polską scenę muzyczną?
Zdjęć: 10  

DKF przedstawia… »
Tekst opublikowany 2009-11-13, opracowanie ab
Nie widziałeś jeszcze filmu „Wrestler”? Przyjdź w piątek na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. I tym razem poprowadzi je znany krytyk filmowy – Andrzej Horyza.
Zdjęć: 1  

Filozofia życia  »
Tekst opublikowany 2009-11-12, opracowanie Andrzej Babiński
W poprzednim numerze Expressu Nyskiego dr Tomasz Drewniak przedstawił uniwersalną rolę filozofii i umiejętności łapania chwili. Dziś przedstawiamy drugą część rozmowy.

ICE pomaga »
Tekst opublikowany 2009-11-12, opracowanie ab
Idea pojawiła się w Polsce kilkanaście miesięcy temu i już zdobyła ogromne uznanie wśród pracowników służb ratunkowych. Teraz każdy z nas może zwiększyć swoje szanse na otrzymanie właściwej pomocy w razie nieszczęśliwego wypadku.
Zdjęć: 1  

Zasłużeni dla Nysy »
Tekst opublikowany 2009-11-12, opracowanie ab
Rada Miejska na ostatniej sesji zgodnie przyjęła uchwałę, nadającą tytuł „Zasłużony dla Ziemi Nyskiej” wraz z odznaką dwóm naszym wybitnym siatkarzom Piotrowi Gackowi i Bartoszowi Kurkowi.

Strefa rośnie »
Tekst opublikowany 2009-11-12, opracowanie bum
Trzy pytania do burmistrza Nysy w sprawie podstrefy ekonomicznej.
Zdjęć: 1  

Nysa pamięta »
Tekst opublikowany 2009-11-12, opracowanie ab
91 lat temu, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Tradycyjnie już, nyskie obchody 11 listopada rozpoczęła uroczysta msza święta.
Zdjęć: 9  

Renata wróciła do domu »
Tekst opublikowany 2009-11-12, opracowanie Ewa Chojna
Renata Jędrak, młoda lubinianka, która przez ostatni rok walczyła o przeszczep płuc wróciła do domu. Jak nam powiedziała – odzyskała swoje życie.
Zdjęć: 1  

Pijany wjechał w drzewo »
Tekst opublikowany 2009-11-12, opracowanie opr. ab
Volkswagen Golf, kierowany przez mieszkańca Nysy, wjechał w drzewo na trasie Przełęk - Polski Świętów. Kierowca był pijany. W wypadku ucierpiał pasażer.
Zdjęć: 1  

Patriota, czyli kto? »
Tekst opublikowany 2009-11-12, opracowanie Danuta Studencka – Derkacz
11-go listopada obchodziliśmy Święto Odzyskania Niepodległości. W szkołach wiele się mówi o postawie patriotycznej, przywoływane są patriotyczne pieśni i wiersze. Ale czy naprawdę wiemy jak być współczesnym patriotą?
Zdjęć: 1  

Złodzieje grasują  »
Tekst opublikowany 2009-11-11, opracowanie opr. ab
57-letnia mieszkanka Nysy została okradziona przez mężczyznę wynajętego do drobnych prac remontowych. Okazało się, że 64-latek pod nieobecność właścicielki dorabiał sobie jeszcze w inny sposób.

Wojna z mrówkami »
Tekst opublikowany 2009-11-10, opracowanie red.
Jedna z nyskich spółdzielni mieszkaniowych na prośbę zdenerwowanych mieszkańców rozpoczęła walkę z uciążliwymi mrówkami. Zwalczanie owadów rozpocznie się na początku przyszłego tygodnia.
Zdjęć: 1  

SMS na czasie  »
Tekst opublikowany 2009-11-10, opracowanie ab
W Paczkowie działa telefoniczny system informacyjny, który pozwala na szybką i skuteczną komunikację z mieszkańcami miasta i okolicznych wsi.

Promują Nysę  »
Tekst opublikowany 2009-11-10, opracowanie ab
Siatkarscy mistrzowie Polski Skra PGE Bełchatów zdobyli srebrny medal w Klubowych Mistrzostwach Świata. W finale przegrali z drużyną tryumfatora tegorocznej Ligi Mistrzów, włoskim Trentino BetClic.
Zdjęć: 1  

Co skrywają grube mury »
Tekst opublikowany 2009-11-10, opracowanie Krystyna Dubiel
Nyskie fortyfikacje obrosły już sporą ilością mitów i sensacyjnych wieści. Swego czasu krążyły opowieści o tajnych pomieszczeniach czy chodnikach z wózkami górniczymi. Do Nysy miano przewozić rudy uranu spod Kłodzka i tu je wzbogacać. Często turyści pytają o schowane w nich skarby.
Zdjęć: 1  

Walka z narkomanią »
Tekst opublikowany 2009-11-10, opracowanie opr. AB
Ostatnie dni były obfite w zatrzymania osób posiadających środki odurzające. Policjanci powiatu nyskiego zabezpieczyli kilkadziesiąt gram marihuany oraz tabletki extasy.

Widmo spadku  »
Tekst opublikowany 2009-11-09, opracowanie ab
Po pięciu kolejkach I ligi siatkarzy na koncie AZS PWSZ Nysa wciąż zerowy dorobek punktowy. Podobnie jak przed rokiem Nysa uległa Bielsku. Tym razem 1-3. Hala przy ulicy Bratków nie jest dla nas szczęśliwa.

Odjazdowa Nysa! »
Tekst opublikowany 2009-11-09, opracowanie ab
10 listopada rusza VI edycja Niezależnego Przeglądu Muzycznego Mieszkańców Nysy i Powiatu Nyskiego. Zbiórka o 19.00 w Reducie Króliczej na Otmuchowskiej. Wstęp wolny!
Zdjęć: 1  

Uwierz w siebie »
Tekst opublikowany 2009-11-09, opracowanie ab
Powiatowy Urząd Pracy w Nysie zorganizuje w dniach 23 - 27 listopada zajęcia grupowe z zakresu poradnictwa zawodowego pn. “Jak z małych sukcesów osiągnąć rzeczy wielkie?”.
Zdjęć: 1  

Turniej Piłkarski  »
Tekst opublikowany 2009-11-09, opracowanie ab
W dniach 10-11 listopada odbędzie się II turniej piłkarski dziewcząt i chłopców szkół podstawowych pod honorowym patronatem Burmistrz Nysy.

Rynek Solny odzyskuje blask »
Tekst opublikowany 2009-11-07, opracowanie ab
Trwają prace remontowe w budynkach przy Domu Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety, od strony ulicy Kramarskiej oraz od strony wejścia do popularnej „Staromiejskiej”.
Zdjęć: 5  

Gdy brakuje przestrzeni… »
Tekst opublikowany 2009-11-07, opracowanie Andrzej Babiński
Wybór mebli wymaga sporo wysiłku i uwagi. Klient potrzebuje ładnych i funkcjonalnych mebli za dobrą cenę. Rozmawiamy z Pawłem Barteczko z firmy Cabinet, który przedstawia zalety mebli na wymiar.
Zdjęć: 9  

Nysa biega dla Krzyśka »
Tekst opublikowany 2009-11-06, opracowanie ab
W dniu 7 listopada o godzinie 10:00 w Parku Miejskim w Nysie przy Stawie Sekuta odbędzie się bieg na dystansie 1,5 km. Podczas akcji zbierane będą datki na leczenie Krzysztofa Modzelewskiego. Zachęcamy do udziału.
Zdjęć: 1  

Filozofia życia »
Tekst opublikowany 2009-11-06, opracowanie Andrzej Babiński
Wywiadem z dr. Tomaszem Drewniakiem rozpoczynamy cykl spotkań z wykładowcami PWSZ w Nysie. Dziś przedstawiany pierwszą część rozmowy z wykładowcą filozofii, jednym z najbardziej cenionych pracowników dydaktycznych nyskiej Alma Mater.
Zdjęć: 1  

Kradzież drewna »
Tekst opublikowany 2009-11-06, opracowanie Opr. AB
Na terenie gminy Kamiennik doszło do kradzieży drewna w kompleksie leśnym. W związku z prawą policjanci z Otmuchowa zatrzymali trzech mężczyzn. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Niosą pomoc  »
Tekst opublikowany 2009-11-06, opracowanie bum
29 października Dzienny Dom Pobytu w Nysie obchodził jubileusz 25 – lecia istnienia.
Zdjęć: 3  

Trzy pytania o Dwór Biskupi »
Tekst opublikowany 2009-11-05, opracowanie bum
Burmistrz Nysy, by ratować niszczejący Dwór Biskupi, podjęła interwencję na szczeblach powiatowym, wojewódzkim i ministerialnym. Czy przyniosły one skutek? Jaki będzie wynik walki o zabytek?
Zdjęć: 4  

Koncert Dominiki Barabas »
Tekst opublikowany 2009-11-05, opracowanie ab
6 listopada 2009, o godz. 19.00 w Sali Koncertowej im. Jerzego Kozarzewskiego w PSM I i II stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Nysie wystąpi Dominika Barabas. Artystka będzie promować swoją debiutancką płytę.
Zdjęć: 1  

Jak jeździć efektywnie? »
Tekst opublikowany 2009-11-05, opracowanie red.
Chcesz zaoszczędzić na benzynie? Mamy dla Ciebie kilka porad, jak jeździć efektywnie. Dbaj o silnik, stosuj ulepszacze paliwa, umiejętnie zmieniaj biegi, a w twoim portfelu na pewno zostanie więcej pieniędzy na inne rzeczy i przyjemności.

Sprawdź, czy masz koła »
Tekst opublikowany 2009-11-05, opracowanie opr. Red.
W Nysie i Otmuchowie doszło do kilku kradzieży kół i kołpaków. Jeżeli będziesz świadkiem, że jakieś osoby podejrzanie zachowują się w rejonie parkingów, zgłoś to pod numerem 112.

Poszukiwania zaginionej »
Tekst opublikowany 2009-11-05, opracowanie ab
Jeśli widziałeś gdzieś kobietę ze zdjęcia lub posiadasz informacje, gdzie osoba ta może przebywać, skontaktuj się z policją. Funkcjonariusze bezskutecznie poszukują zaginionej mieszkanki Nysy.
Zdjęć: 1  

Kiedy założyć opony zimowe? »
Tekst opublikowany 2009-11-04, opracowanie ab
Dziś w Nysie spadł pierwszy śnieg. Już niedługo obfite opady na opolskich drogach spowodują, że drogowcy nie zawsze zdążą z odśnieżaniem i oczyszczaniem jezdni. Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo jazdy. Przeczytaj, kiedy i czy warto założyć opony zimowe?
Zdjęć: 3  

Co dalej z terenem po FSO? »
Tekst opublikowany 2009-11-04, opracowanie ab
Pojawiła się możliwość zagospodarowania terenu po byłej Fabryce Samochodów Osobowych w Nysie. Władzie miasta podjęły rozmowy z właścicielem zakładu. Czy w końcu olbrzymie tereny zostaną wykorzystane?

Sety i nety »
Tekst opublikowany 2009-11-04, opracowanie gum
Około 400 młodych zawodników przyjechało do Ośrodka „Banderoza”' w Głuchołazach, aby wziąć udział w VI Ogólnopolskim Turnieju Mini Piłki Siatkowej Chłopców.
Zdjęć: 1  

Grad nagród dla Nysy »
Tekst opublikowany 2009-11-04, opracowanie bum
Nasze miasto zostało nagrodzone przez Polską Organizację Turystyczną, marszałka województwa opolskiego i internautów.
Zdjęć: 9  

Inwestują w Nysie »
Tekst opublikowany 2009-11-04, opracowanie bum
Burmistrz Nysy została poinformowana przez włoską firmę Advantech Industrial Technologies, że otrzyma ona dofinansowanie. Postara się również o wsparcie na budowę nowego zakładu przemysłowego.
Zdjęć: 1  

Mistyczne forty »
Tekst opublikowany 2009-11-03, opracowanie Andrzej Babiński
Nyskie forty to nie tylko pięknie odrestaurowane budowle, lecz także (a może przede wszystkim?) pięknie wkomponowane w przyrodę zapomniane fortyfikacje… Postanowiliśmy zwiedzić tzw. Obwałowania Jerozolimskie, stworzone wg. projektu Lefevra i von Castillona.
Zdjęć: 25  

Młode siatkarskie talenty »
Tekst opublikowany 2009-11-03, opracowanie ab
W derbach Nysy w lidze juniorów siatkarzy, Mechanik Nysa uległ we własnej hali młodym graczom AZS Nysa 1-3. Podopieczni trenera Henryka Bejczuka nie mają powodu do wstydu. Mecz był bardzo wyrównany.
Zdjęć: 4  

Polonez najpopularniejszy »
Tekst opublikowany 2009-11-03, opracowanie Opr. AW
Concordia jest to pięknie położony na 4 hektarach łąk i lasów w Górach Westerwaldu ośrodek rekolekcyjno- wypoczynkowy Polskiej Misji Katolickiej. W tym roku Conkordia obchodzi 10-cio lecie swojego istnienia.
Zdjęć: 2  

Apel do poszkodowanych »
Tekst opublikowany 2009-11-03, opracowanie opr. AB
Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego proszą o kontakt osoby pokrzywdzone w wyniku rozbojów, które miały miejsce 02.09.2009r. w parku miejskim.

AZS PWSZ Nysa 1–3 Trefl Gdańsk »
Tekst opublikowany 2009-11-02, opracowanie Andrzej Babiński
Kibice po cichu liczyli na pierwszą zdobycz punktową w tym sezonie. Niestety głęboki kryzys akademików wciąż trwa. 3 punkty pojechały do Gdańska. Na szczęście w kuluarach co raz więcej słychać o prowadzonych rozmowach w sprawie transferów.
Zdjęć: 6  

e-bilety w Nysie! »
Tekst opublikowany 2009-11-02, opracowanie ab
Przez portal internetowy Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Nysie można nabyć bilety na przewozy osobowe PKS. To kolejne ułatwienie życia podróżnym.
Zdjęć: 1  

Złotohorska Maria Hilf »
Tekst opublikowany 2009-11-02, opracowanie Krystyna Dubiel
Wielu mieszkańców Nysy zna dobrze kościółek w złotogłowickim lasku, nazywany popularnie Maria Hilf. Znacznie mniej osób wie, że w pobliskich Złotych Horach również znajduje się Sanktuarium Marii Panny Wspomożycielki (Maria Hilf).
Zdjęć: 1  

Podsumowanie akcji „Znicz” »
Tekst opublikowany 2009-11-02, opracowanie opr. ab
Tegoroczne Święto Zmarłych na drogach powiatu nyskiego miało spokojny przebieg. Doszło do dwóch wypadków drogowych, jednej kolizji, nikt nie zginął, ale dwie osoby zostały ranne. W wyniku akcji „Znicz” zatrzymano trzech nietrzeźwych kierowców.

Wszystkich Świętych »
Tekst opublikowany 2009-11-01, opracowanie tom
W religii chrześcijańskiej 1 listopada poświęcony jest wszystkim świętym. Dzień później modlimy się za dusze naszych zmarłych.

Tragedia w Sławniowicach »
Tekst opublikowany 2009-11-01, opracowanie ab
Niektórzy kierowcy nie przejmują się akcją „Znicz” na polskich drogach i bezpieczeństwem innych uczestników ruchu. W Sławniowicach w powiecie nyskim nietrzeźwy kierowca potrącił pieszą pchającą wózek z dzieckiem.

Zniszczenie mienia »
Tekst opublikowany 2009-10-31, opracowanie ab
Pijany mężczyzna w jednym z pubów postanowił wyrazić swoją złość poprzez zniszczenie sprzętu elektronicznego. Do akcji musiała wkroczyć policja. Mężczyźnie grozi kilka lat więzienia.

Wyciek gazu na stacji »
Tekst opublikowany 2009-10-31, opracowanie ab
Na stacji benzynowej przy ulicy Otmuchowskiej w Nysie doszło do niebezpiecznej sytuacji. Z uszkodzonego dystrybutora LPG ulatniał się gaz. Straż Pożarna na czas akcji zabezpieczyła teren stacji paliw.
Zdjęć: 5  

Permanentna inwigilacja! »
Tekst opublikowany 2009-10-30, opracowanie Robert Włodarek
"Nie podsłuchuj, to nieładnie", to jedno z upomnień, które nie odnosiło pożądanego skutku. Nie ma się co oszukiwać - podsłuchujemy się nawzajem, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy. To część naszych atawistycznych zachowań, które w prehistorii pomagały przeżyć.
Zdjęć: 3  

Protest jednorękich »
Tekst opublikowany 2009-10-30, opracowanie bom
Protestują dolnośląscy właściciele kasyn i klubów z grami hazardowymi. Twierdzą, że zmiany, które przygotowuje rząd przyniosą straty dla budżetu i zwolnienia pracowników.
Zdjęć: 3  

Wszystkich Świętych »
Tekst opublikowany 2009-10-30, opracowanie ab
Wielkimi krokami zbliża się święto zmarłych. Jak co roku miasto zostanie zakorkowane. Miejski Zakład Komunikacji pełnić będzie ważną rolę, dlatego zachęcamy do korzystania z jego usług oraz do spacerów. Na drogach zacznie się także akcja „Znicz”.
Zdjęć: 3  

Pomoc w okresie zimy »
Tekst opublikowany 2009-10-30, opracowanie ab
Zima za pasem. Na co mogą liczyć w Nysie osoby bezdomne? Przede wszystkim będą mogły skorzystać z różnych noclegowni oraz zjeść darmowy ciepły posiłek.

Niecodzienne zderzenie »
Tekst opublikowany 2009-10-30, opracowanie ab
Do nietypowego zderzenia doszło 29 października na trasie Grabin-Piechocice w powiecie nyskim. Samochód osobowy zderzył się z ciągnikiem.

Wehikuł do lat 30 - tych »
Tekst opublikowany 2009-10-30, opracowanie gum
24 października odbyło się uroczyste otwarcie odnowionego Parku Zdrojowego w Głuchołazach. Pomogły pieniądze, które napłynęły z Brukseli.
Zdjęć: 3  

Nyskie K a z a m a t y »
Tekst opublikowany 2009-10-29, opracowanie Andrzej Babiński
Lokalizacja klubu muzycznego w XVI wiecznym Bastionie okazała się strzałem w „10”. Kazamaty przyciągają studentów, osoby starsze i studentów. O sukcesie opowiada nam właściciel lokalu, Aleksander Sitko.
Zdjęć: 1  

Nagrodzony przez Marszałka »
Tekst opublikowany 2009-10-29, opracowanie ab
Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej oraz cenny wkład w upowszechnianie i rozwój edukacji na Śląsku Opolskim otrzymał dr inż. Tomasz Malczyk, Prorektor w PWSZ w Nysie.
Zdjęć: 1  

Już tam byliśmy! »
Tekst opublikowany 2009-10-29, opracowanie Andrzej Babiński
Bardzo duże zainteresowanie towarzyszyło podniosłemu otwarciu nowej stałej wystawy w Muzeum w Nysie. Zaproszeni goście, lokalne władze i uczniowie szkół w punkcie kulminacyjnym spotkania - mogli jako jedni z pierwszych zwiedzić

Jaki będzie przyszły rok »
Tekst opublikowany 2009-10-29, opracowanie bum
Takimi słowami burmistrz Otmuchowa przywitał ponad 120-tu przedstawicieli samorządów wiejskich naszej gminy zebranych w sali rycerskiej otmuchowskiego zamku i rozpoczął z nimi piątkowe, wieczorne spotkanie.
Zdjęć: 2  

Listy zbada Prokuratura »
Tekst opublikowany 2009-10-28, opracowanie ab
Gotowy jest już wniosek w imieniu Urzędu Miasta do Prokuratury w Nysie, zawiadamiający organ ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Jest to ciąg dalszy perypetii związanych z zabudową nyskiego Rynku.

Nysa tryumfuje! »
Tekst opublikowany 2009-10-28, opracowanie ab
Na Tour Salon w Poznaniu największych w Polsce targach turystycznych, Nysa otrzymała - za organizację Dni Twierdzy Nysa - prestiżowy Certyfikat „Turystyczny produkt roku 2009”. To pierwsze takie wyróżnienie dla Opolszczyzny!
Zdjęć: 4  

Mur przy Bastionie »
Tekst opublikowany 2009-10-28, opracowanie ab
Czasem bywa tak, że inwestycja warta wiele milionów, może być przez niektórych odbierana negatywnie, a wszystko przez zaniedbanie o łącznym koszcie kilku tysięcy złotych…
Zdjęć: 4  

Grad bramek w Paczkowie »
Tekst opublikowany 2009-10-28, opracowanie ape
Sparta Paczków wysoko wygrywając z outsiderem awansowała na czwarte miejsce. Polonia Nysa niestety po raz siódmy z rzędu przegrała i widmo degradacji grozi jej coraz bardziej.
Zdjęć: 1  

Koniec z wybojami »
Tekst opublikowany 2009-10-28, opracowanie pum
22 października na stałe wpisze się w historię dwóch sąsiadujących ze sobą sołectw - należącego do gminy Paczków Kozielna oraz Błotnicy, która leży w gminie Złoty Stok. Dlaczego?
Zdjęć: 1  

Mocne nerwy wymagane »
Tekst opublikowany 2009-10-28, opracowanie opr. kt
Od środy, w nyskim muzeum można oglądać wystawę o procesach czarownic. - Ze względu na drastyczność tematu, dzieci do lat 12 nie powinny oglądać ekspozycji – zastrzegają organizatorzy.
Zdjęć: 1  

Oblężony kardiobus »
Tekst opublikowany 2009-10-27, opracowanie ab
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja badania serca, zorganizowana przez firmę Servier. Biały kardiobus mógł niestety przyjąć tylko ograniczoną liczbę osób.
Zdjęć: 4  

Wystawa „Perły Baroku” »
Tekst opublikowany 2009-10-27, opracowanie Andrzej Babiński
Na dziedzińcu Bastionu św. Jadwigi można podziwiać wystawę fotograficzną Michała Baraniewicza pn. "Architektura Barokowa w Nysie".
Zdjęć: 4  

Napisane obrazy »
Tekst opublikowany 2009-10-27, opracowanie Krystyna Dubiel
Powie ktoś że to bzdura - każde dziecko wie, że obrazy się maluje. A jednak są obrazy, które się pisze. Są to ikony, do zobaczenia których zapraszam do naszego nyskiego muzeum. Na wystawie do końca grudnia będzie można zobaczyć niezwykłą kolekcję ikon.
Zdjęć: 1  

Oblicza smoka »
Tekst opublikowany 2009-10-27, opracowanie ab
W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Nysie otwarto wystawę o tajemniczym tytule „Oblicza smoka”. Ekspozycja nawiązuje do bogatej kultury i tradycji Chin.
Zdjęć: 2  

Budujmy boiska! »
Tekst opublikowany 2009-10-26, opracowanie ab
Cała Polska buduje 2012 „Orlików”, odnawiane i unowocześniane są boiska szkolne, lecz mało kto pamięta o budowaniu nawet niepełnowymiarowych boisk przy osiedlach. Postanowiliśmy sprawdzić, jak sytuacja wygląda w Nysie.

Impresja »
Tekst opublikowany 2009-10-26, opracowanie Andrzej Babiński
O specjałach lokalu i gustach mieszkańców Nysy rozmawiamy Kariną Sanecką, właścicielką eleganckiej i nastrojowej restauracji-kawiarni „Impresja”.
Zdjęć: 4  

Drugie życie butelki »
Tekst opublikowany 2009-10-26, opracowanie Danuta Studencka - Derkacz
Mieszkańcy Nysy coraz częściej segregują śmieci. Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku od 2009 roku rada gminy wprowadziła obowiązkową segregację odpadów typu plastik, szkło i makulatura.
Zdjęć: 2  

Weryfikacja założeń »
Tekst opublikowany 2009-10-26, opracowanie ab
Po trzech kolejkach I ligi siatkówki mężczyzn niespodzianka na dole tabeli. Z zerowym dorobkiem stawkę sensacyjne zamyka drużyna Pronara Hajnówka, a tuż przed nią jest AZS PWSZ Nysa! Nikt się nie spodziewał tak słabego początku sezonu.

Miejsca nie zawsze spokojne »
Tekst opublikowany 2009-10-26, opracowanie opr. kt
Święto Zmarłych jest dla jednych czasem refleksji i zadumy, a dla innych okazją do łatwego „zarobku” . Policja apeluje: uważajmy na kieszonkowców!

Zmiana czasu - godzinę do tyłu  »
Tekst opublikowany 2009-10-24, opracowanie tom
Nie zapomnijmy dzisiejszej nocy przestawić swoich zegarków o godzinę do tyłu. Tym samym przechodzimy z czasu letniego na zimowy.

Piękna legniczanka Miss Polonia 2009 »
Tekst opublikowany 2009-10-24, opracowanie tom
22-letnia Marysia Nowakowska z Legnicy została Miss Polonia 2009! W ścisłym finale urodziwa legniczanka pokonała czwórkę dziewcząt. Z Łodzi, gdzie odbył się dziś konkurs, królowa wyjedzie nowym Fiatem 500 Sport.

Brakuje pieniędzy od NFZ »
Tekst opublikowany 2009-10-23, opracowanie ab
Mamy kolejny przykład na to, jak chora jest służba zdrowia w Polsce. Chcesz się leczyć na Opolszczyźnie? Może być to trudne. Szpitale nie wykonają części zabiegów, ponieważ przekroczyły limit przyjęć na ten rok…

Przybędą trasy rowerowe »
Tekst opublikowany 2009-10-23, opracowanie ab
Do 23 października w Urzędzie Miejskim w Głuchołazach można składać własne koncepcje tras rowerowych, które zostaną utworzone w rejonie Pogórza i Gór Opawskich. Zachęcamy do zaangażowania się w prace.

Nyskie XXL »
Tekst opublikowany 2009-10-23, opracowanie DaDe
24 października obchodzimy dzień walki z otyłością. Basen zamknięty. W miejsca fitnessów powstają lokale gastronomiczne. Jak tu schudnąć?
Zdjęć: 1  

Złapano złodzieja kabli? »
Tekst opublikowany 2009-10-23, opracowanie ab
Policjanci z rewiru dzielnicowego w Reńskiej Wsi wspólnie z funkcjonariuszami z wydziału kryminalnego w Nysie dokonali zatrzymania 29-latka, podejrzanego o kradzież przewodu linii telefonicznej.
Zdjęć: 1  

VII Opolski Wieczór Kabaretowy »
Tekst opublikowany 2009-10-22, opracowanie ab
Po raz VII na scenie Nyskiego Domu Kultury zawita Opolski wieczór kabaretowy. Tym razem wystąpią: poznański kabaret „Afera”, kabaret „Cegła” z Opola i nyski kabaret polityczno-obyczajowy „Rżysko”.
Zdjęć: 1  

Nysa jak Salem… »
Tekst opublikowany 2009-10-22, opracowanie ab
Już 27 października dojdzie do długo oczekiwanego otwarcia nowej ekspozycji stałej w nyskim Muzeum. Nosi ona nazwę „Procesy czarownic na pograniczu nysko-jesenickim”. Zapraszamy.

Akustyczne C’est la vie »
Tekst opublikowany 2009-10-22, opracowanie ab
Dzisiaj o godzinie 20.00 odbędzie się kolejny koncert akustyczny w Winiarni na ulicy Bielawskiej. Grane będą covery znanych i lubianych polskich piosenek. Liczba miejsc ograniczona.

Dni Twierdzy na podium »
Tekst opublikowany 2009-10-22, opracowanie bum
We wrześniu urząd miejski w Nysie otrzymał certyfikat za Najlepszy Produkt Turystyczny. Czy przejdzie kolejny etap i zostanie produktem ogólnopolskim?
Zdjęć: 1  

Profesjonalna ślizgawka »
Tekst opublikowany 2009-10-22, opracowanie bum
Zakończone zostało postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na kompleksową dostawę i instalację nowego, sezonowego, przenośnego sztucznego lodowiska wraz z wyposażeniem.
Zdjęć: 1  

Dytko na podium MP! »
Tekst opublikowany 2009-10-21, opracowanie ab
Już w przedostatniej rundzie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski rajdowiec z Nysy – Paweł Dytko zapewnił sobie tytuł II-wicemistrza Polski w wyścigach górskich.
Zdjęć: 3  

DKF wraca »
Tekst opublikowany 2009-10-21, opracowanie Andrzej Babiński
Wakacje i słoneczna pogoda beztrosko minęły. Jesienne i zimowe wieczory przy filmach nie muszą być nudne. Wystarczy przyjść na pokazy filmów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Ambitne kino czeka na Ciebie.

Rekordowa zbiórka »
Tekst opublikowany 2009-10-21, opracowanie ab
IV ogólnopolska akcja „Wielkiego kasztanobrania” zakończyła się w naszym mieście dużym sukcesem. W tym roku zebrano rekordową liczbę 5294 kilogramów kasztanów. Gratulujemy zbiorów.

Smsy w trumnie »
Tekst opublikowany 2009-10-21, opracowanie Jacek Bomersbach
Dziś, podobnie jak sześć tysięcy lat temu, bardzo często zmarłych chowamy z przedmiotami, z którymi się nie rozstawali za życia. Rodzina często wkłada do trumny okulary, telefon komórkowy, alkohol…
Zdjęć: 3  

Sparta wreszcie wygrała w Nysie »
Tekst opublikowany 2009-10-21, opracowanie A.Przybyłowski
Sparta Paczków po trzech kolejnych porażkach na stadionie Polonii Nysa przełamała tą pechową serię i w minioną sobotę pokonała polonistów 2-1(2-1).
Zdjęć: 1  

O Nas w Niemczech »
Tekst opublikowany 2009-10-21, opracowanie bum
Od 16 do18 października w Plauen obchodzono jubileusz 100. lecia wprowadzenia Sióstr św. Elżbiety i rozpoczęcia działalności apostolsko – charytatywnej kościoła katolickiego.
Zdjęć: 4  

Kolejny topielec »
Tekst opublikowany 2009-10-21, opracowanie ab
Dzisiaj przed południem z rzeki wyłowiono ciało 70-letniego mężczyzny. To kolejna ofiara Nysy Kłodzkiej w tym roku. Policja ustala, czy był to nieszczęśliwy wypadek.
Zdjęć: 1  

Zbadaj swoje serce »
Tekst opublikowany 2009-10-20, opracowanie ab
Pod koniec września rozpoczęła się VII edycja ogólnopolskiej akcji badania serca. Kardiobus wyruszył w Polskę i dotrze do kilkunastu miast. Mieszkańcy Nysy będą mieli szansę skorzystać z bezpłatnych badań i specjalistycznych konsultacji lekarskich w dniu 21 października.

Bieg po zdrowie »
Tekst opublikowany 2009-10-20, opracowanie ab
Zła pogoda nie przeszkodziła w rozegraniu II biegu „Akcji Nysa Biega". Na starcie pojawiło się około trzydziestu uczestników półtorakilometrowego biegu wokół stawu Sekuta w parku miejskim.
Zdjęć: 5  

Nysa uzdrowiskiem? »
Tekst opublikowany 2009-10-20, opracowanie ab
W zeszłym tygodniu w Muzeum w Nysie odbyło się II Forum Gospodarcze Nysa 2009. Organizatorem był Ruch Rozwoju Regionu. Spotkanie zgromadziło wielu polityków, ludzi biznesu i mieszkańców miasta zainteresowanych przyszłością Nysy.

Wybory wśród kombatantów »
Tekst opublikowany 2009-10-19, opracowanie opr. ab
Pan Antoni Jedynak został ponownie wybrany prezesem Miejsko - Gminnego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Nysie – podczas konferencji sprawozdawczo-wyborczej w Muzeum w Nysie.
Zdjęć: 1  

Druga porażka »
Tekst opublikowany 2009-10-19, opracowanie ab
W minioną sobotę w hali przy ulicy Głuchołaskiej, po raz pierwszy w tym sezonie nyskiej publiczności zaprezentowali się siatkarze AZS PWSZ Nysa. Kibice opuszczali obiekt niezadowoleni. Nysa przegrała 1:3

Oczyszczone Carcassonne »
Tekst opublikowany 2009-10-19, opracowanie Danuta Studencka - Derkacz
Trwają roboty budowlane w Paczkowie. Remont kanalizacji rozpoczął się dwa miesiące temu i potrwa do listopada przyszłego roku.
Zdjęć: 2  

IPN rozdaje książki »
Tekst opublikowany 2009-10-19, opracowanie opr. kt
20 października, wrocławski oddział IPN podpisze umowę z bibliotekami, do których będą regularnie trafiały wydawane przez Instytut książki.

Wystawa prac Gerarda Kocha »
Tekst opublikowany 2009-10-19, opracowanie ab
Zbiory nyskiego Muzeum zostały wzbogacone o wystawę czasową dzieł Gerarda Kocha. Prace artysty rzeźbiarza, medaliera i rysownika można podziwiać do 29 listopada.
Zdjęć: 10  

Bastion walczy o wyróżnienie »
Tekst opublikowany 2009-10-17, opracowanie ab
Gmina Nysa zgłosiła Bastion św. Jadwigi do uczestnictwa w konkursie na „Najlepszą przestrzeń publiczną Województwa Opolskiego 2009" organizowanym przez Zarząd Województwa Opolskiego.
Zdjęć: 1  

Śladami świętej »
Tekst opublikowany 2009-10-16, opracowanie ab
W drugą rocznicę beatyfikacji Marii Luizy Merkert w Nysie zakończone zostało znakowanie szlaku błogosławionej. W miejscach kojarzących się z Matką Marią - usytuowano szesnaście płyt z brązu zawierających sekwencje świętej.
Zdjęć: 3  

Orlik w Otmuchowie »
Tekst opublikowany 2009-10-16, opracowanie ab
W dniu 16 października przy ul. Władysława Jagiełły w Otmuchowie odbędzie się uroczyste otwarcie kompleksu boisk dla dzieci i młodzieży "ORLIK 2012". Obiekt powstawał od maja bieżącego roku. Wszystko w trosce o prawidłowy rozwój dzieci.
Zdjęć: 1  

Rzeźnia pod nóż »
Tekst opublikowany 2009-10-16, opracowanie Danuta Studencka - Derkacz
Wrocławski inwestor wykupił teren przy ul. Ujejskiego 1 w Nysie. Aktualnie trwa rozbiórka rzeźni, która miała tam dotychczas swoją siedzibę.
Zdjęć: 3  

Uzależnieni od jednorękiego »
Tekst opublikowany 2009-10-16, opracowanie Jacek Bomersbach
Hazard podobnie jak narkotyk silnie uzależnia. Uzależniamy się grając nie tylko w kasynach, ale również na wyścigach konnych, podczas gry na giełdzie i w totolotka.
Zdjęć: 3  

AZS Nysa Vs Joker Piła »
Tekst opublikowany 2009-10-16, opracowanie Andrzej Babiński
W sobotę o 18.00 w hali przy ulicy Głuchołaskiej, po raz pierwszy w tym sezonie nyskiej publiczności zaprezentują się siatkarze AZS PWSZ Nysa. Zapraszamy do „nyskiego kotła” do wspólnego kibicowania.

Domowa uprawa »
Tekst opublikowany 2009-10-16, opracowanie ab
Policjanci z wydziału kryminalnego nyskiej komendy znaleźli na jednej posesji w gminie Skoroszyce kilka krzewów konopi. W związku z tą sprawą funkcjonariusze zatrzymali 24 – letniego mężczyznę.

Zagłosuj na "swój" rynek »
Tekst opublikowany 2009-10-16, opracowanie opr. aw
Gdzie jest najpiękniejszy w Polsce rynek? Spory wśród znajomych trwają już od dawna. Teraz każdy może zagłosować na rynek w swojej miejscowości.

"Perły baroku" »
Tekst opublikowany 2009-10-15, opracowanie opr. Red.
W dniach 16-18 października w Nysie rozbrzmi muzyka z XVII wieku. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Barokowej „Perły Baroku” odbędzie się wiele koncertów znanych wykonawców.

„Po kolana w trawie” »
Tekst opublikowany 2009-10-15, opracowanie Andrzej Babiński
W Muzeum przy ul. Biskupa Jarosława 11 otworzono kolejną wystawę czasową. Tym razem zbiór swoich fotografii przyrodniczych pokazał Nysanin, Łukasz Lewicki.
Zdjęć: 5  

Jak minęło lato na Jeziorze Nyskim? »
Tekst opublikowany 2009-10-15, opracowanie Red.
W urzędzie miejskim w Nysie podsumowano sezon letni w kontekście bezpieczeństwa i porządku nad jeziorem nyskim. Z ramienia policji, w naradzie udział wzięli insp. Józef Barcik oraz nadkom. Tomasz Niedźwiecki.
Zdjęć: 1  

Znaleźli włamywacza? »
Tekst opublikowany 2009-10-15, opracowanie ab
Funkcjonariusze nyskiej policji przesłuchują mężczyznę - podejrzanego o włamanie do biura Senatora Norberta Krajczego, do którego doszło w miniony weekend.

Happy Hippies Party »
Tekst opublikowany 2009-10-14, opracowanie ab
Red Pub Tevere oraz Stowarzyszenie Format.Nysa zapraszają na imprezę w rytmach Hippie. Pora przypomnieć sobie kolorowe kwieciste sukienki, biżuterię etno i spodnie dzwony.
Zdjęć: 1  

Forum Gospodarcze »
Tekst opublikowany 2009-10-14, opracowanie ab
14 października o godzinie 11.00 w Muzeum w Nysie odbędzie się II Forum Gospodarcze Nysa 2009. Zapraszamy do aktywnego udziału. Organizatorem jest Ruch Rozwoju Regionu.

Nielegalna wycinka »
Tekst opublikowany 2009-10-14, opracowanie ab
Na dawnym poligonie za ulicą Orląt Lwowskich w Nysie zostało wyciętych około kilkudziesięciu krzewów i drzewek głogu z dojrzałymi owocami. Komu przeszkadzał ten cenny surowiec zielarski?
Zdjęć: 8  

Nie będzie referendum  »
Tekst opublikowany 2009-10-14, opracowanie ab
Podczas obrad ostatniej sesji radni Nysy zadecydowali większością głosów ZA odrzuceniem wniosku inicjatorów o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie zabudowy Rynku. Zadecydowały o tym poważne błędy wnioskodawców. Sprawa może zakończyć się w prokuraturze.
Zdjęć: 3  

Nie tylko kwiaty »
Tekst opublikowany 2009-10-14, opracowanie bum
Dzień Edukacji Narodowej jest polskim świętem obchodzonym 14 października, w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN).
Zdjęć: 1  

Julia Pitera oskarża »
Tekst opublikowany 2009-10-14, opracowanie Robert Włodarek
Minister Julia Pitera twierdzi, że odkryła na Dolnym Śląsku aferę korupcyjną. Oskarża Katarzynę Kiek, wicedyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy o to, że przez kilka miesięcy "pozostawała na polu służbowym w konflikcie interesów". - To kłamstwo – oburza się Katarzyna Kiek.
Zdjęć: 2  

Miesza rzeczywistość z fantazją »
Tekst opublikowany 2009-10-14, opracowanie Andrzej Babiński
Od pewnego czasu na nasz portal internetowy anonimowy użytkownik zaczął przysyłać ciekawe prace graficzne, związane z Nysą. Postanowiliśmy go odszukać…
Zdjęć: 6  

Nysa – miasto barów »
Tekst opublikowany 2009-10-13, opracowanie ab
Nowy sezon akademicki rozpoczęty. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie atrakcje czekają na studentów w Nysie i czy właściciele różnych lokali użytkowych przygotowali dla nich jakąś specjalną ofertę.

Pomoc studentom »
Tekst opublikowany 2009-10-13, opracowanie Andrzej Babiński
O trudnej sytuacji na rynku pracy i szansach, jakie stwarza studentom i pracodawcom Biuro Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie – rozmawiamy z jego koordynatorem, Bartłomiejem Kozakiem.

Szukali haka na Senatora? »
Tekst opublikowany 2009-10-13, opracowanie ab
W miniony weekend doszło do dziwnego włamania do biura senatora Norberta Krajczego w Nysie. Policja poszukuje włamywacza, którego zarejestrowała kamera sytemu monitoringu budynku.

Pod nyskim pręgierzem »
Tekst opublikowany 2009-10-13, opracowanie Krystyna Dubiel
Jak świat stary ludzie zawsze kierowali się tymi samymi pobudkami. Pożądali cudzego mienia,oszukiwali, a także czy to w gniewie, czy z premedytacją pozbawiali życia innych. Każda epoka ma swoje przestępstwa i swoje prawa.
Zdjęć: 2  

Wystawa prac V. Dubovik »
Tekst opublikowany 2009-10-13, opracowanie ab
W Bastionie św. Jadwigi otwarto wystawę „Lwowskie klimaty - malarstwo na jedwabiu” ukraińskiej artystki Viktorii Dubovik. Wystawa będzie prezentowana do 31 października br. - w godzinach otwarcia Bastionu.
Zdjęć: 6  

Wypadek na skrzyżowaniu »
Tekst opublikowany 2009-10-13, opracowanie ab
Dzisiaj tuż po godzinie 15 doszło do wypadku na skrzyżowaniu Alei Wojska Polskiego z ulicą Torową. Kierowca Opla Astry jadący od strony „Cukrów Nyskich” wymusił pierwszeństwo przejazdu, w wyniku czego uderzył w samochód marki Transit.
Zdjęć: 7  

Piwiarnia Warecka »
Tekst opublikowany 2009-10-12, opracowanie ab
Stało się! Mamy w Nysie pierwszą piwiarnię. Otwarto ją na ulicy Prudnickiej 12 - w dawnej popularnej "Stodole". Piwiarnia firmowana przez Grupę Żywiec, zapewnia dobry poziom obsługi i odpowiedni klimat do delektowania się złotym trunkiem.

Oceniamy szanse Nysy »
Tekst opublikowany 2009-10-12, opracowanie ab
Najlepsi laureaci konkursu na najlepsze „wizytówki” Opolszczyzny organizowanego przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną, powalczą o ogólnopolską nagrodę Polskiej Organizacji Turystycznej. Jakie szanse mają „Dni Twierdzy Nysa”?

Włamania na Podzamczu »
Tekst opublikowany 2009-10-12, opracowanie opr. ab
Funkcjonariusze nyskiej policji poszukują sprawców włamania do kilku samochodów na osiedlu Podzamcze. Jeśli widziałeś coś, co zwróciło Twoją uwagę, pomóż policji w odnalezieniu włamywaczy.

Ponad 2,5 miliona na sport »
Tekst opublikowany 2009-10-12, opracowanie bum
W latach 2007 – 2009 w nyskiej gminie przeprowadzono inwestycje w zakresie modernizacji czy budowy bazy sportowej na kwotę ponad 2,5 miliona złotych.
Zdjęć: 3  

Dziennikarze naukowi »
Tekst opublikowany 2009-10-12, opracowanie Red.
PWSZ w Nysie przystąpiła do Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych „Naukowi.pl”, wspieranego m.in. przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wahania formy AZS-u »
Tekst opublikowany 2009-10-10, opracowanie ab
Dzisiaj siatkarze I ligi zainaugurują nowy sezon ligowy. AZS PWSZ Nysa do końca nie wiedział z kim i czy w ogóle zagra w 1 kolejce. Wszystko przez olbrzymie kłopoty pierwszego wyjazdowego rywala Nysan - Orła Międzyrzecz.

Vivat Academia! »
Tekst opublikowany 2009-10-10, opracowanie ab
W skromnie, lecz elegancko przystrojonej sali NDK odbyła się IX inauguracja roku akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Uroczystość zgromadziła wiele znakomitości.
Zdjęć: 10  

Poszukiwani świadkowie wypadku »
Tekst opublikowany 2009-10-10, opracowanie opr. ab
Komenda Powiatowa w Nysie poszukuje świadków wypadku drogowego, do którego doszło 7 października na trasie Sowin-Korfantów.

Piękno Syrii w pigułce »
Tekst opublikowany 2009-10-09, opracowanie ab
Obchodzone na cały świecie Święto głuchych pokazało, jak wiele problemów stoi przed osobami głucho-niemymi. Starajmy się pomagać, zamiast być przeszkodą w załatwianiu najprostszych spraw. Nie bądźmy głusi na apele osób nie w pełni sprawnych - o równe traktowanie.
Zdjęć: 2  

Nowe rondo »
Tekst opublikowany 2009-10-09, opracowanie ab
W I kwartale roku 2010 rozpocznie się budowa ważnego ronda na ulicy Kościuszki w Nysie. Droga krajowa nr 46 na odcinku mostu - stanie się więc bezpieczniejsza zarówno dla kierowców, jak i dla pieszych. Rondo poprawi również przepustowość mostu.

Nowy rok – nowe wyzwania »
Tekst opublikowany 2009-10-09, opracowanie Andrzej Babiński
Z okazji nowego roku akademickiego postanowiliśmy porozmawiać o nyskiej uczelni - jej sukcesach i przyszłości z rektor Zofią Wilimowską.
Zdjęć: 1  

Festiwal Twórczości Młodzieżowej »
Tekst opublikowany 2009-10-08, opracowanie ab
W dniach 8 - 11 października 2009 roku odbędzie się Festiwal Twórczości Młodzieżowej. W programie imprezy dominują warsztaty: muzyczne, taneczne, wokalne, teatralne i plastyczne. Ciekawie zapowiada się pokaz sztucznych ogni.

Inauguracja roku akademickiego »
Tekst opublikowany 2009-10-08, opracowanie ab
Rektor i Senat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie zapraszają na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2009/2010. Uroczystość odbędzie się w dniu 9 października br.

Wieczór mafijny »
Tekst opublikowany 2009-10-08, opracowanie ab
W sobotę 10 października br. Klub Studencki Fabryka zaprasza na „wieczór mafijny”. Przenieś się w świat gangsterskich układów. Zapowiada się ciekawe rozpoczęcie roku akademickiego w Fabryce. Wstęp wolny.
Zdjęć: 1  

Szukamy dobrych ludzi »
Tekst opublikowany 2009-10-08, opracowanie Red.
Poszukiwane są osoby, które chcą i potrafią swoją pasją i zaangażowaniem dzielić się z innymi. Doceniając ich pracę i bezinteresowną chęć pomagania zorganizowany został konkurs pn. „Dolnośląski Wolontariusz Roku 2009”.
Zdjęć: 1  

Otwarcie ptasiej ścieżki »
Tekst opublikowany 2009-10-07, opracowanie ab
29 września oficjalnie otwarto pierwszą w Nysie ścieżkę ornitologiczną. Gościem honorowym był profesor Ludwik Tomiałojć. Ścieżka w większości została sfinansowana z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zdjęć: 3  

Malowidła w dłoń »
Tekst opublikowany 2009-10-07, opracowanie Red.
W tym nie tylko liczy się umiejętność, uzdolnienia plastyczne, ale i pomysł. Nagroda jest prestiżowa, przewidziana została także wartościowa nagroda rzeczowa.
Zdjęć: 1  

Elektryczna energia »
Tekst opublikowany 2009-10-07, opracowanie ab
Już dawno nyski MotoFort nie był tak przepełniony pozytywną energią. Wszystko za sprawą dwóch żywiołowych koncertów zespołów Electric i Złe psy. Nikt nie żałuje, że wybrał się do popularnej Reduty Króliczej w sobotni wieczór 3 października.
Zdjęć: 9  

Dni Kariery »
Tekst opublikowany 2009-10-07, opracowanie ab
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Nysie trwają Dni Kariery, organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy oraz Biuro Karier Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Rozpoczęły się one 5 października br. i potrwają do środy 7 października.
Zdjęć: 1  

Budżet na tak »
Tekst opublikowany 2009-10-07, opracowanie bum
Regionalna Izba Obrachunkowa w Opolu pozytywnie zaopiniowała przedstawioną przez burmistrza Nysy informację o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2009 roku.
Zdjęć: 1  

Jeszcze dwa turnieje »
Tekst opublikowany 2009-10-07, opracowanie ape
W zorganizowanej przez Podokręg ZPN w Nysie Lidze Orlików (chłopcy z rocznika 1999 i młodsi) rozegrano już trzeci turniej.
Zdjęć: 1  

Kolejna porażka Polonii »
Tekst opublikowany 2009-10-06, opracowanie ab
Po 9 kolejkach sytuacja Nyskiego klubu nie jest zbyt wesoła. 7 porażek przy tylko dwóch zwycięstwach daje Polonii 14 miejsce w lidze. Nikt się nie spodziewał, że nasz zespół na początku rozgrywek znajdzie się w strefie spadkowej.
Zdjęć: 7  

"Me Myself & I" »
Tekst opublikowany 2009-10-06, opracowanie Andrzej Babiński
Podczas swojej trasy koncertowej - wrocławski zespół postanowił występy w Krakowie, Warszawie i Katowicach przedzielić kameralnym występem w nyskich „Schodkach”. Wschodzące gwiazdy polskie sceny muzycznej zaprezentowały świetną dawkę pozytywnych emocji.
Zdjęć: 1  

Zamek od podszewki »
Tekst opublikowany 2009-10-06, opracowanie oum
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mieszkańcy gminy i nie tylko mogli swobodnie pozwiedzać najciekawsze zakątki zamku biskupiego oraz podziwiać talent plastyczny uczniów otmuchowskich szkół oglądając wystawę „Zamek w moich oczach.”
Zdjęć: 2  

Dzielnicowy roku »
Tekst opublikowany 2009-10-05, opracowanie ab
Komendant Powiatowy Policji w Nysie ogłosił konkurs na najlepszego dzielnicowego powiatu nyskiego w roku 2009. Głosy na swojego faworyta można oddawać do 10 grudnia 2009 r. Zapraszamy do głosowania.

Dbaj o kręgosłup! »
Tekst opublikowany 2009-10-05, opracowanie ab
Zbyt ciężkie tornistry uczniów to problem w wielu polskich szkołach W październiku we wszystkich podstawówkach na Opolszczyźnie pojawią się dynamometry, za pomocą których będzie można zważyć tornistry. Zakup dynamometrów jest częścią programu przeciwdziałania wadom postawy.

Festyn w SP nr 3  »
Tekst opublikowany 2009-10-05, opracowanie Red.
Jesienny festyn szkolny wpisał się na trwałe w kalendarz wydarzeń w Szkole Podstawowej nr 3 w Nysie. Organizatorem festynu jest cała społeczność szkolna: nauczyciele, dzieci oraz rodzice. Tegoroczny festyn odbywał się pod hasłem „Dobre, bo polskie”.
Zdjęć: 3  

Cierpliwość jest cnotą »
Tekst opublikowany 2009-10-05, opracowanie oum
W najbliższych dniach rozpocznie się generalny remont koryta cieku wodnego Jarnołtowie, który został zniszczony na blisko1400 m. odcinku w wyniku czerwcowej nawałnicy.
Zdjęć: 1  

Malarskie lwowskie klimaty »
Tekst opublikowany 2009-10-02, opracowanie ab
W niedzielę 4 października o godzinie 16.00 w Bastionie św. Jadwigi odbędzie się otwarcie wystawy „Lwowskie klimaty - malarstwo na jedwabiu” ukraińskiej artystki Viktorii Dubovik. Serdecznie zapraszamy.
Zdjęć: 4  

Szczęśliwa trzynastka »
Tekst opublikowany 2009-10-02, opracowanie ab
Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej na nadzwyczajnym posiedzeniu orzekł, że kluby Orzeł Międzyrzecz i Joker Piła zagrają I lidze. AZS PWSZ Nysa poznawał więc wszystkich rywali na sezon 2009/2010.

Na co stać żaka?  »
Tekst opublikowany 2009-10-02, opracowanie Danuta Studencka - Derkacz
Rozpoczęcie roku akademickiego zbliża się wielkimi krokami. W PWSZ w Nysie uroczysta inauguracja odbędzie się 9 października. Nabór na studia trwa do 15 października. Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, które miasto wybrać wskazówką mogą okazać się ceny.
Zdjęć: 2  

Zawód niehonorowy, ale dochodowy »
Tekst opublikowany 2009-10-02, opracowanie Krystyna Dubiel
Osobiste wykonywanie wyroków nigdy nie było popularne. Początkowo obowiązek wykonania kary spoczywał na najmłodszym członku ławy czy ostatnim mężczyźnie, który uzyskał prawa miejskie. Czasem katem zostawał winowajca w zamian za darowanie kary.
Zdjęć: 1  

Kontrowersyjne odpowiedzi »
Tekst opublikowany 2009-10-01, opracowanie ab
Informowaliśmy niedawno, że NDK wyszedł z ciekawą propozycją do mieszkańców Nysy, którzy za pośrednictwem internetowego forum mieli wybrać wykonawców przyszłorocznych Dni Nysy. Postanowiliśmy sprawdzić, co z tego wyszło…
Zdjęć: 1  

Sesja razy dziesięć »
Tekst opublikowany 2009-10-01, opracowanie Pum
24 września w sali posiedzeń urzędu miejskiego odbyła się dziesiąta w tym roku sesja paczkowskiej rady miejskiej.
Zdjęć: 1  

Będziesz mutantem czy Stalkerem? »
Tekst opublikowany 2009-10-01, opracowanie ab
Mamy dobre wieści dla fanów LARP’ów. 3 października w Nysie zostanie rozegrana fabularna gra terenowa na podstawie ukraińskiej gry komputerowej pt. „S.T.A.L.K.E.R.”. Gry live action role - playing cieszą się w Polsce coraz większym powodzeniem.
Zdjęć: 2  

Wygraj książki »
Tekst opublikowany 2009-09-30, opracowanie Red.
W związku z dużym zainteresowaniem poprzednim konkursem, Express Nyski i Arenahorror.pl zapraszają do udziału w nowej edycji.

Wielkie Kasztanobranie 2009 »
Tekst opublikowany 2009-09-30, opracowanie ab
Zapraszamy mieszkańców Nysy do przyłączenia się do IV ogólnopolskiej akcji kasztanobrania. W roku 2008 zebrano prawie 50 000 kg kasztanów, co pozwoliło uzyskać sumę ponad 20 tys. złotych na pielęgnację i ochronę drzew

Szpital rośnie »
Tekst opublikowany 2009-09-30, opracowanie ab
Całkiem niedawno rozpoczęły się pracę nad rozbudową szpitala miejskiego w Nysie, a już dziś widać efekty szybkiej pracy firmy budowlanej. Do końca br. ma powstać 5 kondygnacji. Na początku tygodnia odbyła się uroczystość wmurowania i poświęcenia Aktu Erekcyjnego
Zdjęć: 2  

Co dalej z terenem po zajezdni? »
Tekst opublikowany 2009-09-30, opracowanie ab
Ukończono prace nad rozbiórką części zabudowań na terenie byłej zajezdni MZK, położonej przy ulicy Kolejowej w Nysie. Atrakcyjne dla inwestorów miejsce wciąż dzieli mieszkańców miasta na zwolenników budowy galerii handlowej i przeciwników tego pomysłu.
Zdjęć: 2  

Otwarcie Bioagry »
Tekst opublikowany 2009-09-30, opracowanie Red.
25 września nastąpiło uroczyste otwarcie fabryki biopaliw w Głębinowie koło Nysy, Zakładu Produkcji Etanolu „Goświnowice”. Udział w ceremonii otwarcia zaszczycił swoją obecnością wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Zdjęć: 6  

Format Nysa w Internecie »
Tekst opublikowany 2009-09-29, opracowanie ab
Stowarzyszenie Format.Nysa wreszcie można znaleźć w sieci. Grupa młodych ludzi dała się poznać z dobrej strony, dzięki organizacji szeregu imprez w naszym mieście. Sprawdź ich – www.format.nysa.pl.

Uwaga podróżni »
Tekst opublikowany 2009-09-29, opracowanie ab
Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Nysie informuje, że z dniem 1 października 2009 nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy na poszczególnych trasach.

Akcja szczepienia lisów  »
Tekst opublikowany 2009-09-28, opracowanie ab
W całej Polsce trwa jesienna akcja zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących. Powiatowy Lekarz Weterynarii przestrzega, aby nie dotykać i nie niszczyć napotkanych szczepionek. Na Opolszczyźnie Akcja rozpoczęła się 27.09.2009 r. i potrwa do 05.10.2009 r.
Zdjęć: 1  

Międzynarodowy Dzień Głuchych »
Tekst opublikowany 2009-09-28, opracowanie ab
W ostatnią sobotę września odbędzie się Międzynarodowy Dzień Głuchych. Święto obchodzone jest na cały świecie. Społeczność głuchych stara się zwrócić uwagę na swoje problemy, ale też zaprezentować swoje osiągnięcia.

Siła wyobraźni »
Tekst opublikowany 2009-09-26, opracowanie Red.
24 września po 23.00 nieodpowiedzialny 32-latek przekroczył dozwoloną prędkość. Fotoradar zrobił mu zdjęcie, więc zaradny kierowca postanowił go zniszczyć… Wszystko działo się na ulicy Piłsudskiego w Nysie.
Zdjęć: 1  

Światowy Dzień Serca »
Tekst opublikowany 2009-09-25, opracowanie ab
Każdego roku, choroby serca i naczyń są przyczyną zgonu 4,35 miliona osób w 53 krajach będących europejskimi członkami Światowej Organizacji Zdrowia. Serce jest najciężej pracującym narządem w ludzkim organizmie, jeśli chcemy długo cieszyć się zdrowiem – musimy o nie dbać, prowadząc aktywny tryb życia.

Produkcja biopaliw »
Tekst opublikowany 2009-09-25, opracowanie Red.
W piątek, 25 września, nastąpi uroczyste otwarcie Zakładu Produkcji Etanolu "Goświnowice". Udział w ceremonii zapowiedział wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Zdjęć: 1  

O zaklinaniu publiczności »
Tekst opublikowany 2009-09-24, opracowanie Andrzej Babiński
Na prośbę naszych czytelników - postanowiliśmy przybliżyć sylwetkę wrocławskiego zespołu Sanke Charmer, który regularnie gości w Nysie podczas różnych imprez. Na nasze pytania odpowiedzi udzielił Wojtek "Dżon" Rusnak.

Nyski Festiwal Nauki »
Tekst opublikowany 2009-09-24, opracowanie ab
W ramach V jubileuszowego Nyskiego Festiwalu Nauki przez 3 dni młodzież z Nysy i okolic miała szansę na zapoznanie się z dorobkiem i możliwościami PWSZ w Nysie. Impreza popularnonaukowa przyciągnęła wielu gości.
Zdjęć: 8  

Remont Grodkowskiej »
Tekst opublikowany 2009-09-24, opracowanie ab
Po wymianie chodników na ulicy Grodkowskiej, 23 rozpoczął się remont nawierzchni jezdni. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Kierowcy są proszeni o cierpliwość i przestrzeganie znaków objazdu.
Zdjęć: 1  

Pokonać przeciwności losu »
Tekst opublikowany 2009-09-24, opracowanie Andrzej Babiński
O problemach osób niepełnosprawnych w Nysie rozmawiamy z Grzegorzem Samborskim, radnym rady miejskiej w Nysie z ramienia PO, promującym politykę „Nysa miasto bez barier”.
Zdjęć: 1  

Płać komórką za parkowanie »
Tekst opublikowany 2009-09-23, opracowanie ab
Już niedługo w strefie płatnego parkowania w Nysie zostanie wprowadzona usługa „Płać komórką za parkowanie” w systemie mPay. Będzie to spore ułatwienie dla kierowców. Usługa nie wymaga instalowania żadnych dodatkowych aplikacji i jest dostępna dla każdego modelu telefonu.
Zdjęć: 1  

Amunicja i płyty winylowe »
Tekst opublikowany 2009-09-23, opracowanie Jacek Bomersbach
Odwiedziliśmy najstarszą fabrykę zbrojeniową w Polsce. Zakład w Pionkach niedaleko Radomia produkuje amunicję i materiały wybuchowe. Od lat współpracuje z Wojskowym Instytutem Techniki Inżynieryjnej (WITI) we Wrocławiu.
Zdjęć: 7  

"My Myself & I" »
Tekst opublikowany 2009-09-23, opracowanie ab
W sobotę 26 września br., około godz 20.00 w restauracji Schodki (ul. Bielawska 5) odbędzie się koncert młodego wrocławskiego zespołu. Czeka nas duża dawka scenicznej energii. Poznaj zadziwiające sposoby artykulacji dźwięku. To trzeba usłyszeć!

Uroczyste powitanie mistrzów »
Tekst opublikowany 2009-09-23, opracowanie ab
W dniu 17 września br. w Nysie gościli siatkarze, którzy podczas Mistrzostw Europy Siatkarzy w Turcji pokonali w finale Francję 3:1 i zdobyli upragniony złoty medal. Piotr Gacek i Bartosz Kurek spotkali się z kibicami i władzami miasta.
Zdjęć: 4  

Spotkanie z Martą Klubowicz »
Tekst opublikowany 2009-09-23, opracowanie ab
18 września br. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie zorganizowała Performance Poetycki „Ustami do milczenia" Marty Klubowicz i Tadeusza Pabisiaka. Znana m.in. z seriali „Klan”, „M jak miłość", „Pierwsza miłość", „W labiryncie" aktorka po raz kolejny odwiedziła nasze miasto.
Zdjęć: 3  

Lifting „białej wieży” »
Tekst opublikowany 2009-09-23, opracowanie ab
Do końca listopada potrwa pierwszy z kilku zaplanowanych etapów renowacji i przywrócenia świetności czterobocznej gotyckiej Wieży Bramy Wrocławskiej. Koszt pierwszego etapu wyniesie 665 tys. zł.
Zdjęć: 3  

Spotkanie z przedsiębiorcami »
Tekst opublikowany 2009-09-22, opracowanie ab
24 września o godzinie 18.00 w Kawiarence Kulturalnej Nyskiego Domu Kultury, przy ulicy Wałowej 7 w Nysie - odbędzie się spotkanie Burmistrz Nysy z lokalnymi biznesmenami.

Ścieżka ornitologiczna »
Tekst opublikowany 2009-09-22, opracowanie ab
W Nysie powstała pierwsza ścieżka ornitologiczna. Pomysłodawcami są: Koło Ornitologiczne przy I Liceum Ogólnokształcącym „Carolinum” oraz Urząd Miejski w Nysie. Oficjalne otwarcie ścieżki odbędzie się w dniu 29 września 2009 r. o godzinie 12.00.
Zdjęć: 15  

Podróże życia »
Tekst opublikowany 2009-09-22, opracowanie Andrzej Babiński
Przed pokazem slajdów Leszka Szczasnego (29 września w NDK), postanowiliśmy nieco przepytać artystę. Filozof - globtroter uchylił nam rąbka tajemnicy o pasji swojego życia.
Zdjęć: 3  

Dzień bez samochodu »
Tekst opublikowany 2009-09-21, opracowanie ab
W dniu 22 września obchodzony jest "Europejski dzień bez samochodu". W tym dniu Ministerstwo Środowiska zachęca do rezygnacji z indywidualnego transportu samochodowego na rzecz innych, bardziej przyjaznych środowisku form transportu.

Remont pomnika przeszłości »
Tekst opublikowany 2009-09-21, opracowanie ab
Do końca września br. Urząd Miejski planuje przygotować dokumentację na przyszłoroczny remont średniowiecznego muru, położonego przy ul. Chodowieckiego, który rozciąga się od budynku PWSZ w Nysie - do budynku Nyskiego Domu Kultury.
Zdjęć: 9  

Na podbój Londynu »
Tekst opublikowany 2009-09-21, opracowanie bum
Od 10 do 15 września Nysa reprezentowała Polskę na The Thames Festival w Londynie. Pokazaliśmy szlak czarownic, zachęcaliśmy do odwiedzenia „Śląskiego Rzymu” i częstowaliśmy słodyczami.

Nyskie impresje »
Tekst opublikowany 2009-09-21, opracowanie ab
W Bastionie św. Jadwigi można podziwiać wystawę zatytułowaną „Impresje o Nysie”. Prace dzieci i młodzieży przedstawiają nyskie zabytki, przeważanie na tle przyrody. Wystawa eksponuje ponad czterdzieści prac, wykonanych różną techniką.
Zdjęć: 7  

Koncertowo na MotoForcie »
Tekst opublikowany 2009-09-18, opracowanie ab
19 września w Reducie Króliczej odbędą się koncerty zespołów „Electric”, „Krem” oraz „Złe Psy”. Start godzina 20.00. Od 16.30 przewodnicy będą oprowadzać po tajemniczych zakamarkach MotoFortu…

VII Bieg Uliczny  »
Tekst opublikowany 2009-09-18, opracowanie ab
19 września br. w Głuchołazach odbędzie się VII Ogólnopolski Bieg Uliczny Służb Mundurowych. Organizatorzy przygotowali szereg nagród dla uczestników zabawy. Przewiduje się, że w zawodach weźmie udział kilkuset zawodników.

Zwiedzili nasze miasto »
Tekst opublikowany 2009-09-18, opracowanie bum
Od 10 do 13 września przebywała w Nysie grupa 40 osób z partnerskiego miasta Ingelheim.
Zdjęć: 7  

Strona grozy »
Tekst opublikowany 2009-09-17, opracowanie ab
Nie zawsze potrzeba wielkich nakładów finansowych - by zrealizować ciekawy pomysł. O kulisach sukcesu rozmawiamy z twórcą strony internetowej o kinie grozy – mieszkańcem Nysy, Michałem Naziębło.
Zdjęć: 2  

Święto plonów w Głuchołazach »
Tekst opublikowany 2009-09-17, opracowanie umsp
13 września w Głuchołazach odbyły się dożynki powiatowo - gminne. W uroczystości uczestniczyła wicemarszałek woj. opolskiego Teresa Karol, jak również radni powiatu nyskiego, urzędnicy, duchowni i oczywiście rolnicy.
Zdjęć: 2  

Nyskie Wyboje III – Extreme »
Tekst opublikowany 2009-09-17, opracowanie ab
W dniach 19-21 września br. w Nysie ANT Nysa organizuje spotkanie miłośników qudów. Uczestnikom gwarantowane są niezapomniane przeżycia.
Zdjęć: 1  

Tajemnice fortecy »
Tekst opublikowany 2009-09-16, opracowanie ab
Miniony weekend był pierwszym - z dwóch zaplanowanych, kiedy to obchodzimy Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku Nysa pełniła rolę gospodarza Opolskiej Inauguracji uroczystości, którą rozpoczął Marszałek Województwa Opolskiego – Józef Sebesta.
Zdjęć: 14  

Referendum »
Tekst opublikowany 2009-09-16, opracowanie Red.
Stało się. Mieszkańcy gminy Nysa wypowiedzą się w referendum na temat pomysłu zabudowy rynku. Organizatorzy zebrali wymaganą liczę głosów potrzebnych do jego przeprowadzenia. Głosowanie będzie kosztować około 140 tys. zł.
Zdjęć: 1  

Historia ratuszem pisana »
Tekst opublikowany 2009-09-15, opracowanie ab
11 września o godz. 18.00 w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie odbył się wernisaż wystawy "Dzieje nyskiego ratusza". Wystawa potrwa do 20 września.
Zdjęć: 12  

IV Weekend Tuningowy »
Tekst opublikowany 2009-09-15, opracowanie ab
Entuzjaści szybkich i pięknych samochodów mieli w ostatni weekend prawdziwą ucztę. Nad Jeziorem Nyskim odbyła się kolejna edycja Weekendu Tuningowego z 4TUN Nysa.
Zdjęć: 13  

Nyski Festiwal Nauki »
Tekst opublikowany 2009-09-15, opracowanie ab
Dziś rozpoczyna się V Nyski Festiwal Nauki. Jest to niezwykła okazja do zapoznania się z dorobkiem i możliwościami nyskiej Uczelni. Przez 3 dni Nysa będzie żyła nauką.

Policjanci sprawdzają tiry »
Tekst opublikowany 2009-09-15, opracowanie kt
Od godz. 6 rano, na dolnośląskich drogach policja prowadzi wzmożone działania kontrolne. Celem akcji „truck” są przede wszystkim samochody ciężarowe.
Zdjęć: 1  

Vivat Napoleon! »
Tekst opublikowany 2009-09-15, opracowanie ab
Organizatorzy pokazu potyczek z okresu wojen napoleońskich zaskoczyli zgromadzonych w Forcie II widzów oryginalnym wstępem do walk. Niestety, frekwencja w porównaniu z obchodami Dni Twierdzy Nysa - była znikoma.
Zdjęć: 13  

„STOP18!” »
Tekst opublikowany 2009-09-14, opracowanie ab
Gmina Nysa przystąpiła do Ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży "STOP 18!" Wolontariusze PCK roznosili bezpłatne materiały informacyjne wśród sprzedawców wyrobów tytoniowych. Policja prosi o przyłączenie się do akcji również mieszkańców miasta.
Zdjęć: 3  

Mistrzowie z Nysy!!! »
Tekst opublikowany 2009-09-14, opracowanie ab
Wspaniały sukces polskich siatkarzy! W finale mistrzostw Europy w Turcji "Biało-czerwoni" pokonali w Francję 3:1 i po raz pierwszy w historii zdobyli złoty medal! Ogromny wkład w sukces mieli zawodnicy z Nysy: Bartosz Kurek i Piotr Gacek.
Zdjęć: 5  

Sady wzięte siłą »
Tekst opublikowany 2009-09-13, opracowanie Kornelia Trytko
- Władze budują nam drogi, żebyśmy mogli nimi jeździć do sądów – twierdzi Monika Haładaj. 10 września, na terenie sadów należących do jej rodziny przeprowadzono przymusową akcję wywłaszczeniową. Ma tamtędy przebiegać łącznik Autostradowej Obwodnicy Wrocławia.
Zdjęć: 6  

Słuszne odszkodowanie? »
Tekst opublikowany 2009-09-13, opracowanie red.KT
Właścicielce ponad 3 – hektarowego terenu przeznaczonego pod budowę łącznika AOW z drogą wojewódzką 347 zaproponowano ponad 4,156 mln zł. Zuzanna Haładaj propozycję odrzuciła. Czy wysokość odszkodowania była słuszna? O opinię zapytaliśmy eksperta.
Zdjęć: 1  

Kto zapłaci za parking »
Tekst opublikowany 2009-09-13, opracowanie RH
Dwa projekty nowelizacji prawa o ruchu drogowym, dotyczące postępowania z autami przymusowo odholowanymi na policyjny parking trafiły do uzgodnień międzyresortowych. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł nieprawidłowość dotychczas stosowanej procedury.
Zdjęć: 1  

Znasz tego mężczyznę? »
Tekst opublikowany 2009-09-12, opracowanie red.
Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA prosi o kontakt każdego, kto mógłby pomóc w identyfikacji mężczyzny widniejącego na zdjęciu.
Zdjęć: 1  

Warsztaty „Gitarowy Świat” »
Tekst opublikowany 2009-09-11, opracowanie ab
W dniach 26-27 września br. od 11-16 w Miejskim Domu Kultury w Głuchołazach odbędą się bezpłatne warsztaty gitarowe dla początkujących. Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego już dzisiaj warto postarać się o rezerwację.
Zdjęć: 1  

Zapomniany cmentarz »
Tekst opublikowany 2009-09-11, opracowanie Krystyna Dubiel
Nieco na uboczu, z dala od zgiełku miasta na ul. Krasickiego, znajduje się zapomniany niemal przez wszystkich cmentarz.
Zdjęć: 1  

60 lat tradycji »
Tekst opublikowany 2009-09-10, opracowanie ab
Spółdzielnia Pracy Cukry Nyskie od 60 lat raczy nas różnymi smakołykami. Ludzie kupują je chętne, bo oprócz stałego, sprawdzonego asortymentu – co jakiś czas CN zaskakują klientów nowymi przysmakami.
Zdjęć: 2  

Zrealizować marzenia »
Tekst opublikowany 2009-09-10, opracowanie ab
Tuż po mecz Polonii Nysa z MKS Odrą Wodzisław – 2 września br., udało nam się porozmawiać o sytuacji w klubie z jego młodym i ambitnym prezesem, Wojciechem Wójcikiem – byłym piłkarzem nyskiej drużyny.

Szlakiem ginących zawodów »
Tekst opublikowany 2009-09-10, opracowanie cen
- Centrum Aktywizacji Zawodowej Bezrobotnych i Wolontariatu Ziemi Nyskiej działa na rzecz osób bezrobotnych poprzez łagodzenie negatywnych skutków bezrobocia występujące na terenie powiatu nyskiego – mówi prezes Wojciech Adamczyk.
Zdjęć: 4  

Pozbądź się odpadów »
Tekst opublikowany 2009-09-09, opracowanie ab
W dniach od 16 do 19 września 2009 r. w kilkunastu miejscach - Gmina Nysa przeprowadzi coroczną akcję zbierania odpadów niebezpiecznych. Zbiórce będą podlegać: przeterminowane lub częściowo zużyte leki, baterie, akumulatory, farby, lakiery, żywice, puszki po farbach, lampy fluorescencyjne, zużyte oleje i smary.
Zdjęć: 1  

Wyjazd na Górę św. Anny »
Tekst opublikowany 2009-09-09, opracowanie ab
W sobotę 12 września br. Parafia św. Jakuba St. Apostoła i św. Agnieszki w Nysie organizuje wyjazd na Górę św. Anny, w ramach Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego Podwyższenia Krzyża Świętego.

C'est la vie »
Tekst opublikowany 2009-09-09, opracowanie ab
Właściciele Winiarni po raz kolejny postanowili podziękować swoim stałym klientom. W czwartek 10 września o godzinie 20.00 odbędzie się koncert w niepowtarzalnej atmosferze C’est la vie.
Zdjęć: 7  

Starożytne „genius loci” »
Tekst opublikowany 2009-09-09, opracowanie Red.
Nad koncepcją architektoniczno – urbanistyczną rewitalizacji Rynku w Nysie wraz z obszarem przyległym, ogłoszono konkurs przeprowadzony przez SARP Opole na zlecenie urzędu miejskiego w Nysie.
Zdjęć: 2  

Żołnierzom polskim... »
Tekst opublikowany 2009-09-09, opracowanie aw
Po nabożeństwie w intencji ojczyzny uczestnicy obchodów spotkali się po pomnikiem Patriotom Polskim. W ten sposób chcieli oddać hołd obrońcom ojczyzny, którzy walcząc zginęli na polach bitew.
Zdjęć: 5  

„Między zmierzchem a świtem” »
Tekst opublikowany 2009-09-08, opracowanie ab
4 września br. o godzinie 18.00 w nyskim Muzeum odbył się wernisaż wystawy Macieja Zycha. Artysta w niezwykły sposób przedstawił uroki Jeziora Nyskiego. Fotografie pełne mistycyzmu będzie można podziwiać do 15 października.
Zdjęć: 5  

Wyróżnienie dla Nysy »
Tekst opublikowany 2009-09-08, opracowanie ab
3 września br. podczas konferencji w Muzeum Śląska Opolskiego zostały wręczone certyfikaty OROT dla najlepszego produktu turystycznego Opolszczyzny. W gronie laureatów znalazły się obchody Dni Twierdzy Nysa, które zostały wyróżnione w najbardziej prestiżowej kategorii „wydarzenie”.
Zdjęć: 8  

IV Weekend Tuningowy »
Tekst opublikowany 2009-09-08, opracowanie ab
W dniach 12-13 września br. nad Jeziorem Nyskim odbędzie się IV Weekend Tuningowy z 4TUN Nysa Car Tuning Team. Dobra zabawa, piękne i szybkie samochody gwarantowane.
Zdjęć: 5  

Festiwal piwa »
Tekst opublikowany 2009-09-07, opracowanie ab
Festiwal organizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Piwa odwiedził ponad 50 miast w Polsce. 2 i 3 września "Centrum Edukacji Piwnej" stanęło na stadionie miejskim przy ul. Kraszewskiego w Nysie. Goście mogli dowiedzieć się m.in., że polscy piwosze wypijają 35 tysięcy hektolitrów piwa rocznie.

Cocktail Blues Rock Party »
Tekst opublikowany 2009-09-07, opracowanie ab
Na niecodzienne wydarzenie zaprosiła mieszkańców Nysy pizzera Piec. W ogródku piwnym odbył się koncert blues/rockowy. Można było też skosztować oryginalnych owocowych cocktaili Marcina Rogulskiego – specjalisty od cateringu.
Zdjęć: 3  

Europejskie Dni Dziedzictwa »
Tekst opublikowany 2009-09-07, opracowanie ab
Od 11 do 20 września br. potrwają Europejskie Dni Dziedzictwa. Nysa pełnić będzie rolę gospodarza Opolskiej Inauguracji uroczystości. Z tej okazji zostanie zorganizowanych szereg ciekawych imprez kulturalnych. Już dziś serdecznie zapraszamy.
Zdjęć: 1  

Szczęśliwy remis »
Tekst opublikowany 2009-09-04, opracowanie ab
2 września br. drużyna seniorów Polonii Nysa rozegrała mecz towarzyski z drużyną lidera Młodej Ekstraklasy MKS Odrą Wodzisław. Był to dobry sprawdzian formy przed kolejnymi meczami ligowymi.
Zdjęć: 6  

Bliżej do stolicy »
Tekst opublikowany 2009-09-04, opracowanie ab
14 września br. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Nysie otworzy długo oczekiwane połączenie Nysa-Częstochowa-Warszawa. Podróżni w cenie 45,10 zł - w ponad 6,5 godziny dojadą z Nysy do stolicy Polski.
Zdjęć: 1  

Ekobasket »
Tekst opublikowany 2009-09-04, opracowanie ab
6 września br. na boisku Zespołu Szkół Sportowych nr 2 przy ul. Grodkowskiej. w Nysie odbędzie się Wakacyjny Turniej Koszykówki "Ekobasket". Do turnieju mogą zgłaszać się dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: 10-12 i 13-15 lat. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Zdjęć: 1  

Pokaz mistrzów »
Tekst opublikowany 2009-09-03, opracowanie ab
Mocnym akcentem zainaugurowała X sezon artystyczny Prywatna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Nysie. Na scenie Collegium Artium wystąpili znakomici artyści jazzowi: Stan Michalak, Kenny Martin i Krzysztof Puma Piasecki. Muzycy dowiedli swoich wszechstronnych umiejętności.
Zdjęć: 2  

Stypendia dla najlepszych »
Tekst opublikowany 2009-09-03, opracowanie uma
Na sesji Rady Miejskiej w Nysie 26 sierpnia 2009 roku zmieniono uchwałę w sprawie zasad udzielania stypendium dla uczniów uczęszczających do nyskich szkół.
Zdjęć: 1  

Wystawa ”Pamięci weteranom” »
Tekst opublikowany 2009-09-03, opracowanie Andrzej Babiński
Od 1 do 30 września br. w Bastionie św. Jadwigi można podziwiać wystawę poświęconą weteranom. Eksponaty udostępnił Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych- Zarząd Miejsko – Gminny w Nysie.
Zdjęć: 13  

Tygodnik zdobywa Wrocław »
Tekst opublikowany 2009-09-03, opracowanie red.
Od najbliższego wydania nakład bezpłatnego „Tygodnika Wrocławskiego” wzrasta do 30 000 egz. Gazeta staje się jednym z najsilniejszych mediów w stolicy Dolnego Śląska.
Zdjęć: 2  

Jak było na MT’09 ? »
Tekst opublikowany 2009-09-02, opracowanie Andrzej Babiński
W Bastionie Morawskim coraz słabiej słychać echo Metalowej Twierdzy 2009. Postanowiliśmy na spokojnie porozmawiać z jedną z gwiazd festiwalu. Odpowiedzi na nasze pytania udziela Robert 'Robson' Pruski, gitarzysta warszawskiego Testoru - zespołu, który od ponad 20 lat zadziwia fanów.
Zdjęć: 4  

Szkoły gotowe na powrót uczniów »
Tekst opublikowany 2009-09-02, opracowanie uma
Okres wakacji to pora intensywnych remontów w placówkach oświatowych.
Zdjęć: 3  

Studium uchwalone »
Tekst opublikowany 2009-09-02, opracowanie uma
26 sierpnia Rada Miejska w Nysie uchwaliła nowe „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nysa”. Prace nad projektem Studium trwały trzy lata, a głównym powodem przystąpienia do nowego opracowania były zmiany tras przebiegu głównych inwestycji krajowych na terenie gminy Obwodnicy Nysy i Kanału Ulgi.
Zdjęć: 2  

Święto nauki »
Tekst opublikowany 2009-09-02, opracowanie ab
W dniach 15-18.09.2009 r. PWSZ w Nysie zaprasza na V Nyski Festiwal Nauki. Jest to niezwykła okazja do zapoznania się z dorobkiem i możliwościami Uczelni. Przez 3 dni Nysa będzie żyła nauką.

Masa krytyczna 2 »
Tekst opublikowany 2009-09-02, opracowanie ab
28 sierpnia 2009 r. o godz. 18:00 odbyła się kolejna edycja „Masy krytycznej”. Akcja organizowana została w celu zwrócenia uwagi kierowcom na obecność rowerzystów na drogach, przypomnienia władzom o konieczności budowania ścieżek rowerowych oraz promowania ochrony środowiska.
Zdjęć: 2  

Trudne początki  »
Tekst opublikowany 2009-09-01, opracowanie ab
Akademicy z Nysy nie zdobyli kolejny raz z rzędu Mistrzostwa Polski AZS. Siatkarze PWSZ Nysa w półfinale niespodziewanie ulegli ekipie z Zielonej Góry. Na pocieszenie pozostaje odprawienie 3-0 lokalnego rywala – AZS Opole. W zawodach tryumfowali nasi pogromcy.

Wymiana autobusów »
Tekst opublikowany 2009-09-01, opracowanie ab
W Miejskim Zakładzie Komunikacji w Nysie trwa wymiana taboru autobusowego. Tym razem do usług mieszkańców Nysy zostały oddelegowane dwa pojazdy niskopodłogowe typu Solbus SN 11M. Autobusy przystosowane są do przewozu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Zdjęć: 6  

Korty zdobyte »
Tekst opublikowany 2009-09-01, opracowanie ab
Dnia 30 sierpnia 2009 r. na kortach tenisowych Stadionu Miejskiego przy ul. Kraszewskiego odbyły się VI Deblowe Mistrzostwa Nysy w Tenisie Ziemnym. W zawodach zwyciężyła para Rafał Jurowski & Krzysztof Mika. Gratulujemy.
Zdjęć: 3  

Tak może wyglądać nyski Rynek »
Tekst opublikowany 2009-09-01, opracowanie Red.
Wizualizacja, której autorem jest architekt Tadeusz Pawlik, przestawia jedną z możliwych opcji zabudowy Rynku w Nysie.
Zdjęć: 6  

Rynek – odsłona manipulacji »
Tekst opublikowany 2009-09-01, opracowanie Ryszard Walawender – zastępca burmistrza
Powołany w lipcu z inicjatywy Ligii Nyskiej Komitet Referendalny utrwala przez wielokrotne powtarzanie, fałszywe założenia referendum. Dawno przekroczono granicę polemiki, rzetelności, posługując się kłamliwymi argumentami i celową dezinformacją.
Zdjęć: 1  

Wybierz gwiazdy! »
Tekst opublikowany 2009-08-31, opracowanie ab
Nyski Dom Kultury im. Wandy Pawlik wyszedł z ciekawą propozycją do mieszkańców Nysy. Za pośrednictwem internetowego forum (www.forum.nysa.pl) można będzie wybrać wykonawców, którzy zagrają dla nas na przyszłorocznych Dniach Nysy.

Remont w Urzędzie »
Tekst opublikowany 2009-08-31, opracowanie ab
Trwają prace nad odnowieniem elewacji budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie. Roboty murarskie wykonują bezrobotni – starający się zdobyć kwalifikacje tynkarza. Szkolenia prowadzi Centrum Kształcenia Praktycznego w Nysie.
Zdjęć: 4  

Polonia Nysa – Odra Wodzisław »
Tekst opublikowany 2009-08-31, opracowanie ab
Drużyna Seniorów Polonii Nysa rozegra mecz towarzyski z drużyną lidera Młodej Ekstraklasy MKS Odrą Wodzisław. Będzie to dobry sprawdzian formy przed kolejnymi meczami ligowymi.

„Express Nyski” tygodnikiem »
Tekst opublikowany 2009-08-29, opracowanie red.
Już od września Express przekształcony zostanie w tygodnik. Nadal będzie gazetą bezpłatną.

Chroń środowisko »
Tekst opublikowany 2009-08-28, opracowanie ab
Do końca sierpnia w 14 aptekach w Nysie będą ustawione specjalne pojemniki - do zbiórki odpadów niebezpiecznych, które zgodnie z ustawą o odpadach oraz ustawą o utrzymaniu czystości i porządku na terenie gminy należy zbierać selektywnie.
Zdjęć: 3  

Nyskie Szkice Muzealne »
Tekst opublikowany 2009-08-28, opracowanie ab
W kasie nyskiego Muzeum można zakupić najnowsze wydanie "Nyskich Szkiców Muzealnych". Znalazły się w nim interesujące artykuły dotyczące dziejów Nysy i zbiorów muzealnych. Najnowsza edycja rocznika została przygotowana przez pracowników Muzeum oraz zaproszonych do współpracy przedstawicieli Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Nysie.

Niezwykłe Trio »
Tekst opublikowany 2009-08-28, opracowanie ab
1 września Prywatna Szkoła Muzyki Rozrywkowej w Nysie szykuje nie lada niespodziankę. Na scenie wystąpią znakomici artyści jazzowi: Stan Michalak, Kenny Martin i Krzysztof Puma Piasecki. Muzycy zagrają na kontrabasie, perkusji i gitarze.
Zdjęć: 1  

Mamy Bazylikę! »
Tekst opublikowany 2009-08-27, opracowanie ab
W dniu 23 sierpnia 2009 roku o godzinie 12.00 Nyska Katedra stała się oficjalnie Bazyliką Św. Jakuba. Jest to dowód uznania dla historycznych i katolickich wartości Kościoła św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie. Dekret papieski odczytał Ksiądz Prałat Mikołaj Mróz. Turyści mogą już podziwiać marmurową pamiątkową tablicę.
Zdjęć: 7  

Moonfog Festiwal  »
Tekst opublikowany 2009-08-27, opracowanie ab
W Nysie słychać jeszcze echo Metalowej Twierdzy, a tu szykuje się nam kolejna impreza spod znaku ciężkiej muzyki. Obok metalu usłyszymy klimaty: gothic, dark wave i folk. W dniach 28.08-29.08.2009 na terenie MotoFortu odbędzie się pierwsza edycja festiwalu muzycznego ''Moonfog”.

Uliczna manifestacja »
Tekst opublikowany 2009-08-26, opracowanie ab
28 sierpnia 2009 r. o godz. 18:00 odbędzie się kolejna edycja „Masy krytycznej”. Akcja organizowana jest w celu zwrócenia uwagi kierowców na obecność rowerzystów na drogach, przypomnienia władzom o konieczności budowania ścieżek rowerowych oraz promowania ochrony środowiska.
Zdjęć: 1  

Kawiarenka kulturalna  »
Tekst opublikowany 2009-08-26, opracowanie ab
Od ponad roku w Nyskim Domu Kultury działa kawiarenka kulturalna. Jest to miejsce, gdzie profesjonalni oraz dopiero uczący się twórcy i artyści - mogą podzielić się swoimi dokonaniami, a goście wypowiadać się swobodnie na ciekawe tematy.
Zdjęć: 1  

Renata oddycha...sama »
Tekst opublikowany 2009-08-25, opracowanie Ewa Chojna
Wybudzona ze śpiączki farmakologicznej Renata Jędrak, która w niedzielę przeszła ciężką operację przeszczepu obu płuc została dzisiaj odłączona od respiratora. Oddycha samodzielnie.
Zdjęć: 1  

Casting talentów »
Tekst opublikowany 2009-08-25, opracowanie ab
22 sierpnia w Nysie odbył się ostatni - a w sumie trzeci casting do Opolskiego Festiwalu Talentów Wokalnych 2009. Nyscy „idole” wezmą udział w półfinale. Na zwycięzcę czeka wspaniała nagroda - nagranie debiutanckiego albumu i promującego teledysku.

Żagle na akwenie  »
Tekst opublikowany 2009-08-25, opracowanie Andrzej Babiński
W dniach 22 i 23 sierpnia br. przeprowadzono Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Nyskiego. Rywalizacja odbywała się w klasach: "Jachty kabinowe", "Wolna regatowa", "Optymist" oraz "Omega".
Zdjęć: 9  

Walczymy o Plus Ligę »
Tekst opublikowany 2009-08-24, opracowanie ab
Polski Związek Piłki Siatkowej podał oficjalny terminarz rozgrywek I ligi siatkarzy. Kibice mogą odetchnąć z ulgą, akademicy zostali ujęci w tym zestawieniu. AZS PWSZ Nysa zainauguruje sezon wyjazdowym meczem w Szczecinie, 10 października br.

Nauka z adrenaliną »
Tekst opublikowany 2009-08-24, opracowanie Andrzej Babiński
Wodne ochotnicze Pogotowie Ratunkowe o/Nysa oraz Państwowy Związek Motorowy i Narciarstwa Wodnego w Warszawie przeprowadziły bezpłatny kurs jazdy na nartach wodnych - dla dzieci i młodzieży do lat 16.
Zdjęć: 3  

Metalowa Twierdza »
Tekst opublikowany 2009-08-24, opracowanie ab
VII edycja Festiwalu Rockowo - Metalowego za nami. Czas na podsumowania. Pomimo niezadowolenia części mieszkańców – frekwencja po raz kolejny udowodniła, że ta impreza jest potrzebna. Festiwal potwierdził, że Nysa jest ostatnią twierdzą metalu w naszym regionie.
Zdjęć: 9  

Renata już po przeszczepie »
Tekst opublikowany 2009-08-24, opracowanie Ewa Chojna
Renata Jędrak, która od miesięcy walczyła o życie jest już po przeszczepie płuc. Teraz lekarze czekają aż kobieta wybudzi się z narkozy.
Zdjęć: 1  

Nyski rynek pracy »
Tekst opublikowany 2009-08-21, opracowanie ab
Powiatowy Urząd Pracy przygotował kolejny numer biuletynu pn. „Nyski Rynek Pracy”. Przedstawia on, w jaki sposób zostały wykorzystane środki z UE i z Budżetu Państwa oraz jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy.
Zdjęć: 1  

Rusza Metalowa »
Tekst opublikowany 2009-08-21, opracowanie ab
Dziś rusza VII edycja Festiwalu Rockowo - Metalowego „Metalowa Twierdza”. W Bastionie Morawskim przy ul. Bramy Grodkowskiej w Nysie trwają gorączkowe przygotowania. Zabawę do późnych godzin nocnych zapewni 21 zespołów z Polski i z zagranicy.
Zdjęć: 1  

Pomóż Wojtusiowi »
Tekst opublikowany 2009-08-21, opracowanie pp
Ewa i Piotr Zarzyccy są rodzicami półrocznego Wojtusia, który urodził się z zastawkowym zwężeniem ujścia tętniczego. Maluszka czeka w życiu kilka poważnych operacji. Przeprowadzenie każdej z nich wymaga krwi.
Zdjęć: 1  

Tkanina artystyczna »
Tekst opublikowany 2009-08-20, opracowanie ab
22 sierpnia br. o 19.00 w Nyskim Muzeum odbędzie się wernisaż wystawy Heleny Czuluk pn. „Tkanina artystyczna”. Widzowie będą mogli podziwiać prace zrobione na krosnach tkackich i szydłach. Artystka ożywi nam tą nieco zapomnianą technikę.
Zdjęć: 1  

Referendum w sprawie Rynku? »
Tekst opublikowany 2009-08-20, opracowanie Red.
Do urzędu wpłynął wniosek o przeprowadzenie referendum. Czy Nysie grozi sprzedaż rynku pod market?
Zdjęć: 3  

Koncert 3WKASTA »
Tekst opublikowany 2009-08-20, opracowanie ab
28 sierpnia br. o 17.00 mury Fortu Wodnego nad Bielawką ponownie wypełnią się muzyką. Na zakończenie wakacji nyska młodzież będzie mogła posłuchać m.in. czołowego zespołu hiphopowego 3WKASTA.
Zdjęć: 1  

Zlot motocyklowy »
Tekst opublikowany 2009-08-20, opracowanie Andrzej B.
Piękne maszyny, bluesowa i rockowa muzyka w dobrym wydaniu i miłe przeżycia w przyjaznej atmosferze - czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w Zlocie Motocyklowym Nysa 2009 na MotoForcie.

Sklep z pracą »
Tekst opublikowany 2009-08-19, opracowanie Andrzej Babiński
"Sklep z Pracą" - działający w ramach struktur Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie, zaprasza do zapoznania się z jego ofertą. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do Bastionu św. Jadwigi do sali nr. 8, mieszczącej się na parterze obiektu fortecznego.
Zdjęć: 4  

Likwidacja „Omnibusa” »
Tekst opublikowany 2009-08-19, opracowanie ab
Zgodnie z Uchwałą Nr XXXIV/507/09 Rady Miejskiej w Nysie z dnia 26 czerwca 2009r. w dniu 31 sierpnia 2009r. Centrum Informacji Turystycznej „Omnibus” w nyskim Rynku zostaje zlikwidowane.
Zdjęć: 1  

Finał Pucharu Świata w WKKW »
Tekst opublikowany 2009-08-19, opracowanie Wojciech Sitarz
W najbliższy weekend w podstrzegomskiej Morawie odbędzie się Finał Pucharu Świata we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego.

Casting talentów »
Tekst opublikowany 2009-08-18, opracowanie Andrzej Babiński
22 sierpnia w Nysie odbędzie się ostatni - a w sumie trzeci casting do Opolskiego Festiwalu Talentów Wokalnych 2009. Na zwycięzcę czeka wspaniała nagroda - nagranie debiutanckiego albumu i promującego teledysku.
Zdjęć: 1  

Rajd rowerowy »
Tekst opublikowany 2009-08-18, opracowanie ab
W dniu 22.08.2009 roku Forum Samorządowe 2002 w ramach pożegnania lata - zaprasza na rajd rowerowy trasą: NYSA - WIDNAWA-BIAłA NYSKA. Sponsorem rajdu jest Starostwo Powiatowe. I Ty weź udział w aktywnym wypoczynku.
Zdjęć: 1  

Wzorowa współpraca »
Tekst opublikowany 2009-08-18, opracowanie ab
Dzięki współpracy policjantów z terenów przygranicznych - z Głuchołaz i Jesenika, udało się ustalić podejrzanego o włamania do samochodów na terenie Republiki Czeskiej. Sprawcą okazał się 19-latek z gminy Głuchołazy.

Idą burze »
Tekst opublikowany 2009-08-17, opracowanie Wojciech Sitarz
Dziś wieczorem na terenie województwa może dojść do gwałtownych burz z gradobiciem.

Promocja przedsiębiorczości »
Tekst opublikowany 2009-08-17, opracowanie ab
Punkt Konsultacyjny Stowarzyszenia „Promocja Przedsiębiorczości” zaprasza przedsiębiorców oraz osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą, w tym także osoby bezrobotne, uczące się, rolników do skorzystania z bezpłatnej usługi informacyjnej.

Rakiety w dłonie »
Tekst opublikowany 2009-08-17, opracowanie Andrzej Babiński
W dniu 30 sierpnia 2009 r. na kortach tenisowych Stadionu Miejskiego przy ul. Kraszewskiego odbędą się VI Deblowe Mistrzostwa Nysy w Tenisie Ziemnym.
Zdjęć: 2  

Szukamy świadków »
Tekst opublikowany 2009-08-17, opracowanie ab
Komenda Powiatowa Policji w Nysie prosi o pomoc w wyjaśnieniu okoliczności śmiertelnego wypadku drogowego, do którego doszło na trasie Nysa-Sidzina w dniu 10.08.2009 r.

Roztańczona młodzież »
Tekst opublikowany 2009-08-17, opracowanie Andrzej B.
W dniach 14-16 sierpnia odbył się IV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Folk Fiesta 2009. Na ulicach Nysy zrobiło się kolorowo. Mieszkańcy mogli podziwiać wielokulturowy korowód tancerzy, prezentujący: ciekawe układy taneczne, tańce ludowe i muzykę regionalną.
Zdjęć: 4  

Kara dla NDK »
Tekst opublikowany 2009-08-14, opracowanie ab
Zarząd Dróg Powiatowych w Nysie nałożył na Nyski Dom Kultury karę za nielegalne zajęcie pasa drogowego - podczas tegorocznych obchodów Dni Nysy. Zdaniem zarządcy terenu – nie przestrzegano planu organizacji ruchu podczas imprezy.

Na dobrej drodze »
Tekst opublikowany 2009-08-14, opracowanie pp
Dziś o godz. 10.00 w Żarskiej Wsi Południe oficjalnie otwarto autostradę A4 na odcinku Zgorzelec – Krzyżowa. Przeszło 50-kilometrowa droga jest częścią najdłuższego Pan-europejskiego korytarza transportowego.
Zdjęć: 1  

Narty latem »
Tekst opublikowany 2009-08-14, opracowanie Andrzej Babiński
Wodne ochotnicze Pogotowie Ratunkowe o/Nysa oraz Państwowy Związek Motorowy i Narciarstwa Wodnego w Warszawie zaprasza dzieci i młodzież do lat 16 na bezpłatny kurs jazdy na nartach wodnych.
Zdjęć: 8  

Ulotka n/t Rynku »
Tekst opublikowany 2009-08-13, opracowanie ab
Na stronie magistratu pojawiła się ulotka informacyjna, dotycząca planów zabudowy Rynku w Nysie. Jest to odpowiedź na ulotki autorstwa Ligi Nyskiej, które informowały o „sprzedaży rynku w całości”.
Zdjęć: 1  

Więcej dymu niż ognia »
Tekst opublikowany 2009-08-13, opracowanie red.
Podczas walk o Twierdzę Nysa doszło do przypadkowego podpalenia atrapy kościoła, stanowiącej element pola bitwy. Według scenariusza bitwy miała to być zabudowa, która nie ulegnie spaleniu. Stało się inaczej i posypała się lawina krytyki na organizatorów.
Zdjęć: 1  

Kto ośmiesza Nysę »
Tekst opublikowany 2009-08-13, opracowanie red.
Rozmowa z Jolantą Barską, burmistrzem Nysy

Lato z piłką »
Tekst opublikowany 2009-08-13, opracowanie Red.
We wtorki 18 i 25 sierpnia zapraszamy najmłodszych na zajęcia piłkarskie organizowane z okazji cyklu imprez Lato w Gminie Nysa 2009.

Jedź za granicę »
Tekst opublikowany 2009-08-13, opracowanie ab
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie stwarza coraz większe możliwości dla studentów. Już dziś mogą oni wyjechać na semestr na studia do 30 uczelni partnerskich z 16 krajów w Europie. Imponujący wynik, jak na Uczelnię o krótkiej historii.
Zdjęć: 1  

Budynki po przejściach »
Tekst opublikowany 2009-08-13, opracowanie A. Babiński
Zespół tzw. Dworu Biskupiego jest w coraz gorszym stanie. Właściciel obiektów nie robi nic w tej sprawie. Nie odpowiada również na monity urzędu. Zaniepokojeni mieszkańcy czekają, aż starosta wywłaszczy zabytek.
Zdjęć: 9  

Niepewna sytuacja AZSu »
Tekst opublikowany 2009-08-12, opracowanie Andrzej Babiński
AZS PWSZ Nysa wciąż czeka na ostateczne potwierdzenie z Polskiego Związku Piłki Siatkowej, że klub weźmie udział w rozgrywkach I ligi siatkarzy.
Zdjęć: 1  

Wybrano najpiękniejszą »
Tekst opublikowany 2009-08-12, opracowanie UG
22 lipca na miejskim kąpielisku odbyły się wybory Miss Plaży. Organizatorem konkursu był Nyski Ośrodek Rekreacji.
Zdjęć: 1  

Twórcze warsztaty »
Tekst opublikowany 2009-08-12, opracowanie ab
Od 26 lipca do 6 sierpnia br. w Paczkowie trwały IX Międzynarodowe Warsztaty Twórcze z dziedziny: ceramiki, rzeźbiarstwa i malarstwa. Wzięło w nich udział 11 artystów z Polski i z zagranicy.
Zdjęć: 7  

Wystawa linorytów »
Tekst opublikowany 2009-08-11, opracowanie ab
W niedzielę 9 sierpnia 2009 roku w Bastionie św. Jadwigi otwarto wystawę linorytów czeskiej artystki Petry Jovanovskiej. Wystawę będzie można oglądać do 30 sierpnia br. Sztuka symboli, pozbawiona bogactwa kolorów – przyciąga oryginalnością kształtów i niezwykłą grą czerni i bieli.
Zdjęć: 5  

Folk Fiesta 2009 »
Tekst opublikowany 2009-08-11, opracowanie ab
W dniach 14-16.08 w Bastionie św. Jadwigi odbędzie się IV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Folk Fiesta Nysa. Na scenie zaprezentują się zespoły z Serbii, Węgier, Bułgarii, Słowacji, Turcji, Gruzji oraz dwa z Polski.
Zdjęć: 1  

Nysa zdobyta! »
Tekst opublikowany 2009-08-10, opracowanie ab
Obchody „Dni Twierdzy Nysa” za nami. Kilkanaście tysięcy widzów, 531 walczących żołnierzy, ponad 50 dziennikarzy i fotoreporterów - potwierdza, że nyska bitwa jest jednym z największych widowisk tego typu w Polsce.
Zdjęć: 9  

Świetna oprawa »
Tekst opublikowany 2009-08-10, opracowanie ab
Tuż po Bitwie o Twierdzę Nysa, udało nam się porozmawiać z jedną z uczestniczek tej zabawy i lekcji historii. Aneta Szlosek z regimentu Artillerie Garnizon Korps Von Neisse opowiada, jak to wygląda „od środka”.
Zdjęć: 3  

Tajna produkcja w Mąkolnie »
Tekst opublikowany 2009-08-10, opracowanie Jacek Bomersbach
W Mąkolnie niedaleko Złotego Stoku od przed wojny produkuje się proch czarny. Chcieliśmy zobaczyć jak powstaje najstarszy materiał wybuchowy na świecie. Niestety nie wpuszczono nas na teren fabryki.
Zdjęć: 3  

Akt heroizmu »
Tekst opublikowany 2009-08-07, opracowanie ab
Od 31 lipca do 13 sierpnia, w Bastionie św. Jadwigi prezentowana jest wystawa upamiętniająca 65 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Materiały na wystawę użyczone zostały od Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Nysie.
Zdjęć: 3  

Metalowa Twierdza »
Tekst opublikowany 2009-08-07, opracowanie ab
W dniach 21- 23 sierpnia 2009 roku w Bastionie Morawskim przy ul. Bramy Grodkowskiej w Nysie odbędzie się VII edycja Festiwalu Rockowo - Metalowego „Metalowa Twierdza”. Swój udział potwierdziło ponad 20 zespołów z Polski i zagranicy.
Zdjęć: 1  

Na zawsze młodzi »
Tekst opublikowany 2009-08-06, opracowanie ab
Rok akademicki poza nami. Czas na podsumowanie akcji „Na zawsze młodzi”, której celem jest aktywizacja i integracja nyskiej młodzieży i studentów PWSZ w Nysie.
Zdjęć: 1  

Zrobili „nyskie ławeczki” »
Tekst opublikowany 2009-08-06, opracowanie UM
W dniach 17 - 27 lipca na terenie Collegium Artium Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie (ul. Obrońców Tobruku) odbywał się II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski „Nyskie Ławeczki”.
Zdjęć: 7  

Pomóżmy dzieciom »
Tekst opublikowany 2009-08-06, opracowanie ab
Z przyczyn organizacyjnych finał akcji „Ciekawe wakacje” został przełożony z 08.08.2009r. na 17.08.2009r. Organizatorzy nadal zbierają sprzęt sportowy i przybory szkolne dla potrzebujących dzieci.

Pracowite wakacje »
Tekst opublikowany 2009-08-05, opracowanie UG
Po deszczowym czerwcu i kapryśnej pierwsza połowie lipca prace inwestycyjne w Nysie idą pełną parą. Zaangażowane w ich realizację firmy budowlane budują parkingi, drogi, lokale, oświetlenia, aż po place zabaw czy wiaty grillowe.

Szlakiem czarownic »
Tekst opublikowany 2009-08-05, opracowanie ab
30 lipca w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Nysie odbyło się spotkanie promujące przewodnik rowerowy „Szlakiem czarownic po czesko – polskim pograniczu”. Powstał on z połączenia zainteresowań i entuzjazmu kilku pasjonatów.
Zdjęć: 2  

Kajakiem po fosie »
Tekst opublikowany 2009-08-04, opracowanie ab
W sobotę 1 sierpnia, w ramach obchodów Dni Twierdzy Nysa - mieszkańcy Nysy mieli okazję popływać kajakami po fosie Fortu Wodnego w Parku Miejskim. „Kajakowe harce” przyciągnęły prawie stu uczestników.
Zdjęć: 5  

Wyjazd do Zlatych Hor  »
Tekst opublikowany 2009-08-04, opracowanie ab
Urząd Miasta i Gminy Nysa zaprasza 8 sierpnia 2009 r. mieszkańców Gminy Nysa na autokarowy wyjazd do Zlatych Hor (Czechy), gdzie odbędzie się inscenizacja bitwy historycznej. To kolejna cykliczna impreza na pograniczu polsko-czeskim.
Zdjęć: 1  

Na ratunek nyskim zabytkom »
Tekst opublikowany 2009-08-04, opracowanie UM
Gmina Nysa zabiega zarówno u opolskiego konserwatora zabytków, jak i powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Nysie o podjęcie stosownych działań oraz wszczęcie nadzoru z urzędu nad obiektami byłej rzeźni i Dworu Biskupiego.
Zdjęć: 2  

Szach > mat »
Tekst opublikowany 2009-08-04, opracowanie ab
7 sierpnia o godzinie 16.00, w foyer Nyskiego Domu Kultury odbędzie się otwarty turniej szachowy. Zapraszamy do przyjścia i spróbowania swoich sił.

Nabór do „Załogi” »
Tekst opublikowany 2009-08-03, opracowanie ab
7 sierpnia o godzinie 19.00 w Kawiarence Kulturalnej odbędzie się II zebranie wolontariuszy, chcących wziąć udział w organizacji VII edycji Festiwalu Muzyki Rockowej i Metalowej „Metalowa Twierdza 2009”.

Manifestacja rowerzystów »
Tekst opublikowany 2009-08-03, opracowanie ab
31 lipca o 18.00 odbył się rowerowy przejazd ulicami miasta. Początek trasy wyznaczono na nyskim rynku. Rowerzyści przejechali: Wrocławską, Kolejową, Piastowską, Gierczak, Celną. Manifestacja praw rowerzystów zakończyła się w miejscu startu/mety – na placu Katedralnym.
Zdjęć: 3  

Rozbudowa Redosa »
Tekst opublikowany 2009-08-03, opracowanie ab
Trwają prace nad rozbudową restauracji „Redos”. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.
Zdjęć: 4  

Studia z przyszłością »
Tekst opublikowany 2009-08-03, opracowanie Red.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie kształci studentów od 2001 roku. Do dziś mury nyskiej Alma Mater opuściło ponad 5100 inżynierów i licencjatów.

Grypa A(H1N1) straszy »
Tekst opublikowany 2009-08-03, opracowanie Red.
Okres wakacji to czas podróży, wyjazdów i kontaktów z ludnością całego świata. Dlatego też przed wyjazdem warto zapoznać się nie tylko z informacjami dotyczącymi co warto zwiedzić, ale też zapoznać się ze specyfiką i zagrożeniami, jakie nas mogą spotkać w danym kraju i stosować się do zaleceń w celu uniknięcia zachorowań.

Nadciągają burze z gradem »
Tekst opublikowany 2009-08-02, opracowanie Paweł Pawlucy
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie meteorologiczne w związku z przewidywanym pogorszeniem warunków pogodowych m.in. na terenie Dolnego Śląska. Wrocławskie Biuro Prognoz Meteorologicznych ogłosiło 2 stopień zagrożenia.
Zdjęć: 1  

Strzelają w Nysie »
Tekst opublikowany 2009-07-31, opracowanie ab
Paintball jest sportem uprawianym przez ludzi dowolnej profesji i stylu życia. Gracze muszą wykazać się sprytem, szybkością myślenia i zdecydowaniem. Nysa dołączyła do paintballowej mapy Polski.
Zdjęć: 2  

Kropka nad enterem »
Tekst opublikowany 2009-07-31, opracowanie Red.
O informatyzacji urzędu, zawiłościach, kłopotach i szczegółach wprowadzenie innowacji rozmawiamy z kierownikiem biura informatyki Marcinem Zynczewskim.
Zdjęć: 1  

Nysa – Londyn »
Tekst opublikowany 2009-07-31, opracowanie UM
W sierpniu nad Jeziorem Nyskim wypoczywać będą Brytyjczycy ze Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii. Goście zauroczeni naszym miastem postanowili spędzić tu część swoich wakacji.

Bitwa o Twierdzę Nysa »
Tekst opublikowany 2009-07-31, opracowanie ab
W dniach 31.07.09– 02.08.09 odbędą się obchody „Dni Twierdzy Nysa”. Organizatorzy imprezy plenerowej zadbali o bardzo dobrą oprawę widowiska oraz imprez towarzyszących. Szacuje się, że Nysę odwiedzi kilka tysięcy widzów i gości.
Zdjęć: 3  

65 lat temu…  »
Tekst opublikowany 2009-07-31, opracowanie ab
1 sierpnia o godzinie 17.00 w Nysie uruchomione zostaną syreny alarmowe oraz wywieszone flagi narodowe. W ten sposób dokładnie 65 lat po ogłoszeniu godziny „W” - Nysanie oddadzą hołd ku czci bohaterów Warszawy.
Zdjęć: 1  

Bitwa wygrana dla Nysy »
Tekst opublikowany 2009-07-30, opracowanie Red.
O Dniach Twierdzy Nysa rozmawiamy z wiceburmistrzem Aleksandrem Juszczykiem.
Zdjęć: 1  

Wojska nadciągają »
Tekst opublikowany 2009-07-30, opracowanie aw, fot. Krystyna Dubiel
Forty, reduty i bastiony zapełnią się niedługo żołnierzami z epoki napoleońskiej. Wehikuł czasu cofnie nas do dni 1807 roku, kiedy to rozegrała się bitwa o Nysę. I tym razem będzie huk dział, płacz rannych i tętent koni.
Zdjęć: 5  

Zapisz się w Google »
Tekst opublikowany 2009-07-30, opracowanie ab
Systematycznie pogłębiana dokładność polskich map Google sprawia, że coraz większa ilość osób i instytucji umieszcza je na swoich stronach internetowych. Również nyski magistrat zaprasza mieszkańców miasta do dodawania informacji o firmach, obiektach itp.
Zdjęć: 2  

AZS PWSZ NYSA w I Lidze! »
Tekst opublikowany 2009-07-30, opracowanie ab
Po najgorszym od 28 lat sezonie - kibice nie zdążyli jeszcze pogodzić się ze spadkiem do II ligi. Tymczasem PZPS ogłosił, że nasz młody zespół pozostaje na zapleczu Plus Ligi. Przed trenerami i zawodnikami spore wyzwanie.
Zdjęć: 1  

O bitwie nyskiej »
Tekst opublikowany 2009-07-29, opracowanie Red.
W dniach 31 lipca -2 sierpnia na przedpolu nyskiego Fortu II po raz kolejny odbędzie się niezwykła replika bitwy z czasów wojny napoleońskiej. W tej uważanej za jedną z najlepszych, inscenizacji po raz kolejny będą płonąć chałupy, a pole bitwy zasnuje siwy dym.
Zdjęć: 2  

Rakiety nocą »
Tekst opublikowany 2009-07-29, opracowanie ab
Na korcie tenisowym nr 1 przy ulicy Kraszewskiego odnowiono sztuczne oświetlenie, które pozwala grać po zmroku. Do korzystania z nocnej atrakcji konieczna jest wcześniejsza rezerwacja.
Zdjęć: 2  

Feel pożegna lato »
Tekst opublikowany 2009-07-29, opracowanie ab
Odkąd „Feel” nakręcił w naszym mieście teledysk do piosenki „W odpowiedzi na twój list”, fani czekają na koncert. Nareszcie Nysa stanie się jednym z przystanków, w trakcie trwającej trasy koncertowej zespołu.
Zdjęć: 1  

Przystanek Woodstock »
Tekst opublikowany 2009-07-29, opracowanie ab
W dniach 31.07.09-02.08.09 rusza XV jubileuszowy Przystanek Woodstock. Przeczytaj, jak najbezpieczniej i najtaniej dostać się z Nysy do Kostrzyna nad Odrą.
Zdjęć: 1  

Jarmark Jakubowy »
Tekst opublikowany 2009-07-28, opracowanie ab
Zwiedzanie skarbca, krypt i strychu Katedry, pieczone prosię, śląskie kołocze, konkursy z nagrodami i mnóstwo innych atrakcji czekało na wszystkich tych, którzy wybrali się 26 lipca na XI Jarmark Jakubowy.
Zdjęć: 4  

Masa krytyczna »
Tekst opublikowany 2009-07-28, opracowanie ab
31 lipca o 18.00, odbędzie się rowerowy przejazd ulicami miasta. Początek trasy na nyskim rynku. Rowerzyści przejadą: Wrocławską, Kolejową, Piastowską, Gierczak, Celną. Manifestacja praw rowerzystów zakończy się w miejscu startu/mety – na placu przy Katedrze.
Zdjęć: 2  

Pomóżmy dzieciom »
Tekst opublikowany 2009-07-28, opracowanie ab
Inicjatywa obywatelska „Ciekawe wakacje” organizuje zbiórkę sprzętu sportowego i przyborów szkolnych dla potrzebujących dzieci. Apelujemy o wsparcie materialne tego szczytnego celu.

Nysa - miasto ogród »
Tekst opublikowany 2009-07-28, opracowanie ab
W magistracie można podziwiać wystawę prac na temat zagospodarowania nyskiego centrum, które powstały podczas majowych warsztatów architektonicznych pn. "Idea miasta - ogrodu, a tereny zieleni miasta Nysy".
Zdjęć: 3  

Szlakiem ginących zawodów - warsztaty wędrowne »
Tekst opublikowany 2009-07-28, opracowanie Red.
Centrum Aktywizacji Zawodowej Bezrobotnych i Wolontariatu Ziemi Nyskiej organizuje w dniach od 28 do 29 sierpnia bezpłatne warsztaty wędrowne pt. „Szlakiem ginących zawodów – garncarstwo, młynarstwo, kowalstwo.” do Kudowy Zdrój dla 20 - 25 osób zainteresowanych z terenu powiatu nyskiego.

Zostań trenerem »
Tekst opublikowany 2009-07-27, opracowanie eb
Pełną parą ruszył projekt „Opolskie – ludzie, pasja, sport”, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw.

Otwarte drzwi PWSZ »
Tekst opublikowany 2009-07-27, opracowanie ab
24 lipca 2009, w godzinach 9-13 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie został zorganizowany Dzień Informacji Akademickiej, który miał na celu umożliwienie kandydatom na studia - zapoznanie się ze specyfiką nyskiej uczelni.
Zdjęć: 4  

Utrudnienia na drodze »
Tekst opublikowany 2009-07-27, opracowanie ab
W związku z trwającymi pracami nad budową parkingu nad Jeziorem Nyskim, należy zachować szczególną ostrożność na drodze krajowej nr 46. Inwestycja odbywa się w ramach projektu „Lato w Nysie, zima w Jeseniku – budowa infrastruktury drogowo-parkingowej”.
Zdjęć: 3  

Wybory miss plaży 2009 »
Tekst opublikowany 2009-07-25, opracowanie ab
W dniu 22 lipca br. na kąpielisku miejskim przy ul. Ujejskiego odbył się VII Konkurs Miss Plaży. Zwyciężyła 19-letnia Natalia Szwed z Nysy. Studentka pedagogiki w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Pragi.
Zdjęć: 3  

Rzeźbiarskie perły »
Tekst opublikowany 2009-07-24, opracowanie ab
Od 17 lipca w Collegium Artium - szesnastu rzeźbiarzy z Polski i Czech tworzy „Nyskie ławeczki” w ramach II Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego. Zapraszamy do galerii zdjęć, przedstawiającej artystów podczas pracy.
Zdjęć: 8  

Co dalej ze szkołą w Hajdukach Nyskich? »
Tekst opublikowany 2009-07-24, opracowanie Red.
Problemem, z jakim stykają się od lat praktycznie wszystkie samorządy w Polsce jest systematyczny, wieloletni spadek urodzin dzieci. Czasami konieczne jest zamknięcie niektórych ze szkół.
Zdjęć: 1  

Na torach leżą drzewa »
Tekst opublikowany 2009-07-24, opracowanie bom
Podczas wczorajszej nawałnicy we Wrocławiu nie doszło do poważniejszych awarii na terenach PKP. Gorzej sytuacja wygląda na Dolnym Śląsku.
Zdjęć: 1  

Pomóżmy dzieciom »
Tekst opublikowany 2009-07-24, opracowanie ab
Inicjatywa obywatelska „Ciekawe wakacje” organizuje zbiórkę sprzętu sportowego i przyborów szkolnych dla potrzebujących dzieci. Apelujemy o wsparcie materialne tego szczytnego celu.
Zdjęć: 1  

Dzień Informacji Akademickiej »
Tekst opublikowany 2009-07-23, opracowanie opr. aw
Na jakie uczelnie zagraniczne możesz wyjechać w ramach wymiany? Jak wysokie są stypendia? Gdzie jest darmowy internet? - na te i inne pytania uzyskasz odpowiedź na Dniu Informacji Akademickiej.
Zdjęć: 1  

Rozwojowa strefa »
Tekst opublikowany 2009-07-23, opracowanie Red.
W Nysie podjęto starania o rozszerzenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” – o teren z przeznaczeniem na lokalizację przemysłu, składów i magazynów, położonego w w rejonie ulic Dubois - Karpacka.
Zdjęć: 1  

Drugi stopień zagrożenia »
Tekst opublikowany 2009-07-23, opracowanie Paweł Pawlucy
Takich upałów tego lata jeszcze nie było. W całej południowej Polsce, w tym również na terenie województwa dolnośląskiego ogłoszono 2. stopień zagrożenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed zgubnymi skutkami wysokich temperatur.

Koncertowa Fabryka »
Tekst opublikowany 2009-07-23, opracowanie ab
24 lipca, w Klubie Studenckim Fabryka odbędą się koncerty zespołów: Headache i Drug abuse. Start godzina 19.00. To już kolejna dawka muzyki w obiekcie przy ulicy Mariackiej w Nysie.
Zdjęć: 1  

Jarmark Jakubowy »
Tekst opublikowany 2009-07-22, opracowanie ab
Zwiedzanie skarbca, krypt i strychu Katedry, pieczone prosię, śląskie kołocze, konkursy z nagrodami i mnóstwo innych atrakcji czeka na wszystkich tych, którzy wybiorą się 26 lipca na XI Jarmark Jakubowy.
Zdjęć: 1  

Cuda za pomocą papieru »
Tekst opublikowany 2009-07-22, opracowanie ab
W Nyskiej Galerii przy ulicy Piastowskiej można oglądać wystawę wycinanek okiennych. Kolekcja wypożyczona z Chińskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki - nawiązuje do tradycji dalekich i wciąż egzotycznych dla nas Chin.
Zdjęć: 9  

Piorun jak pocisk »
Tekst opublikowany 2009-07-21, opracowanie Jacek Bomersbach
Specjaliści tłumaczą, dlaczego nie należy bać się burzy i na ten czas wyłączyć telefon komórkowy. Co dzieje się z dachem domu, drzewem i człowiekiem, w którego uderzy piorun?
Zdjęć: 8  

Kulturalne opolskie »
Tekst opublikowany 2009-07-21, opracowanie ab
Od 13 do 31 lipca w Bastionie św. Jadwigi można podziwiać wystawę plenerową pt. „Kulturalne Opolskie”, prezentującą wybrane wydarzenia kulturalne z 2008 roku.
Zdjęć: 5  

Filmowa Nysa »
Tekst opublikowany 2009-07-21, opracowanie ab
Telewizja Wrocław przygotowała ciekawy materiał promocyjny na temat naszego miasta. Widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie historię i atrakcje Nysy. Po zakątkach miasta oprowadzi ich Katarzyna Dynowska.
Zdjęć: 1  

Zapisz się w Google »
Tekst opublikowany 2009-07-21, opracowanie ab
Systematycznie pogłębiana dokładność polskich map Google sprawia, że coraz większa ilość osób i instytucji umieszcza je na swoich stronach internetowych. Również nyski magistrat zaprasza mieszkańców miasta do dodawania informacji o firmach, obiektach itp.
Zdjęć: 2  

Odkryli plantację konopi »
Tekst opublikowany 2009-07-20, opracowanie kt
Policjanci z Opola i Nysy, wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymali trzy osoby podejrzane o nielegalne uprawianie konopi indyjskich.
Zdjęć: 1  

Etyczna przedsiębiorczość »
Tekst opublikowany 2009-07-20, opracowanie ab
Lokalna Grupa Działania organizuje niecodzienne spotkanie informacyjne. Ma ono ca celu uwrażliwienie na społeczne aspekty prowadzenia działalności gospodarczej. Warto rozmawiać na takie tematy w dobie kryzysu.
Zdjęć: 1  

Nysa miastem poetów »
Tekst opublikowany 2009-07-20, opracowanie UM
Powstanie publikacja pt. „Max Hermann - Neisse. życie - twórczość – recepcja.”
Zdjęć: 1  

Wpadli złodzieje rusztowań »
Tekst opublikowany 2009-07-20, opracowanie kt
Nyscy policjanci zatrzymali pięciu mężczyzn, którzy w okresie od kwietnia do maja kradli rusztowania z terenów prywatnych posesji na terenie gminy.
Zdjęć: 1  

Co nam w Nysie zagraża »
Tekst opublikowany 2009-07-17, opracowanie Red.
Rozmowa z kierownikiem Gminnego Biura Zarządzania Kryzysowego w Nysie Stanisławem Janikiem
Zdjęć: 1  

Powalczą o Złotą Śrubę »
Tekst opublikowany 2009-07-17, opracowanie Red.
18 lipca o godz. 10.00 nad Jeziorem Nyskim odbędą się Zawody Motorowodne o Złotą Śrubę Jeziora Nyskiego.
Zdjęć: 2  

Książka od IPN »
Tekst opublikowany 2009-07-16, opracowanie red. kt
Instytutu Pamięci Narodowej będzie przekazywał swoje publikacje bibliotekom na terenie Dolnego Śląska. Celem akcji jest propagowanie najnowszej historii Polski, a przede wszystkim historii naszego regionu.
Zdjęć: 2  

W trójwymiarze »
Tekst opublikowany 2009-07-16, opracowanie ab
Z inicjatywy urzędu miasta został przygotowany nowy plan turystyczny Nysy. Opracowany przez nyską firmę Vektor Studio plan będzie dostępny w punktach informacji turystycznej i miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów.
Zdjęć: 2  

Przez oko obiektywu »
Tekst opublikowany 2009-07-16, opracowanie ab
W pięknie zrewitalizowanym forcie przy ul. Piastowskiej można oglądać wystawę poświęconą XX rocznicy wyborów w 1989 roku. Jest ona zatytułowana „Dumni z wolności”.
Zdjęć: 3  

O filmie inaczej »
Tekst opublikowany 2009-07-15, opracowanie ab
Nasza redakcja zachęcona pozytywnymi opiniami, postanowiła sprawdzić – czym zajmuje się Dyskusyjny Klub Filmowy. Ciekawi byliśmy, czy faktycznie repertuar filmowy dobierany jest tak, aby prezentowany film pobudzał do myślenia i wzbogacał wiedzę o świecie.
Zdjęć: 1  

Nyskie ławeczki »
Tekst opublikowany 2009-07-15, opracowanie Red.
W dniach 17 - 27 lipca odbędzie się II Międzynarodowy Plener Rzeźbiarski. Komisarzem pleneru jest prof. Marian Molenda.
Zdjęć: 2  

Wokół nyskiego Rynku »
Tekst opublikowany 2009-07-14, opracowanie Red.
Medialna wichura rozpętała się po uchwale rady miejskiej dotyczącej sprzedaży trzech działek położonych w Rynku. Burmistrz Nysy postanowiła stawić jej czoła i uspokoić mieszkańców.
Zdjęć: 1  

Czujesz rytm? »
Tekst opublikowany 2009-07-14, opracowanie ab
W dniach 11 –17 lipca 2009 studenci i uczniowie szkół muzycznych będą mieli świetną okazję do nauki i podnoszenia swoich umiejętności, podczas wakacyjnego kursu big-bandów.
Zdjęć: 1  

Śmierć na budowie »
Tekst opublikowany 2009-07-14, opracowanie KT
„To mój ukochany tatuś był...” - w czerwcu ruszyła kampania Państwowej Inspekcji Pracy, dotycząca zagrożeń związanych z robotami na wysokościach. - Chcemy szokować i skłaniać do refleksji – mówi Jarosław Głowacki z wrocławskiego oddziału PIP.
Zdjęć: 3  

Nie zabrałeś OC? Pojedziesz dalej »
Tekst opublikowany 2009-07-13, opracowanie PM
Posiadanie dokumentu potwierdzającego opłacenie składki OC nie będzie już obowiązkowe. Taką zmianę kierowcy zawdzięczają nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przyjętej w ostatnich dniach przez sejm.
Zdjęć: 1  

Nysa jest na pierwszym miejscu »
Tekst opublikowany 2009-07-13, opracowanie Red.
O zabudowie nyskiego rynku i innych projektach dla miasta, o staromiejskiej atmosferze i „pseudoplantach” rozmawiamy z architektem Tadeuszem Pawlikiem.
Zdjęć: 3  

Jak poruszać się po rynku pracy? »
Tekst opublikowany 2009-07-13, opracowanie Red.
Od 25 do 28 czerwca w Ośrodku Szkoleniowy w Pokrzywnej odbyło się szkolenie dla osób bezrobotnych i zagrożonych zwolnieniem z pracy zorganizowane przez Centrum Aktywizacji Zawodowej Bezrobotnych i Wolontariatu Ziemi Nyskiej.
Zdjęć: 3  

Nyski debiut roku »
Tekst opublikowany 2009-07-11, opracowanie Andrzej Babiński
Energetyczna dawka rocka z brudnym riffem grunge, wmieszana w poezję i teksty Adama Zelenta - to w skrócie Electric. Ich pasja to koncerty i bliski kontakt z publicznością. Występowali m.in. z zespołami: TSA, Kult, Coma, Lady Pank, Sweet Nosie, Mech. Wreszcie doczekaliśmy się oficjalnej płyty zespołu.
Zdjęć: 2  

Czwartki pod znakiem sportu »
Tekst opublikowany 2009-07-10, opracowanie Red.
2 lipca o godz. 10.00 na Stadionie Miejskim przy ul. Kraszewskiego w Nysie rozpoczęła się kolejna edycja „Czwartków lekkoatletycznych”
Zdjęć: 1  

Nocny atak  »
Tekst opublikowany 2009-07-10, opracowanie kt
Tylko po jednej nocy, policjanci w Głuchołazach otrzymali 12 zgłoszeń o zniszczeniach dokonanych przez wandali. W związku ze sprawą zatrzymano 2 osoby.
Zdjęć: 1  

Dlaczego zginął pilot? »
Tekst opublikowany 2009-07-09, opracowanie kt
Trwają dyskusje nad sprawą zestrzelenia samolotu Dionizego Bielańskiego. Historyków IPN nie przekonują tłumaczenia generała Jaruzelskiego.
Zdjęć: 2  

Akcja „Stop przemocy” »
Tekst opublikowany 2009-07-09, opracowanie ab
W sobotę, 11 lipca, w MotoForcie w Reducie Króliczej odbędzie się koncert manifestujący sprzeciw wobec przemocy. Akcja organizowana jest ku pamięci tragicznie zmarłego Marka Medyńskiego.
Zdjęć: 1  

Wzmożone patrole na drogach »
Tekst opublikowany 2009-07-08, opracowanie tom
Stan techniczny twojego auta pozostawia wiele do życzenia? Wozisz dziecko bez fotelika? Lubisz szybką jazdę nie patrząc na znaki ograniczania prędkości? Jeśli tak, zostaw dziś swoje cztery kółka pod domem lub w garażu.

Studiuj nowe kierunki »
Tekst opublikowany 2009-07-06, opracowanie Opr. AW
Od nowego roku akademickiego oferta edukacyjna naszego miasta poszerzy się o ciekawe kierunki i specjalności. Wszystko z powodu powstania Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej z Katowic.
Zdjęć: 1  

Plaża pełna atrakcji »
Tekst opublikowany 2009-07-06, opracowanie kt
Wystawy, konkursy, zawody i mnóstwo pysznego jedzenia, czyli Dożynki Turystyczne w Skorochowie.
Zdjęć: 1  

Zwiedzą Nysę »
Tekst opublikowany 2009-07-05, opracowanie Opr. AW
27 czerwca do Nysy przybyła 60 - osobowa grupa niewidomych i słabowidzących pod opieką Krajowego Duszpasterza Niewidomych ks. Andrzeja Gałki.
Zdjęć: 1  

Przybędzie łóżek »
Tekst opublikowany 2009-07-03, opracowanie ab
Trwa rozbudowa szpitala miejskiego. Jedyne utrudnienia spotkały jak dotąd pacjentów oddziałów zakaźnego i dziennego oddziału psychiatrycznego.
Zdjęć: 2  

Uliczne granie w Otmuchowie  »
Tekst opublikowany 2009-07-03, opracowanie AB
Turniej koszykówki Streetball Jump to już tradycyjna impreza podczas „Lata Kwiatów”. Jak co roku, Marcin Łakis i inni zapaleńcy koszykówki zapraszają do sportowej rywalizacji.
Zdjęć: 1  

Rowerzystka poszukiwana »
Tekst opublikowany 2009-07-03, opracowanie kt
Nyska policja wie już, czyj rower została znaleziony w ubiegłą niedzielę, w okolicach ul. Wyspiańskiego. Trwają poszukiwania 62 – letniej kobiety.
Zdjęć: 1  

O rewitalizacji rynku »
Tekst opublikowany 2009-07-02, opracowanie Opr. AW
Podczas sesji rady miejskiej w Nysie radni 13 głosami za, 6 przeciw i 1 wstrzymującym się podjęli uchwałę o sprzedaży prawa własności nieruchomości gminnej w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego dotyczącego działek nr 14,15,16 położonych w nyskim rynku o powierzchni 0,2570 ha.
Zdjęć: 2  

Tylko u nas – pogoda na bieżąco »
Tekst opublikowany 2009-07-02, opracowanie aw
Meteorolodzy nie potrafią przewidzieć, gdzie wystąpi burza. Może Wy macie swoje własne sposoby albo niesamowite zdjęcia piorunów czy nawałnic. Podzielcie się nimi z innymi czytelnikami.
Zdjęć: 2  

Na rozwój i inwestycje »
Tekst opublikowany 2009-07-01, opracowanie AW
26 czerwca odbyła się sesja rady miejskiej w Nysie. Podjętych zostało dziewięć uchwał, które umożliwiają rozpoczęcie sporządzania miejscowych planów zagospodarowania.
Zdjęć: 1  

Niedzielny setbol »
Tekst opublikowany 2009-07-01, opracowanie opr. AW
W dniach 26-28 czerwca 2009 roku na plaży Jeziora Nyskiego odbywały się zawody Grand Prix Polski Mężczyzn w plażowej piłce siatkowej im. Leszka Kuśmierczyka.
Zdjęć: 3  

Dukat Wrocławia »
Tekst opublikowany 2009-06-30, opracowanie aw
- Nie można ich nigdzie kupić. Będą tylko wydawane w formie reszty – tak o wrocławskiej monecie mówił Andrzej Wiśniewski z Mennicy Polskiej. 1 lipca rozpocznie się wielkie polowanie.
Zdjęć: 2  

Lato w Szklarskiej »
Tekst opublikowany 2009-06-30, opracowanie aw
Najzdolniejsza młodzież z Nysy pojedzie na wakacje do Szklarskiej Poręby. Wytypowani zostali przez nauczycieli i dyrektorów.

Rzeka znów postraszyła »
Tekst opublikowany 2009-06-29, opracowanie ab
W miniony weekend chwile grozy przeżyli mieszkańcy Nysy, którzy z obawą obserwowali podnoszący się poziom rzeki. Dziś sytuacja powodziowa powoli się stabilizuje, ale wciąż kontrolowany jest stan rzeki i zbiornika. Przewidywane opady mogą doprowadzić do lokalnych podtopień.
Zdjęć: 5  

„Optymistyczne Przedszkole” w Nysie »
Tekst opublikowany 2009-06-29, opracowanie Agata Jurczak
Trudno w dzisiejszych czasach zainteresować młodego człowieka edukacją i pobudzić go do działania. Nauczyciele w jednym z Nyskich przedszkoli postanowili rozwijać inteligencję dzieci poprzez optymizm.
Zdjęć: 2  

Gdzie jest rowerzystka? »
Tekst opublikowany 2009-06-29, opracowanie kt
W pobliżu rzeki Nysa Kłodzka, na wysokości ul. Wyspiańskiego, znaleziono porzucony damski rower, buty i rzeczy osobiste. Policja szuka właścicielki przedmiotów.
Zdjęć: 2  

Król popu nie żyje »
Tekst opublikowany 2009-06-26, opracowanie aw
Niedoszły mieszkaniec Lubiąża, twórca moonwalku, król popu, ofiara operacji plastycznych, rewolucjonista na polu teledysków, oskarżony o pedofilię - swą biografią mógł obdzielić kilkanaście osób. Z czwartku na piątek odszedł na zawsze.
Zdjęć: 16  

Nauczyciel z powołania »
Tekst opublikowany 2009-06-25, opracowanie Zdzisław Baran
W muzeum w Nysie w sobotę, 13 czerwca, radni powiatu oraz licznie zgromadzeni goście uczestniczyli w uroczystej sesji rady powiatu.
Zdjęć: 2  

Wakacyjne remonty »
Tekst opublikowany 2009-06-25, opracowanie red.
Dzieci rozpoczęły wakacje, w szkołach i przedszkolach ruszyły prace remontowe. Ich łączny koszt wyniesie w tym roku prawie 700 tys. zł.
Zdjęć: 1  

Akcja Truck »
Tekst opublikowany 2009-06-25, opracowanie aw
Kilkadziesiąt patroli pojawi się w czwartek, 25 czerwca, na dolnośląskich drogach. Działania policji zostały określone kryptonimem Truck.

Czy Nysa znowu wyleje? »
Tekst opublikowany 2009-06-25, opracowanie ab
Kilkudniowe opady deszczu spowodowały, że mieszkańcy Nysy z niepokojem obserwowali stan rzeki. Dla wielu rany w psychice po pamiętnej powodzi z 1997 roku wciąż są niezagojone. Tym razem na szczęście z dużej chmury mały deszcz.

Klucze sukcesu rozdane »
Tekst opublikowany 2009-06-24, opracowanie Ewa Chojna
Już po raz trzynasty przyznano prestiżowe nagrody – Dolnośląskie Klucze Sukcesu. Za działalność w 2008 roku nagrody przyznano w dziesięciu kategoriach. Jak przyznają sami nominowani – nie było łatwo zdobyć to jedno z najstarszych wyróżnień w regionie dolnośląskim.
Zdjęć: 22  

Sołecka kasa  »
Tekst opublikowany 2009-06-24, opracowanie red.
W polskich gminach trwają dyskusje nad tworzeniem funduszy sołeckich. Część z nich już podjęła decyzję i zagwarantowała środki na wiejskie inwestycje, w innych funduszy sołeckich nie będzie. Jak wygląda sytuacja w Nysie?
Zdjęć: 1  

Wieża jak nowa »
Tekst opublikowany 2009-06-24, opracowanie kt
Zakończył się przetarg na pierwszy etap remontu wieży Wrocławskiej. Prace nad renowacją obiektu potrwają do 30 listopada 2009 r.
Zdjęć: 1  

Kuracjusze napromieniowani radem »
Tekst opublikowany 2009-06-24, opracowanie Jacek Bomersbach
Pod młotek idzie dawny ośrodek pilotów niemieckich Luftwaffe w Szklarskiej Porębie. Mieszkali w nim m.in. Herman Goering, Mirosław Hermaszewski i Lech Wałęsa.
Zdjęć: 5  

Wędki w dłoń »
Tekst opublikowany 2009-06-23, opracowanie aw
Już 24 czerwca rozpocznie się największa impreza wędkarska w Polsce. Czas przygotować spławiki.
Zdjęć: 1  

Tajemnicza (nie)święta »
Tekst opublikowany 2009-06-23, opracowanie Krystyna Dubiel
By zobaczyć tę niezwykłą i tajemniczą świętą musimy wstąpić do dawnego pałacu biskupiego,w którym obecnie znajduje się Muzeum. Spotkamy w nim rzeczywiście niezwykłą postać.
Zdjęć: 1  

Wyjątkowa panorama »
Tekst opublikowany 2009-06-22, opracowanie red.
Do nyskiego muzeum trafiło niezwykłe dzieło sztuki. Burmistrz Nysy przekazała je staroście z okazji Dni Herbowych.
Zdjęć: 2  

Remontu ciąg dalszy »
Tekst opublikowany 2009-06-22, opracowanie red.
Magistrat przygotowuje się do kontynuacji prac remontowych budynku. 25 czerwca mija termin nadsyłania ofert.
Zdjęć: 1  

Segreguj i oszczędzaj »
Tekst opublikowany 2009-06-21, opracowanie red.
Władze Nysy i przedsiębiorstwa zajmujące się odbieraniem odpadów komunalnych przygotowały szereg udogodnień, które mają zachęcić mieszkańców do selektywnej zbiórki odpadów.
Zdjęć: 1  

Remont na fali »
Tekst opublikowany 2009-06-21, opracowanie red.
Prawie 4,5 mln będzie kosztowała modernizacja nyskiej pływalni. Prace zakończą się w sierpniu przyszłego roku.
Zdjęć: 1  

Przewróciła się cysterna z gazem »
Tekst opublikowany 2009-06-20, opracowanie red./ tvn24.pl
Cysterna przewożąca 20 ton gazu propan butan przewróciła się na ul Otmuchowskiej w Nysie. Fragment drogi krajowej nr 46 jest całkowicie zablokowany, podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców.
Zdjęć: 1  

Carolinum do liftingu »
Tekst opublikowany 2009-06-19, opracowanie Kornelia Trytko
Prace renowacyjne i konserwatorskie rozpoczną sie w drugiej połowie roku. Decyzją Zarządu Województwa Opolskiego, projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 2 253 350 zł.
Zdjęć: 2  

Życie Renaty zagrożone. Zbiórka nadal trwa »
Tekst opublikowany 2009-06-19, opracowanie Ewa Chojna
Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że Renata Jędrak, młoda Lubinianka, żona i matka, w końcu wyjechała do Inssbrucka i tam oczekuje na przeszczep płuc. Jednak ostatnie dni przyniosły diametralną zmianę – życie Renaty jest zagrożone.
Zdjęć: 5  

Co kryją ściany? »
Tekst opublikowany 2009-06-19, opracowanie Rozmawiał Andrzej Babiński
Z dyrektorem I LO Carolinum, Jerzym Jałoszyńskim, rozmawiamy o remoncie budynku, współpracy z nyskim starostwem i tajemnicach, które kryją mury szkoły.
Zdjęć: 3  

Emocje na korcie »
Tekst opublikowany 2009-06-18, opracowanie red.
6 i 7 czerwca, na kortach tenisowych Stadionu Miejskiego przy ul. Kraszewskiego odbył się VI Otwarty Turniej Singlowy Tenisa Ziemnego „O Puchar Burmistrza Nysy”.
Zdjęć: 4  

Rusza remont Baligrodzkiej »
Tekst opublikowany 2009-06-17, opracowanie Kornelia Trytko
Kierowcy i piesi muszą być przygotowani na zmiany w organizacji ruchu. Od 25 czerwca do 30 października samochody nie przejadą przez ul. Rejtana i część ul. Baligrodzkiej.
Zdjęć: 1  

Ostre granie z Wołowa »
Tekst opublikowany 2009-06-15, opracowanie Andrzej Babiński
5 czerwca, studencki klub Fabryka wypełniła energetyczna mieszanka ska i reagge. Kapela Złodzieje Głów odwiedziła Nysę już po raz kolejny.
Zdjęć: 2  

Jedyna taka noc »
Tekst opublikowany 2009-06-14, opracowanie red.
20 czerwca, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Białej Nyskiej zaprasza na obchody tradycyjnego święta Nocy Świętojańskiej.
Zdjęć: 1  

Andrzej Hanich w muzeum »
Tekst opublikowany 2009-06-12, opracowanie red.
19 czerwca, znany badacz kościoła na Śląsku Opolskim spotka się z czytelnikami w Muzeum w Nysie.
Zdjęć: 1  

Krótszy egzamin »
Tekst opublikowany 2009-06-12, opracowanie Robert Harhala
Od wtorku 9 czerwca obowiązują nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy. W założeniu ma to usprawnić proces zdobywania tego dokumentu i skrócić sam egzamin.
Zdjęć: 1  

Chleb w ciało, wino w krew - dziś Boże Ciało »
Tekst opublikowany 2009-06-11, opracowanie tom
Dziś Boże Ciało. W Kościele katolickim to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Symbolem święta są procesje do czterech ołtarzy.
Zdjęć: 1  

Dla niektórych długi weekend »
Tekst opublikowany 2009-06-11, opracowanie tom
Wielu z nas po Bożym Ciele zaplanowało sobie wolny piątek, więc przed nami znów długi weekend. Niektórzy zapewne wybiorą się w dalekie podróże, inni zaplanują wojaże po naszej okolicy. Pamiętajmy jednak o ostrożnej i bezpiecznej jeździe za kółkiem.

PO górą w Nysie »
Tekst opublikowany 2009-06-11, opracowanie red.
7 czerwca, do urn w gminie Nysa poszło 22.23% mieszkańców. Z 49 154 uprawnionych wyborców, swój głos oddało 10 926.
Zdjęć: 1  

Turcja od podszewki »
Tekst opublikowany 2009-06-09, opracowanie red.
Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nysie realizuje projekt Comenius „Partnerskie projekty szkół”, wspierany finansowo przez Komisję Europejską Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Zdjęć: 3  

Renata czeka na przeszczep płuc »
Tekst opublikowany 2009-06-08, opracowanie Ewa Chojna
Renata Jędrak, 33 letnia mieszkanka Lubina o której wielokrotnie pisaliśmy, została zakwalifikowana do przeszczepu obu płuc. Wyjechała już do Innsbrucku w Austrii.
Zdjęć: 1  

Krew 0Rh+ pilnie potrzebna! »
Tekst opublikowany 2009-06-08, opracowanie tsp
Osiemnastomiesięczny Dawid z Wiązowa cierpi na rzadką i groźną odmianę białaczki szpikowej typu M6. Terapia wymaga częstych transfuzji. Rodzice chłopca zwracają się z prośbą do wszystkich, którzy mogli by ofiarować ten najcenniejszy z darów – krew 0Rh+.
Zdjęć: 1  

Zaparkuj w Skorochowie »
Tekst opublikowany 2009-06-06, opracowanie kt
Na przełomie maja i czerwca 2010, ukończona zostanie budowa parkingu przy drodze nr 46 Opole -Kłodzko. Do tego czasu, NOR zapewni dodatkowe miejsca parkingowe na swoim terenie.
Zdjęć: 1  

Perełki architektury »
Tekst opublikowany 2009-06-06, opracowanie red.
Przy urzędzie marszałkowskim w Opolu, w sali na Ostrówku, 4 czerwca otwarta została wystawa urzędu miejskiego w Nysie.
Zdjęć: 3  

Nysa nad Tamizą »
Tekst opublikowany 2009-06-05, opracowanie red.
Współpraca Nysy z Polską Organizacją Turystyczną i Zjednoczeniem Polskim w Wielkiej Brytanii zaowocowała zaproszeniem do promocji miasta podczas Festiwalu nad Tamizą.

Skuterem przez fale »
Tekst opublikowany 2009-06-04, opracowanie red. kt
20 i 21 czerwca, nad Jeziorem Nyskim odbędą się eliminacje Mistrzostw Polski Skuterów Wodnych.
Zdjęć: 1  

Nysa bez barier »
Tekst opublikowany 2009-06-03, opracowanie kt
W Gimnazjum nr 1 pojawi się wkrótce pochylnia dla niepełnosprawnych. To tylko jeden z elementów walki, którą Urząd Miasta wypowiedział barierom architektonicznym.
Zdjęć: 2  

Co za wiek! »
Tekst opublikowany 2009-06-02, opracowanie red.
„Dane było Pani przeżyć cały wiek naszej polskiej historii, doświadczyć trudów i radości z nią związanych.” – tak w liście do Elżbiety Lar napisał premier Donald Tusk.
Zdjęć: 3  

Świetna zabawa mimo deszczu »
Tekst opublikowany 2009-06-02, opracowanie Andrzej Babiński
Tradycyjnie już obchody Dni Nysy zainaugurował kolorowy korowód spod urzędu miejskiego. Tam, burmistrz Jolanta Barska - oficjalnie rozpoczęła święto nysan. Tym razem symboliczny klucz do miasta otrzymały dzieci z przedszkola nr. 10. Zgromadzenie mieszańców i oficjeli zostało uwiecznione na zdjęciu panoramicznym z wieży Ratusza.
Zdjęć: 5  

Więcej patroli »
Tekst opublikowany 2009-06-02, opracowanie EM
Gmina Nysa oraz powiatowa komenda policji planują zorganizowanie dodatkowych patroli.

Akcja: barszcz »
Tekst opublikowany 2009-06-01, opracowanie red. kt
W gminie Nysa rozpoczyna się usuwanie Barszczu Sosnkowskiego - inwazyjnej rośliny, szkodliwej dla ludzi i zwierząt.
Zdjęć: 1  

Nysa podbiła Wrocław »
Tekst opublikowany 2009-05-31, opracowanie red. kt
Mieszkańców Dolnego Śląska urzekły nyskie zabytki, oferta turystyczna, lokalne imprezy i…słodycze.
Zdjęć: 8  

Zielone Świątki - sklepy zamknięte »
Tekst opublikowany 2009-05-30, opracowanie tom
Jutro przypada kościelne święto Zesłania Ducha Świętego. To jeden z dwunastu dni w roku, w którym obowiązuje zakaz handlu.

Początek Dni Nysy  »
Tekst opublikowany 2009-05-29, opracowanie EM
Uroczysta sesja rady miasta, zdjęcie z ratuszowej wieży i koncert Dody to wydarzenia związane z inauguracją Dni Nysy 2009.
Zdjęć: 2  

Nowe drogi po wakacjach »
Tekst opublikowany 2009-05-28, opracowanie red. kt
Do 15 września wyremontowane zostaną drogi wewnętrzne w dzielnicy „Kwiatków” na Górnej Wsi.
Zdjęć: 2  

Rusz się, człowieku! »
Tekst opublikowany 2009-05-27, opracowanie Jan Satora
Po zmianach ustrojowych żyjemy coraz szybciej, wszyscy gdzieś pędzimy. Kariera i pieniądze przysłaniają nam cały świat. Na co dzień nie myślimy o zdrowiu. Dopiero jak się popsuje, zaczyna się wielki dramat. Zdrowie nie jest nam dane na całe życie, trzeba o nie dbać!
Zdjęć: 1  

Szlakiem polowań na czarownice »
Tekst opublikowany 2009-05-25, opracowanie AW
Czy historia polowań na czarownice może stanowić element promocji Nysy? Słynny piec do palenia oskarżonych figuruje w światowych publikacjach, a nawet grach komputerowych. Urzędnicy postanowili skorzystać z tej czarnej karty historii miasta.
Zdjęć: 3  

Dumni z Wolności »
Tekst opublikowany 2009-05-25, opracowanie red.
4 czerwca w Nysie zorganizowane zostaną obchody 20. rocznicy Wolnej Polski. Z taką inicjatywą do burmistrza wystąpili studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
Zdjęć: 1  

Promocja we Wrocławiu »
Tekst opublikowany 2009-05-22, opracowanie red.
Podczas tagów turystycznych „Cztery pory roku”, przedstawiciele Nysy zaprezentują uczestnikom bogactwo miasta i regionu.

Szach i mat »
Tekst opublikowany 2009-05-21, opracowanie red. kt
16 maja, w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Nysie odbyły się XIII Mistrzostwa Polski w Szachach Aktywnych dla wychowanków z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych.
Zdjęć: 1  

Burmistrz poczyta »
Tekst opublikowany 2009-05-20, opracowanie red. kt
W najbliższy piątek, Jolanta Barska będzie czytała bajki najmłodszym mieszkańcom Nysy.
Zdjęć: 2  

Ocalić od zapomnienia »
Tekst opublikowany 2009-05-20, opracowanie red. kt
21 473 nowe dęby upamiętnią w tym roku ofiary zbrodni katyńskiej. Jedno z drzew stanie w nyskim parku miejskim.

Wielkie sadzenie »
Tekst opublikowany 2009-05-15, opracowanie red.
Na terenach zielonych Nysy i okolic pojawi się wkrótce 160 nowych drzew i 216 krzewów ozdobnych.
Zdjęć: 2  

Sukcesy lekkoatletów »
Tekst opublikowany 2009-05-10, opracowanie red.
Na początku maja, w Kędzierzynie-Koźlu odbyły się Mistrzostwa Polski na 10000 m oraz mityng Gran Prix PZLA. Lekkoatleci z klubu MKS „Ekonomik” zaprezentowali znakomitą formę.
Zdjęć: 4  

Życie w masce »
Tekst opublikowany 2009-05-08, opracowanie Kornelia Trytko
W stolicy Meksyku spędziła siedem miesięcy. Małgorzata Polańska, absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego opowiada nam, jak to jest żyć w „wymarłym” mieście, co robią, a raczej czego nie robią linie lotnicze, żeby zapobiegać epidemii i jak dzisiaj reagują na nią przyjaciele.
Zdjęć: 7  

Egzamin trochę inaczej  »
Tekst opublikowany 2009-05-07, opracowanie Kornelia Trytko
Skrócenie minimalnego czasu egzaminu, losowanie zadań z obsługi pojazdu i obostrzenia na placu manewrowym to tylko część zmian, które już pod koniec maja mogą się pojawić podczas egzaminu na prawo jazdy.
Zdjęć: 2  

Młodzież na starcie »
Tekst opublikowany 2009-05-07, opracowanie red. kt
Pomad 800 zawodników wystartowało w XVI Wojewódzkich Sztafetowych Biegach Przełajowych. Setki uczniów ścigały się na terenie miejskiego kąpieliska.
Zdjęć: 3  

Na podbój Italii »
Tekst opublikowany 2009-05-07, opracowanie kt
Nyski chór uczestniczył w III Międzynarodowym Festiwalu Amatorskich Chórów i Orkiestr.
Zdjęć: 3  

Pierwsze zlecenie miałem z Nysy »
Tekst opublikowany 2009-05-05, opracowanie Marcin Wilczak (RWW)
Rozmowa z Cezarym Trytko, dziennikarzem, wydawcą, właścicielem Grupy Expressy Dolnośląskie.
Zdjęć: 1  

Jest absolutorium »
Tekst opublikowany 2009-05-02, opracowanie red. kt
29 kwietnia, burmistrz Jolanta Barska otrzymała od radnych absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2008 rok.
Zdjęć: 3  

Ktokolwiek widział »
Tekst opublikowany 2009-04-30, opracowanie kt
Policja poszukuje 40-letniej mieszkanki Kamieńca Ząbkowickiego, która 25 kwietnia zaginęła nad Jeziorem Nyskim.
Zdjęć: 1  

Zaginiony nie żyje »
Tekst opublikowany 2009-04-28, opracowanie kt
W poniedziałek znaleziono zwłoki mężczyzny, którego poszukiwania trwały od 18 kwietnia.
Zdjęć: 1  

Pomagają już 15 lat »
Tekst opublikowany 2009-04-27, opracowanie opr. kt
Obchody okrągłej rocznicy powstania hospicjum były okazją do podziękowania personelowi za ogrom pracy, zaangażowania i profesjonalizmu.
Zdjęć: 3  

Porywacze w areszcie »
Tekst opublikowany 2009-04-26, opracowanie EM
Policja zatrzymała w Nysie osoby podejrzane o udział w porwaniu 20-letniej kobiety.

Goście z USA »
Tekst opublikowany 2009-04-25, opracowanie opr.kt
Amerykanie są zainteresowani potencjałem gospodarczym Nysy i współpracą na płaszczyźnie edukacyjnej.
Zdjęć: 1  

Noga z gazu »
Tekst opublikowany 2009-04-25, opracowanie kt
W Nysie rozpoczęto kampanię nastawioną na poprawę bezpieczeństwa na drogach. - Chcemy zainteresować, zaintrygować, a także edukować kierowców, pieszych i motocyklistów - mówią policjanci.
Zdjęć: 1  

Recepta na sukces »
Tekst opublikowany 2009-04-25, opracowanie opr. kt
Podczas wykładu w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Rafał Dutkiewicz opowiadał o specyfice Wrocławia, kierunkach rozwoju miasta i sposobach na przyciąganie inwestorów.

Odpowiedzą za trawkę »
Tekst opublikowany 2009-04-24, opracowanie kt
Policjanci zatrzymali trzy osoby, podejrzanego o posiadanie środków odurzających.
Zdjęć: 1  

Rowerzysto, bądź widoczny »
Tekst opublikowany 2009-04-24, opracowanie kt
Nyska policja przypomina o konieczności odpowiedniego oświetlenia rowerów. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo na drogach, a rowerzyści unikną dotkliwych mandatów.
Zdjęć: 1  

Zaginął mieszkaniec Nysy »
Tekst opublikowany 2009-04-24, opracowanie red.
Komenda Powiatowa Policji prowadzi poszukiwania zaginionego Piotra Buczka.
Zdjęć: 1  

Slot Art Festival »
Tekst opublikowany 2009-04-23, opracowanie Red.
W dniach 1 i 2 maja w Nowogrodźcu będzie miało miejsce wielkie, nowatorskie wydarzenie, jakim jest SLOT FEST.
Zdjęć: 1  

Płonie Decopol w Krzepicach  »
Tekst opublikowany 2009-04-22, opracowanie Tomasz Skuter-Protokowicz
W Krzepicach koło Strzelina płoną magazyny paliw płynnych spółki DECOPOL. Słup dymu sięga tysiąca metrów i widoczny jest z kilkudziesięciu kilometrów. Trwa akcja ratunkowa.
Zdjęć: 5  

Więcej lotów z Wrocławia »
Tekst opublikowany 2009-04-21, opracowanie Red.
Rośnie zainteresowanie lotami z Wrocławia do zagranicznych regionów turystycznych. W ofercie wrocławskiego Portu Lotniczego dostępne jest nowe połączenie, będące prawdziwą gratką dla podróżujących.

Dolnośląsko-opolscy kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego »
Tekst opublikowany 2009-04-21, opracowanie INTERIA.PL
Prof. Ryszard Legutko, Beata Kempa, Andrzej Jaroch i Sławomir Kłosowski to niektórzy z kandydatów do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwość okręgu dolnośląsko-opolskiego.

Spacer śladami historii »
Tekst opublikowany 2009-04-21, opracowanie aw
Szaleństwo wojny, przetaczające się wojska i maruderzy oraz forteca Nysa – wszystko to, można zobaczyć na wystawie na Bastionie św. Jadwigi już od 25 kwietnia.
Zdjęć: 1  

To rodzic decyduje »
Tekst opublikowany 2009-04-16, opracowanie red.
O niełatwych dylematach, problemach dziecka, indywidualnym kształceniu i pomocy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej rozmawiamy z Iwoną Dudzik, dyrektorem placówki.
Zdjęć: 1  

Prezydent Wrocławia w PWSZ  »
Tekst opublikowany 2009-04-16, opracowanie red.
21 kwietnia, Rafał Dutkiewicz poprowadzi wykład otwarty „Wrocław metropolia XXI wieku. Miasto biznesu, nauki i innowacji”.
Zdjęć: 1  

Przepis na sukces »
Tekst opublikowany 2009-04-15, opracowanie kt
Szczypta tajemnicy, trochę miłości, dobrze wyselekcjonowany odbiorca i przemyślana strategia marketingowa. Składniki trzeba odpowiednio wymieszać, aby w efekcie otrzymać światowej sławy bestseller.
Zdjęć: 2  

Przygotowanie do bitwy »
Tekst opublikowany 2009-04-15, opracowanie red. kt
100 żołnierzy z Polski i Czech weźmie udział w warsztatach rekonstrukcyjnych dla wojsk z epoki napoleońskiej.
Zdjęć: 3  

Czas zmian »
Tekst opublikowany 2009-04-15, opracowanie red.
- Praca z dzieckiem niepełnosprawnym to 20 czy 24 lata inwestycji, wytężonej pracy specjalistów. Potem czeka je tzw. „pilot”, czyli siedzenie w domu i oglądanie telewizji. To trzeba zmienić – mówi Jacek Tyczka, dyrektor specjalnego ośrodka szkolno – wychowawczego.
Zdjęć: 1  

W Czarnobylu czas się zatrzymał »
Tekst opublikowany 2009-04-14, opracowanie Karolina Wieczorek
Karol Dudyński i Dawid Bociek w ostatni dzień marca wyjechali do Czarnobyla. Chcieli zobaczyć, jak wygląda to miejsce 23 lata po wybuchu.
Zdjęć: 16  

Ogień w Głębinowie »
Tekst opublikowany 2009-04-14, opracowanie kt
10 jednostek straży gasiło wielki pożar, który wybuchł w nocy z poniedziałku na wtorek nad Jeziorem Nyskim. Spłonęła restauracja i stanica Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Zdjęć: 5  

Pojedziemy wygodniej »
Tekst opublikowany 2009-04-13, opracowanie kt
Miejski Zakład Komunikacji przygotowuje się do zakupu dwóch nowych autobusów. Spółka przeznaczyła na ten cel 1,2 mln złotych.
Zdjęć: 1  

Rozgromili przeciwników »
Tekst opublikowany 2009-04-10, opracowanie red.kt
Nyscy siatkarze nie dali szansy swoim rywalom. Wszystkie mecze ćwierćfinału Mistrzostw Polski młodzików zakończyli wynikiem 2-0.
Zdjęć: 3  

Lewa nawigacja  »
Tekst opublikowany 2009-04-10, opracowanie kt
Mieszkaniec Paczkowa jest podejrzany o handel nielegalnymi programami. W mieszkaniu 26-latka policja zabezpieczyła kilkadziesiąt płyt CD, trzy nawigacje samochodowe i komputer.
Zdjęć: 1  

Sukcesy gimnastyków »
Tekst opublikowany 2009-04-10, opracowanie red. kt
Nyscy sportowcy zapewnili sobie miejsce na podium podczas eliminacji do ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.
Zdjęć: 5  

Na ratunek dzieciom  »
Tekst opublikowany 2009-04-10, opracowanie tom
Do końca kwietnia mamy czas na rozliczenie się z ubiegłorocznym podatkiem. Coraz więcej z nas przekazuje procent ze swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. Jedną z nich jest Fundacja Na Ratunek Dzieciom Zagłębia Miedziowego.
Zdjęć: 2  

Dzieci w sieci »
Tekst opublikowany 2009-04-09, opracowanie red. kt
Policjanci zatrzymali 31-letniego mieszkańca Nysy, podejrzanego o posiadanie treści pornograficznych z udziałem dzieci.
Zdjęć: 1  

Boisko wielo-szkolne »
Tekst opublikowany 2009-04-07, opracowanie kt
Gmina Nysa przejęła od powiatu tereny pomiędzy Szkołą Podstawową Nr 1 a Zespołem Szkół Technicznych przy ul. Szopena. Powstanie tam nowoczesne boisko.
Zdjęć: 2  

Krwawy dobroczyńca »
Tekst opublikowany 2009-04-07, opracowanie Kornelia Trytko, współpraca Agata Jurczak
Mięso zabitych ludzi sprzedawane na targowiskach. Paski i szelki z ludzkiej skóry. 40 ofiar. Ponad 20 lat rzezi. Intrygująca, a jednocześnie ciemna karta z dziejów Ziębic, jest wciąż odkrywana na nowo.
Zdjęć: 9  

Święta w rytmie breakdance »
Tekst opublikowany 2009-04-06, opracowanie red. kt
4 kwietnia, w Bastionie św. Jadwigi rozpoczął się Jarmark Wielkanocny. W niedzielę, kiermaszowi towarzyszyły występy nyskich artystów.
Zdjęć: 7  

Rondo usprawni ruch »
Tekst opublikowany 2009-04-04, opracowanie opr.kt
Skrzyżowanie ulic Ujejskiego, Szlak Chrobrego, Kościuszki i Mostowej będzie bezpieczniejsze i łatwiejsze do przejechania.
Zdjęć: 2  

Rozdajemy bilety »
Tekst opublikowany 2009-04-03, opracowanie aw
Dla internautów mamy specjalny konkurs. Na rozdanie czekają bilety na koncert „Źródło”, na który składają się piosenki Jacka Kaczmarskiego i recital Krzysztofa Daukszewicza.
Zdjęć: 1  

Akcja na szczycie »
Tekst opublikowany 2009-04-02, opracowanie kt
Wypadek turysty na Kopie Biskupiej. Straż Graniczna pomogła służbom ratunkowym w dotarciu do nieprzytomnego mężczyzny.
Zdjęć: 1  

Urzędowe przemeblowania »
Tekst opublikowany 2009-04-01, opracowanie kt
Zakończył się remont I piętra skrzydła budynku, które magistrat odzyskał od Agencji Mienia Wojskowego.
Zdjęć: 2  

Innowacje z USA »
Tekst opublikowany 2009-03-31, opracowanie red.kt
Przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych chcą nawiązać współpracę z polskimi partnerami. Stephen A. Johnson i Rick Stefaniak odwiedzą Nysę 1 kwietnia.
Zdjęć: 1  

Rocznica śmierci papieża »
Tekst opublikowany 2009-03-31, opracowanie red.
2 kwietnia będziemy obchodzić czwartą rocznicę śmierci Jana Pawła II. Hasło, które w tym roku towarzyszy obchodom to „Miłość Wam wszystko wyjaśni”.

9,5 tysiąca osób w sieci »
Tekst opublikowany 2009-03-31, opracowanie red.
Rozmowa z Tadeuszem Szeremetą, kierownikiem jednostki realizującej projekt „Odprowadzenie ścieków sanitarnych z miasta Nysa i wsi gminy Nysa” w ramach Funduszu Spójności.
Zdjęć: 3  

Co z tą galerią? »
Tekst opublikowany 2009-03-31, opracowanie red.
Burmistrz, Jolanta Barska, zdradza szczegóły sporu wokół galerii handlowej. Swoje opinie prezentują też nyscy radni.
Zdjęć: 2  

Prima Aprilis nad jeziorem »
Tekst opublikowany 2009-03-31, opracowanie red.kt
Biegi sztafetowe, przeciąganie liny, wyścigi w workach – to tylko część atrakcji, które dla uczniów szkół podstawowych organizuje Nyski Ośrodek Rekreacji.

Wiosenna akcja „szczur” »
Tekst opublikowany 2009-03-31, opracowanie red. kt
W okresie od 1 do 21 kwietnia właściciele nieruchomości mają obowiązek przeprowadzić akcję deratyzacyjną.
Zdjęć: 1  

Nowoczesny przedszkolak »
Tekst opublikowany 2009-03-30, opracowanie red. kt
W maju rusza program wyrównania szans edukacyjnych dzieci w gminie. 115 najmłodszych mieszkańców zostanie objętych programem zmniejszania nierówności w upowszechnianiu edukacji przedszkolnej.
Zdjęć: 1  

Odkryj Nysy czar na wiosnę »
Tekst opublikowany 2009-03-30, opracowanie red.
Pierwsze promienie wiosennego słońca zachęcają do spacerów po mieście i jego okolicach. Dzięki przygotowanym szlakom turystycznym możemy być pewni, że nie przeoczymy najciekawszych zakątków Nysy.
Zdjęć: 8  

Świąteczne atrakcje »
Tekst opublikowany 2009-03-29, opracowanie red. kt
4 kwietnia, w Bastionie św. Jadwigi rozpocznie się Jarmark Wielkanocny. Poza dziesiątkami kolorowych stoisk, na odwiedzających czekać będzie blok imprez kulturalnych.
Zdjęć: 1  

Godzina dla Ziemi już w sobotę! »
Tekst opublikowany 2009-03-27, opracowanie Karolina Wieczorek
W największych miastach świata na godzinę zgasną światła. Nie będzie to wina ani awarii, ani niezapłaconych rachunków. To ogólnoświatowe przedsięwzięcie to bezprecedensowy apel o powstrzymanie zmian klimatu.

Nowe radiowozy »
Tekst opublikowany 2009-03-27, opracowanie kt
Policjanci z Paczkowa i Otmuchowa otrzymali nowe samochody marki Kia Ceed.
Zdjęć: 1  

Wielkie łatanie »
Tekst opublikowany 2009-03-27, opracowanie red. kt
Od 9 marca, robotnicy łatają dziury na nyskich drogach. Prace potrwają do końca maja.
Zdjęć: 1  

Dyskusje nad przestrzenią »
Tekst opublikowany 2009-03-27, opracowanie red.kt
Od 25 do 27 marca trwały dyskusje nad planami zagospodarowania przestrzennego dla poszczególnych obszarów miasta. Uwagi można składać do 17 kwietnia.
Zdjęć: 2  

Stłuczka na Piastowskiej »
Tekst opublikowany 2009-03-26, opracowanie kt
Policja wyjaśnia okoliczności wypadku, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Piastowskiej i Parkowej we wtorek, 24 marca.
Zdjęć: 1  

Ogień na poddaszu »
Tekst opublikowany 2009-03-26, opracowanie kt
Na 50 tys. złotych oceniono straty, powstałe w wyniku pożaru, który wybuchł 24 marca w byłej Spółdzielni Inwalidów Pokój.
Zdjęć: 1  

Wyjątkowe spotkanie »
Tekst opublikowany 2009-03-25, opracowanie red.
4 kwietnia, w Nyskim Domu Kultury i nyskiej katedrze odbędzie się Spotkanie Młodzieży.

Hunter w domu kultury »
Tekst opublikowany 2009-03-23, opracowanie aw
Legenda cięższej muzyki zagra 28 marca o godz. 18.00 w Nyskim Domu Kultury. Ich trzeba usłyszeć.

Dzieci i nauka »
Tekst opublikowany 2009-03-22, opracowanie red. kt
2 kwietnia, o godz. 16.30, w siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego rozpocznie się konferencja „Dziecko z trudnościami w uczeniu się”.
Zdjęć: 1  

Weekend w Nysie »
Tekst opublikowany 2009-03-20, opracowanie aw
Najbliższy weekend w Nysie będzie obfitował w imprezy. Każdy znajdzie we tych dniach coś dla siebie.
Zdjęć: 6  

Pamiątki po zimie »
Tekst opublikowany 2009-03-19, opracowanie red. kt
W Nysie rozpoczęły się wiosenne porządki. Trwa uprzątanie parków, skwerów oraz remonty chodników i jezdni.
Zdjęć: 3  

Baligrodzka do remontu »
Tekst opublikowany 2009-03-19, opracowanie red. kt
85% kosztów nyskiej inwestycji pokryją środki Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2007-2013.

650 tys. na dożywianie »
Tekst opublikowany 2009-03-19, opracowanie red. kt
Gmina Nysa zawarła porozumienie z wojewodą opolskim w sprawie udzielenia dotacji na realizację programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” w 2009 roku.
Zdjęć: 1  

Zielone światło dla marketu? »
Tekst opublikowany 2009-03-18, opracowanie AW
Po dokonaniu analizy terenu została opracowana zmiana planu zagospodarowania przestrzennego dla lokalizacji wielkopowierzchniowego obiektu handlowego przy ul. Zwycięstwa.
Zdjęć: 1  

Uchwycić perły  »
Tekst opublikowany 2009-03-18, opracowanie AW
Centrum Badawczo – Edukacyjne Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie zaprasza na plener malarski, który będzie się odbywał od 20 do 26 kwietnia.
Zdjęć: 1  

Otwieramy drzwi  »
Tekst opublikowany 2009-03-18, opracowanie red.
O planowanych inwestycjach, nowych mieszkaniach, bazie rekreacyjno – turystycznej rozmawiamy z wiceburmistrzem Nysy, Ryszardem Walawendrem.
Zdjęć: 1  

Zasłużeni dla Nysy »
Tekst opublikowany 2009-03-16, opracowanie red.kt
Podczas marcowej sesji Rady Miasta, na wniosek burmistrza Nysy, radni przyznali tytuł „Zasłużony dla Ziemi Nyskiej” państwu Aleksandrze i Erykowi Wiercimok.
Zdjęć: 1  

Zatrudnij i nie płać »
Tekst opublikowany 2009-03-16, opracowanie red. kt
Nysa chce zachęcić inwestorów do tworzenia nowych miejsc pracy. Na sesji 11 marca, rada miasta przyjęła uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości.
Zdjęć: 1  

Rocznica wyzwolenia »
Tekst opublikowany 2009-03-16, opracowanie red.
We wtorek 17 marca, o godz. 10, w Łambinowicach rozpoczną się obchody 64. rocznicy wyzwolenia obozów jenieckich.
Zdjęć: 1  

Pomysły na rynek »
Tekst opublikowany 2009-03-13, opracowanie kt
Rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno - urbanistycznej rewitalizacji rynku i przyległych ulic. Zwyciężył zespół z Wrocławia.
Zdjęć: 3  

Nowy McPlan »
Tekst opublikowany 2009-03-13, opracowanie kt
Nyscy radni wprowadzili zmiany do planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ul. Asnyka. Pozwoli to na budowę w tym miejscu restauracji McDonald’s.
Zdjęć: 1  

Protest radnego »
Tekst opublikowany 2009-03-13, opracowanie red. kt
11 marca, podczas sesji rady miejskiej, radny Janusz Litwin wystąpił z transparentem " Stop zakłamaniu".
Zdjęć: 1  

Karambol na krajówce »
Tekst opublikowany 2009-03-12, opracowanie kt
Na drodze nr 46, pomiędzy Hanuszowem a Strobicami, w dwóch kolizjach zderzyło się 7 samochodów. Od godz. 11 do 12.45 trasa z Nysy do Opola była zablokowana.
Zdjęć: 1  

Katedra bazyliką? »
Tekst opublikowany 2009-03-12, opracowanie kt
Jest duża szansa, że dzięki pozytywnej opinii Episkopatu Polski katedra w Nysie otrzyma status bazyliki. Potrzebna jest na to jeszcze zgoda papieża.
Zdjęć: 2  

Delegacja nad jeziorem »
Tekst opublikowany 2009-03-11, opracowanie red. kt
Przedstawiciele Unii Europejskiej, instytucji krajowych i samorządowych spotkali się nad Jeziorem Nyskim, aby omówić I etap modernizacji zbiornika.
Zdjęć: 4  

Inicjatywy docenione »
Tekst opublikowany 2009-03-11, opracowanie red. kt
9 marca, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego rozdano nagrody Marszałka Województwa w konkursie „Partnerstwo bez granic”.
Zdjęć: 3  

Student nie płaci »
Tekst opublikowany 2009-03-09, opracowanie red. kt
Trwa trzeci rok akcji „Tylko w Nysie za darmo studiujesz za darmo mieszkasz”. Do tej pory, gmina pomogła prawie 6 tysiącom studentów.
Zdjęć: 4  

Pod znakiem chmielu »
Tekst opublikowany 2009-03-09, opracowanie aw/kt
Święto Piwa to odpowiednik irlandzkiego Dnia Świętego Patryka. W Nysie będzie obchodzone 14 i 15 marca.
Zdjęć: 1  

Najlepsi z najlepszych »
Tekst opublikowany 2009-03-08, opracowanie opr. kt
W Zdzieszowicach odbyło się podsumowanie XVI Opolskiego Plebiscytu „Najlepsi z Najlepszych” 2008.
Zdjęć: 1  

Odholować cię nie mogą - jazda bez OC »
Tekst opublikowany 2009-03-08, opracowanie tom
Dobra wiadomość dla wszystkich zapominalskich kierowców. Jeśli nie masz przy sobie dowodu zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia OC, nie dostaniesz mandatu, a twoje auto nie trafi na policyjny parking.

Zmiażdżyli przeciwników »
Tekst opublikowany 2009-03-07, opracowanie opr aw
W Nysie odbył się halowy turniej piłki nożnej o puchar rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Zmagania trwały od 28 lutego do 1 marca.

„Płonie ognisko...” »
Tekst opublikowany 2009-03-06, opracowanie opr. aw
14 marca, w sobotę, w Collegium Articum odbędzie się Festiwali Harcerskich Estrad.
Zdjęć: 1  

Kia dla policji »
Tekst opublikowany 2009-03-06, opracowanie Red.
5 marca, policjanci z powiatu nyskiego otrzymali cztery nowe radiowozy.
Zdjęć: 1  

Zwłoki w rowie »
Tekst opublikowany 2009-03-05, opracowanie KT
3 marca, policjanci z Paczkowa zostali poinformowani o makabrycznym znalezisku. W rowie, zawinięte w koc, leżały zwłoki noworodka.

Przystępnie o sztuce »
Tekst opublikowany 2009-03-05, opracowanie opr. aw
Już pod koniec marca, w Centrum Informacji Turystycznej „Omnibus”, dostępna będzie książka „Nysa. Sztuka w dawnej stolicy księstwa biskupiego”.
Zdjęć: 1  

Pijany wjechał w płot »
Tekst opublikowany 2009-03-05, opracowanie KT
Policja zatrzymała 28 – letniego mieszkańca Nysy, który bez prawa jazdy, pod wpływem alkoholu, staranował fordem ogrodzenie prywatnej posesji.
Zdjęć: 1  

Znajdź sobie pracę »
Tekst opublikowany 2009-03-04, opracowanie Red. KT
13 marca odbędą się w Nysie V Międzynarodowe Targi Pracy i Edukacji „Perspektywy 2009”.
Zdjęć: 1  

Dni Nysy pod gwiazdami »
Tekst opublikowany 2009-03-04, opracowanie red. KT
W maju do Nysy zawitają największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Zobaczymy m.in. Comę, Hey, Dodę i Kasię Kowalską.
Zdjęć: 1  

Jazz dla mas »
Tekst opublikowany 2009-03-04, opracowanie Red. KT
Chcesz założyć zespół jazzowy? A może tylko posłuchać najlepszych? Przyjdź do Instytutu Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
Zdjęć: 1  

Narkotyki za 100 tys. »
Tekst opublikowany 2009-03-03, opracowanie KT
Nyska policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o handel narkotykami. Grozi im do 10 lat więzienia.
Zdjęć: 1  

Zaginiony nie żyje »
Tekst opublikowany 2009-03-03, opracowanie KT
We wtorek, o godz. 12.15, przy tamie wojskowej na Nysie Kłodzkiej, odnaleziono ciało zaginionego 28 – latka. Jego poszukiwania trwały od poniedziałku.
Zdjęć: 1  

Muzeum w obiektywie »
Tekst opublikowany 2009-03-03, opracowanie Red. KT
Muzeum w Nysie zaprasza uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie fotograficznym.
Zdjęć: 1  

Budujemy za miliony »
Tekst opublikowany 2009-03-02, opracowanie Red. KT
W tegorocznym budżecie gminy przewidziano ponad 30 milionów zł na inwestycje. Prezentujemy koszty i stan zaawansowania najważniejszych prac.
Zdjęć: 6  

Podróż do Jordanii »
Tekst opublikowany 2009-03-02, opracowanie Red.
21 marca, o godz. 17, w Nyskim Domu Kultury odbędzie się Wieczór Kultury Jordańskiej. Na uczestników czeka mnóstwo atrakcji.
Zdjęć: 1  

Z Nysy do Malmö  »
Tekst opublikowany 2009-03-02, opracowanie Red. KT
Burmistrz Jolanta Barska pojedzie do Szwecji na XXIV Zgromadzenie Ogólne Rady Gmin i Regionów Europy.
Zdjęć: 1  

Niech znowu zakwitną »
Tekst opublikowany 2009-02-27, opracowanie Red. KT
Groźny szkodnik – szrotówek kasztanowcowiaczek – niszczy drzewa w Nysie. Władze i mieszkańcy po raz kolejny ruszają im na ratunek.
Zdjęć: 1  

Policja odzyskała motocykle »
Tekst opublikowany 2009-02-27, opracowanie KT
19 nowych maszyn skradziono w Niemczech w połowie 2008 roku. Ich wartość to 800 000 zł.
Zdjęć: 1  

Pościg przez Głuchołazy »
Tekst opublikowany 2009-02-27, opracowanie KT
Akcja „Trzeźwy poranek” zakończyła się w piątek pościgiem za 41-letnim kierowcą BMW. Uciekał, bo prowadził samochód bez uprawnień.
Zdjęć: 1  

Zgłaszajmy zasłużonych »
Tekst opublikowany 2009-02-26, opracowanie Red. KT
10 marca upływa termin zgłaszania kandydatów do nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Zdjęć: 1  

Zaginiony w górach »
Tekst opublikowany 2009-02-25, opracowanie KT
Przez dwie godziny, nyscy i głuchołascy policjanci poszukiwali mężczyzny, który zaginął w Górach Opawskich. Akcja zakończyła się sukcesem.
Zdjęć: 1  

Pomoc dla ofiar »
Tekst opublikowany 2009-02-25, opracowanie KT
Sąd i policja w Nysie rozpoczęły akcję uświadamiania ofiarom przestępstw przysługujących im praw.
Zdjęć: 1  

Naukowo o kryzysie »
Tekst opublikowany 2009-02-25, opracowanie Red. KT
Przez cztery dni, studenci z całej Polski będą dyskutować na temat kryzysu, jego przyczyn i skutków.
Zdjęć: 1  

Nie – trzeźwy poranek »
Tekst opublikowany 2009-02-24, opracowanie Red. KT
Siedmiu pijanych na czterystu skontrolowanych kierowców. Taki jest bilans poniedziałkowej akcji policyjnej „Trzeźwy poranek”.
Zdjęć: 1  

W blasku świateł »
Tekst opublikowany 2009-02-24, opracowanie Red. KT
Urząd Miejski w Nysie został laureatem „Konkursu na najlepiej oświetloną gminę i miasto 2008 r.”
Zdjęć: 2  

Rewitalizacja rynku »
Tekst opublikowany 2009-02-24, opracowanie Red. KT
Najprawdopodobniej już 2 marca dowiemy się, jak będzie wyglądało nowe oblicze rynku w Nysie.
Zdjęć: 1  

Specjalnie dla pań »
Tekst opublikowany 2009-02-24, opracowanie Red. KT
8 marca, w Domu Kultury wystąpi gruziński zespół AISI. Nyskie Muzeum zaprasza na wieczór "Kobiecość niedzielna".
Zdjęć: 2  

Nominacje dla nyskich muzyków »
Tekst opublikowany 2009-02-23, opracowanie Red. KT
Puzonista Grzegorz Nagórski i saksofonista Piotr Baron otrzymali nominacje do Fryderyków, popularnych nagród polskiego środowiska muzycznego.
Zdjęć: 3  

Pomóżmy Emilowi »
Tekst opublikowany 2009-02-23, opracowanie Red.
Emil ma epilepsję, nie widzi i nie chodzi z powodu porażenia czterokończynowego. Od lat trwa walka o zdrowie i choćby namiastkę normalnego dzieciństwa dla dziecka.
Zdjęć: 1  

Tryton dla Eryka Wiercimoka »
Tekst opublikowany 2009-02-23, opracowanie Red.
W sobotę 21 lutego, w sali domu kultury, odbyła się gala wręczenia najbardziej prestiżowej nagrody w Nysie. Przedsiębiorca z Niemodlina otrzymała ją „za rekonstrukcję kamieniczek i wieży byłego ratusza”.
Zdjęć: 24  

Uderzenie jak warkot piły »
Tekst opublikowany 2009-02-20, opracowanie Jacek Bomersbach
W miejscu katastrofy śmigłowca do ziemi wsiąkło ok. 500 litrów paliwa lotniczego. Aby nie doszło do skażenia strażacy chcą zebrać półmetrową warstwę gleby.
Zdjęć: 4  

Relikwiarz odzyskany »
Tekst opublikowany 2009-02-19, opracowanie KT
Tuba ze szczątkami Marii Merkert wróciła do katedry. Ukradły ją dwie nastolatki.
Zdjęć: 1  

Nowa hala sportowa »
Tekst opublikowany 2009-02-19, opracowanie Red. KT
W przyszłym roku rozpocznie się budowa kompleksu sportowego w Nysie. Nowoczesny obiekt stanie przy ul. Sudeckiej.
Zdjęć: 1  

Praca i pasja »
Tekst opublikowany 2009-02-19, opracowanie Red. KT
Paweł Sekieta został nowym Powiatowym Konserwatorem Zabytków. Problematyką ochrony dóbr kultury interesuje się od wielu lat.

Nowy inwestor w strefie »
Tekst opublikowany 2009-02-19, opracowanie Red. KT
Firma Advantech Poland Sp. z o.o kupiła od gminy Nysa działkę przy ul. Dubois. W czwartek podpisano akt notarialny.
Zdjęć: 3  

Rozpracują korki »
Tekst opublikowany 2009-02-19, opracowanie Red. KT
18 lutego odbyło się pierwsze spotkanie zespołu specjalistów, których zadaniem będzie wypracowanie zmian w organizacji ruchu w Nysie.
Zdjęć: 1  

Komisja bada przyczyny »
Tekst opublikowany 2009-02-18, opracowanie As
18 lutego br. o godzinie 9 na miejscu katastrofy lotniczej w Jarostowie w gminie Udanin rozpoczęła pracę Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, która przystąpiła do oględzin miejsca katastrofy.
Zdjęć: 4  

Sąsiedzka współpraca »
Tekst opublikowany 2009-02-18, opracowanie Red. KT
Policjanci z Polski i Czech spotkali się we wtorek w nyskiej komendzie. Rozmawiali głównie o bezpieczeństwie w rejonie przygranicznym.
Zdjęć: 1  

Tragiczny lot »
Tekst opublikowany 2009-02-17, opracowanie Beata Sadowska Jacek Bomersbach
Tragiczny wtorek na autostradzie A4. Najpierw karambol kilkudziesięciu aut, potem katastrofa ratunkowego śmigłowca spieszącego na pomoc poszkodowanym. Helikopter rozbił się pod Jarostowem. Zginęli pilot i sanitariusz.
Zdjęć: 10  

Rzeka już nie wyleje »
Tekst opublikowany 2009-02-17, opracowanie Red. KT
Ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich odbudowane zostanie koryto rzeki Cielnicy. Inwestycja będzie kosztowała 1 362 000 zł.

Siatka po mistrzowsku »
Tekst opublikowany 2009-02-16, opracowanie Red. KT
Od 20 do 22 lutego, w hali sportowej przy ul. Głuchołaskiej odbywać się będą siatkarskie Mistrzostwa Polski Juniorów.
Zdjęć: 1  

Kierowcy wiedzą lepiej »
Tekst opublikowany 2009-02-16, opracowanie Red. KT
Policjanci z sekcji ruchu drogowego spotkali się z kierowcami autobusów komunikacji miejskiej. Rozmawiano na temat wypadków, bezpieczeństwa i mandatów.
Zdjęć: 1  

Z nyskiej katedry skradziono relikwiarz »
Tekst opublikowany 2009-02-16, opracowanie Red. KT
Były w nim szczątki błogosławionej Marii Merkert. Policja ustala, co mogło się stać z bezcennym przedmiotem kultu.
Zdjęć: 1  

Możesz pomóc »
Tekst opublikowany 2009-02-15, opracowanie KT
W najbliższy wtorek, przy ul. Bohaterów Warszawy 5, odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczące wolontariatu.

Nowa galeria »
Tekst opublikowany 2009-02-13, opracowanie Red. KT
W najbliższą niedzielę, o godz.16, w Bastionie św. Jadwigi przy ul. Piastowskiej, otwarta zostanie Nyska Galeria Sztuki.
Zdjęć: 2  

Bezpieczeństwo za 1,5 miliarda »
Tekst opublikowany 2009-02-13, opracowanie Kornelia Trytko
W budżecie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zarezerwowano 437 milionów zł na modernizację zbiornika w Nysie. To wystarczy na przeprowadzenie pierwszego etapu robót.
Zdjęć: 1  

Wandale w rękach policji »
Tekst opublikowany 2009-02-13, opracowanie KT
Funkcjonariusze z sekcji kryminalnej zatrzymali dwóch mężczyzn, podejrzanych o uszkodzenie kilku samochodów.

Koleją na stoki »
Tekst opublikowany 2009-02-12, opracowanie Red. KT
W soboty 14 i 28 lutego narciarze będą mogli bezpłatnie przejechać trasę Nysa - Ostružná.

Będzie trzeci most »
Tekst opublikowany 2009-02-12, opracowanie Red. KT
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydał pozytywna opinię w sprawie umiejscowienia mostu tymczasowego w okolicy ul. Franciszkańskiej.

Ratusz prawie gotowy »
Tekst opublikowany 2009-02-12, opracowanie KT
W nowej budowli na nyskim Rynku trwają ostatnie prace wykończeniowe. Na wieży montowane są barierki, lokale są przygotowywane do oddania.
Zdjęć: 1  

Rozmowa z Anją Orthodox »
Tekst opublikowany 2009-02-11, opracowanie Paweł Pawlucy
Liderka i wokalistka zespołu Closterkeller opowiada o pasji, dla której niemal porzuciła muzykę, o współpracy z Edytą Bartosiewicz oraz najnowszym albumie Closterkeller.
Zdjęć: 3  

Ducato dla policji »
Tekst opublikowany 2009-02-11, opracowanie Red.
Funkcjonariusze z Otmuchowa otrzymali nowy radiowóz - fiata ducato.
Zdjęć: 1  

Kradzież kołpaków »
Tekst opublikowany 2009-02-10, opracowanie aw
Ceny używanych kołpaków zaczynają się nawet od 10 zł za sztukę. Chrapką dla złodziei stają się oryginalne prawie nowe osłony.

Kajakiem po Nysie »
Tekst opublikowany 2009-02-09, opracowanie opr. aw
W dniu 3 lutego w magistracie odbyło się spotkanie gmin i powiatów województwa opolskiego położonych wzdłuż rzeki Nysy Kłodzkiej.
Zdjęć: 1  

Sprostowanie Nysa Investment »
Tekst opublikowany 2009-02-09, opracowanie opr. aw
Publikujemy treść sprostowania nadesłanego do naszej redakcji przez pełnomocnika firmy Nysa Investment Sp. z o.o.

Nowy inspektor »
Tekst opublikowany 2009-02-09, opracowanie Red. KT
Marek Cygan został nowym inspektorem nadzoru budowlanego w Nysie. Zastąpił Grażynę Przepiórę, która przeszła do pracy w Urzędzie Miejskim w Głuchołazach.

Fotograf z ulicy »
Tekst opublikowany 2009-02-07, opracowanie Red. KT
W sobotę 6 lutego, w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej, otwarta zostanie wystawa fotograficzna Mieszka Sytego.
Zdjęć: 1  

Koniec internetowej hossy »
Tekst opublikowany 2009-02-06, opracowanie RH
Setki mieszkańców naszego powiatu codziennie handluje poprzez internet, korzystając ze znikomych kosztów tej działalności. Już niedługo może się to jednak skończyć – Ministerstwo Finansów wkracza na wojenną ścieżkę.
Zdjęć: 1  

Już po remoncie »
Tekst opublikowany 2009-02-06, opracowanie red.
Zakończył się remont budynku komendy policji przy ulicy Armii Krajowej. Prace trwały od kwietnia ubiegłego roku. Dziś prezentujemy ich efekty.
Zdjęć: 2  

Przemilczane ludobójstwo »
Tekst opublikowany 2009-02-06, opracowanie red. KT
Podczas spotkania z ks. Tadeuszem Isakowiczem - Zaleskim, sala Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej wypełniła się po brzegi.
Zdjęć: 1  

Turyści szukają tradycji »
Tekst opublikowany 2009-02-06, opracowanie Red. KT
Czym jest turystyka obserwacyjna? - To docieranie do miejsc, w których żyją ludzie zachowujący lokalne zwyczaje – mogli usłyszeć uczestnicy konferencji w Muzeum Nyskim.
Zdjęć: 4  

Komunikacja w remoncie »
Tekst opublikowany 2009-02-05, opracowanie Red.
Już drugi miesiąc trwają intensywne prace w Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego. Dzięki remontowi poprawią się warunki obsługi klientów z całego powiatu.
Zdjęć: 3  

Mamy budżet »
Tekst opublikowany 2009-02-05, opracowanie aw
W środę, 4 lutego, radni przyjęli budżetu gminy Nysa na 2009 rok. Na sesji przedstawiła go burmistrz Jolanta Barska.
Zdjęć: 2  

Sztuka o sztuce »
Tekst opublikowany 2009-02-04, opracowanie Opr. KT
W piątek, 6 lutego, w Muzeum przy ul. Biskupa Jarosława, otwarta zostanie niezwykła wystawa Mariana Molendy i Zbigniewa Walewskiego.
Zdjęć: 4  

Targi wolnego czasu »
Tekst opublikowany 2009-02-04, opracowanie red.
Przez dwa dni w Nyskim Domu Kultury trwać będą Targi Czasu Wolnego. Podczas imprezy swoją propozycję zajęć pozalekcyjnych przedstawią nyskie szkoły i grupy pozaszkolne.

Ruszył Express Nyski »
Tekst opublikowany 2009-02-04, opracowanie Red.
W ostatnich dniach stycznia WFP wprowadziła na rynek nyski kolejną wysokonakładową, bezpłatną gazetę informacyjno - reklamową – Express Nyski, połączoną z lokalnym portalem naszanysa24.net.

Kopernik w Muzeum »
Tekst opublikowany 2009-02-03, opracowanie Red.
Piotr Szczerbin ze Świdnicy gromadzi wszystko, co związane jest z Mikołajem Kopernikiem. Wyjątkowy kolekcjoner był gościem nyskiego Muzeum.
Zdjęć: 2  

Darmowy przejazd »
Tekst opublikowany 2009-02-02, opracowanie Red.
Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Jeseników oraz Czeskie Koleje organizują przejazd specjalnych pociągów na trasie Nysa – Ostružná. W serwisie prezentujemy szczegóły przedsięwzięcia.
Zdjęć: 1  

Będzie większy szpital! »
Tekst opublikowany 2009-02-02, opracowanie Red.
Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, pacjenci nyskiego szpitala za trzy lata będą się leczyć w znacznie lepszych warunkach.
Zdjęć: 3  

Złapali złodzieja »
Tekst opublikowany 2009-02-02, opracowanie BS
W zeszły piątek policjanci z Nysy zatrzymali mężczyznę podejrzanego o kradzieże i włamanie.

Koniec ferii - wracajmy bezpiecznie »
Tekst opublikowany 2009-02-01, opracowanie tom
Kończą się zimowe ferie. Wielu z nas dzisiaj wraca do swoich domów. Po wczorajszych opadach śniegu, większość dróg jest wprawdzie przejezdnych, ale zachowajmy czujność i rozwagę.

Dla obieżyświatów i nie tylko »
Tekst opublikowany 2009-01-30, opracowanie red.
5 lutego odbędzie się konferencja "Turystyka obserwacyjna a rozwój lokalny". Prezentujemy cele i program wydarzenia.
Zdjęć: 1  

Zakochaj się w Nysie! »
Tekst opublikowany 2009-01-30, opracowanie red.
Już za dwa tygodnie Walentynki - idealna okazja na wyznanie miłości swym najbliższym. Mieszkańcy Nysy mogą to zrobić wykorzystując specjalne miejskie serduszko.
Zdjęć: 1  

Kolejna edycja Trytona Nyskiego »
Tekst opublikowany 2009-01-29, opracowanie red.
Inicjatywa "Trytona Nyskiego" zajmuje się nobilitacją osób i instytucji, które wyróżniły się aktywnością społeczną, zawodową, przedsiębiorczością lub promocją na rzecz miasta i gminy Nysa.
Zdjęć: 3  

Segreguj odpady! »
Tekst opublikowany 2009-01-29, opracowanie Red.
Segregacja odpadów jest jednym z najważniejszych problemów związanych ze środowiskiem naturalnym. Jak wygląda sytuacja sortowania odpadów w naszym regionie?
Zdjęć: 1  

Dolina słodyczy »
Tekst opublikowany 2009-01-29, opracowanie Red.
Niedawno "Cukry Nyskie" opracowały nową serię "Ciastek Nyskich" - przepysznych markiz, wafli, herbatników oraz krakersów. Firma szykuje kolejną niespodziankę. Tym razem nie tylko dla łasuchów.
Zdjęć: 4  

Prezydent w nyskich progach »
Tekst opublikowany 2009-01-29, opracowanie Red.
W dniu 28 stycznia br. do Nysy przyjechał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński.
Zdjęć: 8  

W interesie mieszkańców »
Tekst opublikowany 2009-01-29, opracowanie Red.
Z burmistrz miasta Jolantą Barską rozmawiamy o kontrowersjach wokół terenu byłej zajezdni MZK, sytuacji w podstrefie ekonomicznej i tym, co czeka Nysę w roku 2009.
Zdjęć: 1  

Być jak Jack Nicholson »
Tekst opublikowany 2009-01-29, opracowanie Bartłomiej Sarna
Areograf to urządzenie, dzięki któremu każdy pojazd zamienimy w dzieło sztuki. Oczywiście pod warunkiem, że znajdzie się on w rękach specjalistów.
Zdjęć: 4  

Kodeina na YouTube »
Tekst opublikowany 2009-01-29, opracowanie Jacek Bomersbach
Syrop przeciwkaszlowy Tussipect można kupić tylko na receptę. W aptekach nie ma też tabletek przeciwbólowych z kodeiną. Leki te najczęściej kupowała młodzież eksperymentująca z narkotykami.
Zdjęć: 1  

Autobus w rowie »
Tekst opublikowany 2009-01-28, opracowanie AW
18 stycznia doszło do wypadku autobusu przewożącego dzieci. Pojazd wypadł z drogi i znalazł się w rowie.
Zdjęć: 4  

Nie kuśmy złodziei »
Tekst opublikowany 2009-01-28, opracowanie AW
Przedstawiciele komendy z Jesenika przyjechali do Nysy, aby wspólnie z polskimi funkcjonariuszami omówić zacieśnienie współpracy przy zwalczaniu przestępczości ponad granicami.
Zdjęć: 1  

Nie bądź obojętny! »
Tekst opublikowany 2009-01-28, opracowanie Red.
Media co chwilę alarmują o dzieciach, które przechodzą gehennę w miejscu, które powinno być ostoją spokoju i miłości.
Zdjęć: 2  

Rok 2008 podsumowany »
Tekst opublikowany 2009-01-28, opracowanie Red.
8 stycznia w Nyskim Domu Kultury odbyło się spotkanie dla osób, instytucji, organizacji współpracujących z nyskim magistratem w ubiegłym roku.
Zdjęć: 5  

Zmagania pod siatką »
Tekst opublikowany 2009-01-28, opracowanie AW
W ramach akcji „Bezpieczne ferie” policjanci z Paczkowa zorganizowali dwudniowy turniej piłki halowej. Mecze rozegrano w dniach 22 i 23 stycznia.

To nieprawdopodobne! »
Tekst opublikowany 2009-01-28, opracowanie Kornelia Trytko
Życie byłoby łatwiejsze, gdybyśmy mogli przewidzieć nadchodzące wypadki. Niestety, nawet królowa nauk nie dostarcza wszystkich odpowiedzi.
Zdjęć: 1  

Wulgarnie obrażona maturzystka przemówiła »
Tekst opublikowany 2009-01-27, opracowanie tom
Przez długi czas "firmowa dziewczyna" Konkretów.pl nie udzielała żadnych komentarzy. Przemówiła dopiero w ostatnich dniach.

140 na godzinę »
Tekst opublikowany 2009-01-23, opracowanie RH
140 km/h na autostradzie i nawet do 120 km/h na dwupasmowych drogach ekspresowych - taką prędkość będzie można rozwijać wedle znowelizowanej ustawy o ruchu drogowym.
Zdjęć: 1  

Dzień naszych Babć i Dziadków »
Tekst opublikowany 2009-01-21, opracowanie Red.
W tym tygodniu najważniejsze będą nasze Babcie i nasi Dziadkowie. 21.01 i 22.01 obchodzą bowiem swoje święto.

W dziennikarstwie i …. »
Tekst opublikowany 2009-01-21, opracowanie tom
Koleżanki i koledzy z legnickich mediów już ochrzcili ewidentną pomyłkę Konkretów.pl jako największą wpadkę w historii regionalnego dziennikarstwa. Takiego błędu korekty jeszcze nie było!
Zdjęć: 1  

Więzienie jest jak wulkan »
Tekst opublikowany 2009-01-07, opracowanie Tomasz Jóźwiak
„Podczas odsiadki napisałem trzy licencjaty klawiszom i kilkanaście matur”, wspomina więzienne życie Sławomir Sikora.
Zdjęć: 2  

Dzisiaj
Piątek 22 września 2023
Imieniny
Maury, Milany, Tomasza

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl


OtoNysa.pl © 2007 - 2023 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl