wywołanie zgodne z linkiem canonical
Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Nysa
Co z tą galerią?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Burmistrz, Jolanta Barska, zdradza szczegóły sporu wokół galerii handlowej. Swoje opinie prezentują też nyscy radni.

Artur Pieczarka, dziennikarz Radia Plus Opole: Pani Burmistrz od dłuższego czasu w Nysie toczy się dyskusja czy galeria handlowa powinna powstać czy nie? Są zwolennicy oczywiście i przeciwnicy, wiele też obaw. Teren byłego MZK jest w rękach inwestora, który chce budować w tym miejscu galerię. A czy Pani Burmistrz jest za budową sklepu wielkopowierzchniowego w tym miejscu ?

Burmistrz Nysy, Jolanta Barska: Uważam, iż powinien powstać sklep wielkopowierzchniowy na terenie Nysy i należy stworzyć mieszkańcom Nysy warunki do tego, żeby mogli w wygodnych warunkach robić zakupy. Jestem zdecydowanie przeciwna, ażeby galeria handlowa powstała przy ul. Kolejowej ze względu na to, że warunki komunikacyjne ul. Asnyka, ul. Bema, ul. Kolejowej i ul. Piastowskiej nie pozwalają na to, ażeby można było dopuścić do takiego ruchu, jaki powoduje galeria handlowa. Dzisiaj widzimy sytuację przed Kauflandem. Tam już się nie da zaparkować, jest problem z parkowaniem, a więc z robieniem zakupów. Zatem zaproponowałam w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Nysa 10 hektarów terenów pod budowę sklepu wielkopowierzchniowego przy ul. Zwycięstwa i podobny teren przy ul. Otmuchowskiej w pobliżu Nyskiego Ośrodka Rekreacji, czyli przy wyjeździe z Nysy w kierunku Otmuchowa. Są to tereny gminne i w związku z tym, środki ze sprzedaży tych terenów, wpłyną do kasy gminnej i pozwolą na realizację inwestycji gminnych, które są niezwykle potrzebne.

Od dłuższego czasu trwają w Nysie konsultacje społeczne w sprawie studium zagospodarowania przestrzennego. Dyskusja bywa również bardzo burzliwa. W którym kierunku ta koncepcja zmierza? Sklepy wielkopowierzchniowe w centrum czy na obrzeżach miasta ? Nyscy przedsiębiorcy podczas konsultacji byli skłonni zgodzić się na galerię, ale nie w centrum.

Myślę, że w ten sposób powinny być pogodzone interesy wszystkich mieszkańców, na czym mi bardzo mocno zależy. Nie można też mówić, że poddałam się w sprawie Stadionu Stali Nysa. Była grupa mieszkańców, która mówiła o historycznych walorach tego obiektu, o tym, że nie można w taki sposób postąpić. Wyciągano różne historie, dotyczące tego stadionu i to nie jest ostatnie słowo w sprawie Stadionu Stali. Być może błędem moim było, że wówczas nie zaproponowałam innej alternatywy, jako terenu rekreacyjno-sportowego. Dzisiaj mamy już rozstrzygnięty konkurs na koncepcję zagospodarowania Stadionu Polonii, gdzie powstanie wielki obiekt sportowo-rekreacyjny dla wszystkich mieszkańców miasta i gminy Nysa. Zatem, jeżeli już rozpoczniemy budowę, którą planujemy w przyszłym roku, wówczas będzie można rozmawiać nie tylko o Stadionie Stali, ale o zagospodarowaniu całego rynku miasta. Proszę pamiętać również, że my przecież nie mamy jeszcze do końca opracowanej koncepcji projektów związanych z rewitalizacją rynku, ponieważ dopiero niedawno skończył się konkurs. W tej chwili będą trwały dalsze prace związane z zagospodarowaniem rynku, zatem sprawa jest zbyt poważna, ażeby można było w tej chwili decydować o powstaniu kolosu, bo takim kolosem jest obiekt o powierzchni 30 000 m2 przy ul. Kolejowej i uważam, że byłaby to decyzja zbyt pochopna. Mieszkańcom należy powiedzieć, szczególnie młodym ludziom, że na pewno szybciej powstanie sklep wielkopowierzchniowy przy ul. Zwycięstwa, ze względu na to, że dla tego obiektu mamy już na końcowym etapie opracowywanie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, mamy również na ukończeniu miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego obiektu. Zatem w drugiej połowie roku będzie przetarg na sprzedaż tego terenu i te oczekiwania mieszkańców na to, ażeby można było kupować w lepszych warunkach, na to, by stworzyć centrum również kulturalne czy rekreacyjne w okolicy handlu jak to jest w innych miastach, będzie możliwość stworzenia tego przy ul. Zwycięstwa. Natomiast dla terenu ul. Kolejowej jest w tej chwili opracowywane również studium jak dla całego miasta. Wówczas jeszcze należałoby podjąć decyzję o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i na pewno będzie to trwało znacznie dłużej.

Pani Burmistrz, ile takich sklepów wielkopowierzchniowych może powstać w Nysie?

W tej chwili docierają do mnie akty notarialne związane ze sprzedażą terenu przy ul. Asnyka. Tam powstanie również kilka sklepów o powierzchni do 2 000 m2 Można dyskutować czy to mało, czy dużo, ale to już całą analizę finansową przedsięwzięcia robią sobie firmy. Skoro są zainteresowane osoby, ażeby takie sklepy powstawały, to znaczy, że ciągle jeszcze w Nysie się opłaca. Uważam, że lokalizacja dwóch sklepów wielkopowierzchniowych czyli przy ul. Zwycięstwa i przy ul.Otmuchowskiej oraz utworzenie jednej galerii w centrum miasta, to jest tyle ile powinno być w dzisiejszych warunkach, ale my dążymy do tego, by nasze miasto, nasza gmina się rozwijała i trudno powiedzieć jak to będzie za jakiś czas.

Opinie radnych Nysy w sprawie budowy galerii handlowej:

Przewodniczący Rady Miejskiej Feliks Kamienik: Nie potrzeba żadnego referendum do tego, by stwierdzić, że na pewno trzeba widzieć w przyszłości budowę galerii na terenie naszego miasta, ale trzeba sobie powiedzieć, że muszą być spełnione ku temu odpowiednie zasadnicze warunki. W moim przekonaniu teren przy ul. Kolejowej ma dzisiaj plan zagospodarowania przestrzennego, w którym ma powstać hotel i przy hotelu około 2000 m2 powierzchni, która byłaby fantastyczną powierzchnią do zrealizowania w stylu galerii. Istotniejszym elementem rozwoju tego miasta jest to, co mamy w opracowaniu mówiącym o wpływie takich sklepów wielkopowierzchniowych na nasze miasto. Trzeba sobie powiedzieć, że dzisiaj nie ma możliwości zrealizowania takiego obiektu w centrum miasta, przede wszystkim ze względu na komunikację. Jest to zasadniczy element. Nie możemy dalej tego miasta zakorkować. Powstaną obwodnice, to będzie szansa lepszego rozwoju i my widzimy, że takim miejscem idealnym jest miejsce na ul. Zwycięstwa i to znajdzie się w Studium. Dwa aspekty także decydują. Po pierwsze rozwiązania komunikacyjne, które pozwolą na właściwy dojazd ze wszystkimi towarami, a po drugie, ten teren jest terenem gminnym. Za ten teren Gmina może zyskać atrakcyjne pieniądze, kiedy jeszcze nie zainwestowaliśmy w inne kwestie i te środki możemy przeznaczyć na wiele inwestycyjnych rzeczy, które są tak bardzo potrzebne i niezbędne w tym mieście. Zdecydowanie najpierw zrealizujmy na ul. Zwycięstwa duże centrum handlowe. Inwestor, który chce budować na ul. Kolejowej niech stawia hotel, choć hotel może być w drugiej kolejności. Niech w pierwszej kolejności postawi na 2000 m2 centrum handlowe. Tutaj ma przyzwolenie, tutaj ma plan zagospodarowania przestrzennego i myślę, że wszystko można rozstrzygnąć. Jeszcze raz powtarzam nie trzeba nikogo przekonywać do galerii, nie trzeba tworzyć referendum i wydawać 150.000zł po to, by powiedzieć, że w Nysie także jest potrzebna galeria.

Członek Komisji Urbanistyki i Rolnictwa, Radny Rajmund Miller: Chciałem podkreślić, że jako radni jesteśmy za budową galerii i za budową centrum wielkopowierzchniowego. W referendum pada pytanie „ Czy jesteś za galerią na ul. Kolejowej?”. Z przykrością muszę stwierdzić, że spotykam się z coraz większą ilością mieszkańców, którym zadaje się pytanie na ulicy i zbiera podpisy pod hasłem „Czy jesteś za budową galerii?” stwarzając jak gdyby wrażenie, że my jesteśmy przeciwko budowie galerii, co nie jest prawdą. Trzeba byłoby zadać inne pytanie „ Czy jesteś za budową galerii na ul. Kolejowej za wszelką cenę?” tzn. za cenę gigantycznych korków, za cenę godzinnego czy dłuższego stania przy rondzie koło dworca kolejowego i kompletnego zakorkowania miasta. My się na to nie możemy zgodzić dlatego, że jeżeli podpiszemy się pod tym, to mieszkańcy będą mieli do nas pretensje o codzienne kłopoty.

Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Teresa Sordyl: Budowanie w centrum miasta galerii to nie jest dobry pomysł. Natomiast mnie chodzi o to, że bardzo przy tym referendum zwrócono się do młodzieży. Rozmawiam z wieloma młodymi osobami, którym na galerii zależy. Nam też zależy. Bywaliśmy w różnych galeriach, każdy z nas był przynajmniej w dwóch, trzech galeriach i wiemy jak te galerie wyglądają i tak naprawdę, prawdziwą galerią powinno być centrum handlowo – usługowo – kulturalno –rekreacyjno -sportowe. Widzieliśmy galerie w których oprócz wielkich sklepów, są i kręgielnie, fitness kluby, kino i wystawy.

Radny Julian Wojdyło: Galeria tak, ale nie na ul. Kolejowej. Ze względu na to, że zablokowany by był szczególnie zjazd z mostu Bema. Podejrzewam, że nie udałoby się przejechać tego miasta choćby w ciągu godziny. Jeśli chodzi o sklep wielkopowierzchniowy przy ul. Zwycięstwa, to jest jak najbardziej potrzebny. Podczas weekendu pod Kauflandem nie ma gdzie zaparkować auta, ani przejść. Za sklepem wielkopowierzchniowym na pewno jest każdy i powinien ten sklep powstać, ale na ul. Zwycięstwa, gdzie są gminne tereny, które możemy sprzedać.


red.o © 2007 - 2023 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl
Dzisiaj
Czwartek 9 lutego 2023
Imieniny
Bernarda, Eryki, Rajmunda

tel. 660 725 808
tel. 512 745 851
reklama@otomedia.pl

Kazo.pl
Ogłoszenia i oferty nieruchomości