
Współpraca ma polegać na integracji młodzieży z Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nysie i Gimnazjum w Kołomyi.
W projekcie wezmą udział 42 osoby: 21 osób z Ukrainy (18 uczniów, 3 nauczycieli-opiekunów) i 21 osób z Gimnazjum nr 1 w Nysie (18 uczniów, 3 nauczycieli-opiekunów). Głównym celem projektu jest promowanie aktywności obywatelskiej młodzieży, rozwijanie poczucia solidarności i promowanie tolerancji wśród młodzieży oraz pogłębianie wzajemnego zrozumienia między młodzieżą polską i ukraińską.
Organizowane będą wspólne wycieczki, warsztaty edukacyjne i spotkania integracyjne zakończone debatami i dyskusjami. W ostatnim dniu pobytu młodzieży z Ukrainy zostanie podpisana deklaracja długookresowej współpracy między Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum w Kołomyi. Koordynatorem projektu jest Józef Pańczyszyn. Założenia projektu mają na celu wzmocnienie istniejącej współpracy młodzieży polsko-ukraińskiej oraz nawiązanie przez młodzież i opiekunów nowych kontaktów, a tym samym nawiązanie trwałej współpracy partnerskiej szkół z Nysy i z Kołomyi.
Ważnym punktem projektu jest zdobycie wiedzy o historii i kulturze oraz realiach współczesnej Polski i Ukrainy. Wartością dodaną zadania jest nawiązanie dialogu społecznego i międzykulturowego oraz zapobieganie i przeciwdziałanie uprzedzeniom.
Projekt będzie realizowany od 20 do 28 października, ale proces przygotowawczy rozpocznie się już znacznie wcześniej - od 1 września.
Program zajęć dla młodzieży polsko-ukraińskiej został bardzo ściśle określony na każdy dzień, ale jednocześnie jest tak skonstruowany żeby młodzież miała czas na wypoczynek i rekreację. Wśród najważniejszych zadań projektu będą: 21 września, spotkanie w Urzędzie Miejskim - przywitanie gości i zapoznanie się uczestników oraz warsztaty pt. „Rola samorządu lokalnego”, następnie tego samego dnia odbędzie się prezentacja pt. „Droga Polski i Ukrainy do demokracji”, po czym odbędzie się dyskusja.
W ramach projektu uczestnicy poznają historię Nysy i zwiedzą zbytki (przejścia trasą turystyczną po nyskich fortyfikacjach z czasów napoleońskich). W dniu 22 września odbywać się będą warsztaty pt. „Prawa dziecka we współczesnym świecie”, oraz udział w inscenizacji. Odbędzie się także spotkanie z samorządem uczniowskim, poznanie jego kompetencji i roli w szkole, które także zakończy się debatą.
23 września uczestnicy projektu wezmą udział w wycieczce rowerowej wokół Jeziora Nyskiego oraz wybiorą się statkiem w rejs, aby po raz kolejny spotkać się z historią, zbytkami, kulturą i miejscami ochrony środowiska naturalnego. Przedostatni dzień upłynie młodzieży na spotkaniu podsumowującym w Urzędzie Miejskim, gdzie odbędzie się posiedzenie plenarne młodzieży polskiej i ukraińskiej z udziałem posłanki Parlamentu Europejskiego Danuty Jazłowieckiej i przedstawicieli samorządu.