
Pomysł narodził się dużo wcześniej, bo w roku 2013. - Dużo osób pyta nas: dlaczego taka forma działalności? Podyktowane jest to wieloma aspektami, jednym z nim jest fakt, że dobrze znamy środowisko, w którym żyjemy, często też udzielamy się społecznie więc chciałyśmy to powiązać z możliwością zarobkowania – informuje Dorota Zahuta z "Młyna Niwnica".
Priorytetem funkcjonowania spółdzielni socjalnej jest powrót na rynek pracy, która będzie dawała satysfakcję z jej wykonywania. Wszystkie Panie lubią gotować, mają specjalistę technologa ds. żywienia, która chętnie dzieli się swą wiedzą. Dzięki wsparciu PUP w Nysie cztery kobiety rozszerzyły swoje umiejętności gastronomiczne, a jeden mężczyzna w dziale florystyki. Członkowie nowej spółdzielni od września uczestniczą w projekcie „Partnerstwo dla rozwoju ekonomii społecznej”, realizowanym przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Opolu wraz z gminą Tarnów Opolski, dzięki któremu otrzymują wsparcie finansowe na start. - Nasze działania skupiały się głównie na działalności gastronomicznej, gdyż to robimy najlepiej. Naszą misją jest gotowanie dań domowych. Natomiast celem jest zmniejszanie bezrobocia poprzez tworzenie spółdzielczych miejsc pracy – mówi Dorota Zahuta.
„Młyn Niwnica” Spółdzielnia Socjalna w Niwnicy chce organizować imprezy plenerowe. W tym celu w ramach projektu zakupiona zostanie mobilna przyczepa gastronomiczna, w której będzie można smacznie zjeść całą rodziną. Spółdzielnia będzie obsługiwać również przyjęcia zamknięte, bankiety, konferencje z profesjonalną dekoracją sal bankietowych.
- Mamy duże doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, organizowaniu opieki nad dziećmi i osobami starszymi – podkreślają kobiety z Niwnicy.
Przy uruchomieniu społdzielni pomaga im dużo osób, władze gminy, powiatu, urzędu pracy. Działalność nowej spółdzielni chcą budować na pielęgnacji dziedzictwa kulturowego Niwnicy. Inspiracją jest tu niedawno wydana po polsku książka o historii Niwnicy. Nazwa "Młyn Niwnica" Spółdzielnia Socjalna pochodzi od kiedyś prężnie działających tamtejszych młynów. - Jesteśmy bardzo otwarte na współpracę i gorąco polecamy nasze usługi – zapowiadają Niwniczanki.
Spółdzielnie socjalne to nowatorski projekt podmiotu prawnego działającego na pograniczu działalności gospodarczej i organizacji pożytku publicznego, czyli instytucji produkującej lub wykonującej usługi. W Polsce ruch spółdzielczości socjalnej otworzyły ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz promocji zatrudnienia i rynku pracy. Spółdzielnie socjalne są podmiotami gospodarczymi i społecznymi działającymi we wszystkich sektorach.
Spółdzielnia socjalna liczy co najmniej 5 osób nie więcej jednak niż 50. Przesłaniem takiej regulacji, jest stworzenie możliwości wspólnej pracy dla osób, które samodzielnie miałyby trudności w rozpoczęciu i prowadzeniu działalności gospodarczej.