
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną zieloną należącą do rodziny selerowatych. Pochodzi z Kaukazu, w naszej florze ma status kenofita (gatunek roślin obcego pochodzenia). Roślina bardzo ekspansywna, gatunek inwazyjny. Łodyga dorasta od 1 do 3 metrów. Liście dolne trójkątne, z podzielną blaszką. Kwiaty zebrane w gęsty i bardzo duży baldach. Jedna roślina barszczu produkuje 40 tys. nasion przenoszonych przez wiatr, wodę i ptaki.
Barszcz Sosnowskiego trafił do Polski w latach 50-tych, jako dar radzieckich uczonych. Zaczęto go uprawiać, jako roślinę paszową w latach 70-tych. Jako uprawa szybko wymknęła się spod kontroli i rozprzestrzeniła się samorzutnie w niektórych rejonach kraju. Barszcz okazał się rośliną szkodliwą dla zdrowia ludzi i zwierząt. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Łodygi, liści i nasiona zawierają związki, które przy kontakcie ze skórą wywołują nadwrażliwość na działanie promieni słonecznych, a w konsekwencji trudno gojące się oparzenia i rany. Mogą również powodować uszkodzenia układu oddechowego.
Z uwagi, iż Barszcz Sosnowskiego najchętniej zasiedla tereny ruderalne oraz tereny wzdłuż cieków wodnych, walka z nim jest trudna. Akcja walki z rośliną przewiduje sukcesywne jej niszczenie nie dopuszczając do nadmiernego wzrostu i wytworzenia nasion.
Urząd Miejski w Nysie od kilku lat podejmuje działania zmierzające do likwidacji tej rośliny z terenów będących własnością Gminy Nysa informując jednocześnie właścicieli gruntów, na których ona występuje o konieczności podjęcia takich działań. Walka z Barszczem Sosnowskiego będzie odbywać się m.in. na terenach: byłego wysypiska odpadów w Goświnowicach, wsi Skorochów – wzdłuż rowu przy drodze powiatowej, pobocza drogi gruntowej w kierunku Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz w rejonie Nyskiego Ośrodka Rekreacji nad Jeziorem Nyskim, byłego poligonu wojskowego oraz przy forcie II. Jeśli chodzi o usuwanie Rdestowca dotyczy to m.in.: terenów pomiędzy rzeką Nysą Kłodzką, a ogrodami działkowymi, wzdłuż ul. Saperskiej, byłego poligonu wojskowego (wjazd od ul. Krasickiego), terenu koło fosy fortu wodnego od strony ogrodów działkowych oraz obszarów przy ul. Mieczysława i Otmuchowskiej w Nysie.
Rdestowiec jest byliną z rodziny rdestowatych, o tęgich łodygach, osiągających w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego wysokość 2-3 m i kłączach z długimi podziemnymi rozłogami. Puste w środku pędy, są czerwono nabiegłe, szczególnie w dolnej części, zygzakowate i gęsto ulistnione. Gatunek pochodzenia wschodnioazjatyckiego. Jego pierwotny zasięg obejmuje Japonię, Koreę, Tajwan oraz północne Chiny, gdzie występuje na wzgórzach i w górach, a także na brzegach dróg i rowów. Zasięg wtórny obejmuje Europę, Kanadę, USA, Nową Zelandię i niektóre obszary Australii. W granicach wtórnego zasięgu opisywany gatunek spontanicznie rozprzestrzenia się na siedliskach, takich jak: przydroża, nasypy kolejowe, rożnego rodzaju nieużytki miejskie i poprzemysłowe, a także w parkach, na cmentarzach i w ogródkach. Ponadto kolonizuje, bez większych trudności, siedliska o charakterze naturalnym m.in. brzegi wód, skraje lasów i zarośli. Wypiera rodzimą roślinność.