
W internetowym głosowaniu Zamek w Niemodlinie zdobył 33,3 % głosów. Na II miejscu uplasował się Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim (29,3%), III miejsce zajął Zespół Wzgórza Zamkowego we Fromborku (13,8%), IV miejsce Zamek w Pszczynie (9,5%), V miejsce przypadło Zamkowi w Łańcucie (4%)
Wygrana w prestiżowym plebiscycie to wielka szansa dla zapomnianego przez lata Zamku - Głosowanie zintegrowało społeczność lokalną, która jest niesamowicie dumna z wygranej, co bardzo nas cieszy – mówi Joanna Kardasińska, prezes Zarządu Fundacji na rzecz Zamku Książęcego Niemodlin 1313. – Bogata, 700-letnia historia zamku oczarowuje gości, w tej chwili rozpatrywany jest nasz wniosek o przyznanie Zamkowi zaszczytnego tytułu Pomnika Historii – dodaje prezes Fundacji.
Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najpotężniejszych zamków w Polsce. Od 2015 roku jest w rękach polskich właścicieli z Łodzi, którzy odkupili go do Włochów, otworzyli go dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność. Zamek urzekł także Jana Jakuba Kolskiego, który w jego murach nakręcił Jasminum.
Zamek wzniosła w 1313 roku rodzina książęca Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Przed panowaniem Piastów znajdowała się tu Kasztelnia, wcześniej osada zamieszkała przez ludzi z okresu paleolitu.
Zamek był kilkakrotnie był niszczony i odbudowywany, dwukrotnie też przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową. Zamek niszczyli husyci w XV wieku, w 1552 roku wybuchł pożar, ucierpiał też w 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej.
Kolejnymi właścicielami były niemieckie rody arystokratyczne: Hohenzollern, Logau, Puckler, Promnitz i Praschma. Ostatnim właścicielem zamku w Niemodlinie - do 1945 roku - był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma.
Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.
Na niemodlińskim zamku można zwiedzać m.in. imitację Bursztynowej Komnaty, Izbę Tortur, Salę Balową, zamkowy ogród, kaplicę, krypty zamkowe, figury mostu zamkowego. Wkrótce ma powstać Muzeum Ikon i Zbrojownia.
Święto Karpia
Jedną z wizytówek Niemodlina jest karp. Tradycja hodowli karpia książęcego, wcześniej zwanego cesarskim i królewskim sięga XVI stulecia. Opolskie rejony słynęły m.in. z gospodarstw rybnych, a hodowla karpi stanowiła główne źródło utrzymania wielu ludzi. Także dziś jest ważna dla tożsamości, kultury i tradycji regionu. Hodowli karpi sprzyjają warunki naturalne, liczne zbiorniki wodne i podmokłe tereny.
W Niemodlinie hoduje się także sumy, szczupaki, liny, karasie, a także tołpygi białe i pstre oraz ryby o wdzięcznej nazwie amur.
7 października odbędzie się na Zamku Niemodlin Wojewódzkie Święto Karpia. Wśród atrakcji; gotowanie z gwiazdą programu MasterChef Beatą Śniechowską karpia po staropolsku, akcja „grube ryby gotują ryby”, pokaz sieci rybackich, degustacja potraw z ryb, pokazy rycerskie, zwiedzanie Zamku.
Film z drona